Túlavé mačky v Dubnici nad Váhom budú kastrovať

Kastračný program má ochrániť pouličné mačky aj obyvateľov. Mesto na zákroky vyčlenilo tisíc eur. V Trenčíne sa počet ošetrených zvierat blíži k dvom stovkám.

Ilustračná fotoIlustračná foto (Zdroj: TASR)

DUBNICA NAD VÁHOM/TRENČÍN. V Dubnici nad Váhom začali s kastráciou túlavých mačiek, mesto po prvýkrát pristupuje k ich regulovanému odchytu a sterilizácii.

Tento rok plánujú ošetriť spolu 20 mačiek, na zákroky vyčlenili tisíc eur. Radnica zároveň vyzvala obyvateľov, ktorých problém s túlavými mačkami trápi, aby ich výskyt nahlásili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Túlajú sa v okrajových častiach

Väčšiu koncentráciu pouličných túlavých mačiek v Dubnici nad Váhom evidujú prevažne v okrajových častiach mesta, a to najmä v okolí priemyselných areálov ZŤS a ZVS.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa nachádzajú aj na sídliskách, podľa mesta tu premnožené nie sú.

Prečítajte si tiež: Čiastočne uzavrú úsek D1 v križovatke Trenčín Čítajte 

„Jarné obdobie je na tento druh opatrenia najvhodnejšie. Mnohé z vrhnutých mačiatok čaká na ulici nepríjemný osud, keďže dospelá mačka sa môže rozmnožiť aj niekoľkokrát za rok. Neustále narastajúci počet mačiatok by nedokázal uchýliť ani útulok, ani iné združenia, venujúce sa pomoci zvieratám,“ vysvetlila pre internetovú stránku mesta dôvod preventívneho opatrenia Janka Beniaková z Mestského úradu v Dubnici nad Váhom.

V Dubnici nad Váhom odchytili v priebehu posledných dvoch týždňov päť pouličných mačiek, ktoré kastráciu podstúpili.

Zviera po zákroku veterinárka označí tak, že mu odstrihne konček ľavého ucha, aby nedochádzalo k opätovnému odchytu už sterilizovaných mačiek.

Pomoc dobrovoľníkov

Pri regulácii populácie túlavých mačiek formou kastrácie mesto spolupracuje s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Mačky SOS. Podľa členky združenia Márie Porubanovej nie je prílišné premnoženie túlavých mačiek žiaduce.

SkryťVypnúť reklamu

„Dospelé mačky, ktoré rodia aj niekoľkokrát za rok, sú fyzicky a zdravotne vyčerpané, preto môžu byť náchylnejšie na ochorenia. Kým chorá mačka nevládze chytať hlodavce, zdravá, silná mačka funguje ako prirodzený deratizátor a robí ulice a sídliská zdravšími a krajšími,“ vysvetlila Porubanová.

Samotnú kastráciu a ošetrenie mačiek vrátane odčervenia robí veterinárna ambulancia z Dubnice nad Váhom. Sterilizácia je ako preventívne opatrenie neinvazívnym zákrokom a zviera nijako neobmedzí, naďalej ostáva lovcom hlodavcov.

Prečítajte si tiež: Ťažbu štrkopieskov pri diaľnici D1 chcú predĺžiť Čítajte 

Sterilizované mačky nevstupujú do vzájomných súbojov, čím sa znižuje riziko ich poranenia a prípadnej infekcie.

Rovnako menej migrujú, takže klesá aj počet prípadných stretov s autami.

„Po odchyte túlavej mačky nasleduje zákrok a hospitalizácia. Aj po zákroku je zviera naďalej hospitalizované, sledujeme jeho zdravotný stav a podaním antibiotík sa zabraňuje prípadným komplikáciám v podobe zápalu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vidíme, že je mačka alebo kocúr v dobrom zdravotnom stave, označíme ho a vypustíme späť do svojej pôvodnej lokality, ktorú pozná,“ vysvetlila veterinárka Kristína Bartošová.

V Trenčíne kastrujú už piaty rok

S kastráciami túlavých mačiek začali v Trenčíne ešte v roku 2015. Mesto tak reagovalo na sťažností ľudí, ktorí upozorňovali na ich premnoženie najmä v mestských častiach Sihoť, Juh a Zámostie. Túlavé mačky si tu robili pod balkónmi brlohy a znečisťovali okolie.

„Kastrácie premnožených mačiek pokračovali aj v rokoch 2016, 2017, 2018, 2019. Doteraz mestská polícia a Útvar interných služieb eviduje 182 vykastrovaných mačiek a kocúrov,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 659
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 444
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 486
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 073
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 685
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 558
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 211
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu