ČACHTICE. Obľúbený a dlhoročný redaktor a moderátor, rodák z Čachtíc, Viktor Oravec, zomrel dva mesiace po oslavách svojej okrúhlej deväťdesiatky.
Počas svojho dlhoročného pôsobenia v Slovenskom rozhlase sa preslávil predovšetkým populárnou reláciou Na modrej vlne, ktorá si získala obrovskú obľubu medzi poslucháčmi všetkých vekových generácií.
Príjemný a milý človek s krásnym mikrofonickým hlasom, ktorého ste v rozhlasovom éteri mohli pravidelne počúvať desiatky rokov, sa do dejín rozhlasového vysielania na Slovensku zapísal aj viacerými ďalšími reláciami s vysokou počúvanosťou.
Skvelý moderátor, ale aj výborný atlét
Rozhlasový moderátor a redaktor a v minulosti aj výborný atlét Viktor Oravec sa narodil 25. februára 1929 v Čachticiach. Ešte predtým, ako sa navždy upísal rozhlasovým vlnám, získal množstvo úspechov v ľahkej atletike.
V dorasteneckých kategóriách vynikal predovšetkým v krátkych šprintoch, v skoku do diaľky i v desaťboji. Ako dorastenec vytvoril aj slovenský rekord v behu na 60 metrov.

Viktor Oravec a rozhlasové vysielanie boli doslova spojené nádoby. Skvelý rozhlasový redaktor spojil svoj hlas počas celého života s prácou v Slovenskom rozhlase, s ktorým externe spolupracoval aj po odchode do dôchodku.
Na celom československom území ho preslávila predovšetkým mládežnícka relácia Na modrej vlne, ktorej vysielanie radi počúvali aj ľudia vyšších vekových ročníkov. Vďaka nej sa stal moderátorskou hviezdou. Modrá vlna sa vysielala v piatok vo večerných hodinách.
Obsah relácie, ktorú ste mohli pravidelne počúvať na vlnách Slovenského rozhlasu takmer tridsať rokov, vyžaroval napriek neslobodným časom socializmu odvahou, otvorenosťou, kritickosťou a slobodnými myšlienkami, ktoré boli v rámci možností na totalitnú dobu veľmi trúfalé.
Veľkú popularitu si získali i súťažné kvízy, ktoré sa stali súčasťou relácie. Relácia vďaka pútavému obsahu i odvážnemu výberu hudby patrila dlhodobo k najpočúvanejším v celom bývalom Československu.

Na konci každého pracovného týždňa si ju večer naladili pre jej obsah a výborných tvorcov státisíce poslucháčov.
Vysielala sa naživo, hovorilo sa v nej najmä o problémoch mladých ľudí a hrala sa v nej aj hudba zahraničných interpretov či našich bigbítových kapiel.
Viktor Oravec spolu s kolegami Ernestom Weidlerom a Ľubomírom Moncoľom moderoval „Modrú vlnu“ od roku 1961 do roku 1990. Modrá vlna sa od 60. rokov minulého storočia stala kultovou reláciou viacerých generácií.
Jej prvé vysielanie sa uskutočnilo 15. septembra 1961 a posledné vysielanie 16. júna 1990. Viktor Oravec sa pri mikrofóne najčastejšie striedal s Ernestom Weidlerom.
Človek na prvom mieste
Viktora Oravca zaujímal pri tvorbe rozhlasových reportáží predovšetkým človek. Nahrával v uliciach, v školách, v internátoch, v horách, v kluboch i v továrňach.

Tam kde bolo treba v rozhlase pochváliť, pochválil, kde bolo treba pomôcť, pomohol a kde bolo treba kritizovať, kritizoval.
Zaujímali ho ľudské radosti, úspechy, ale aj problémy a nedostatky, na ktoré vo vysielaní vždy odvážne poukazoval.
Hlas Viktora Oravca je okrem relácie Na modrej vlne navždy spätý aj s ďalšími obľúbenými reláciami Slovenského rozhlasu. Jeho slová, myšlienky, reportáže a rozhovory ste mohli počuť aj v známych rozhlasových programoch Mikrofórum, Svet mladých a Impulzy.
Česť jeho pamiatke.