TRENČÍN. Žiaci a pedagógovia zapojení do programu Mladí reportéri pre životné prostredie aj v tomto školskom roku svojou účasťou v súťaži ukázali, že sú akční, tvoriví a profesionálni.
Do národného kola súťaže prihlásili 55 príspevkov v kategóriách článok, fotografia a video. Odborná porota ocenila, že priniesli zaujímavé témy a vlastné pohľady na problémy životného prostredia. Informoval o tom za tím Mladých reportérov Richard Medal.

"Súťaž je len prostriedkom, ako aktivizovať mladých ľudí. Skutočné výsledky je cítiť všade tam, kde Mladí reportéri pôsobia. Keď v Spišskej Novej Vsi navštevujú kaviarne s ambíciou vyhlásiť prvé bezslamkové mesto na Slovensku, v Cirkevnej základnej škole Narnia šijú vrecúška na zeleninu a ovocie zo starých záclon, aby ich rozdávali nakupujúcim, alebo keď žiačky Základnej školy v Majcichove odfotia čiernu skládku a tá je vzápätí odstránená," skonštatoval Medal.
Ocenení reportéri síce podľa neho nedostanú žiadne vecné ceny, ale pozvánku na praktický štvordenný workshop a príležitosť ďalej rozvíjať žurnalistické zručnosti. "Víťazné práce postupujú do medzinárodného kola súťaže, kde sa stretnú s víťazmi z vyše 30 krajín zapojených do programu Mladí reportéri pre životné prostredie z celého sveta. Výsledky budú zverejnené 5. júna," načrtol.
Ako vyplýva z metodiky programu, reportéri sa venujú lokálnym témam, ktoré trápia ich a ich okolie. Dovedna deväť zo 16 ocenených príspevkov sa venovalo téme minimalizácie odpadu, ktorou posledné roky žije celé Slovensko. "Veľmi nás teší, že v ocenených prácach Skutočne eko, Ako móda (ne)ničí našu planétu, Povedzme si to BEZ OBALU a Tajný život trhoviska naši reportéri ukazujú, že mladí Slováci už myslia bezobalovo a bezodpadovo," vysvetlila koordinátorka programu Klaudia Medalová.

V programe podľa nej pribúda aktivizmu zameraného na pozitívne riešenia. "Naša dlhoročná reportérka s množstvom medzinárodných ocenení Adriána Henčeková vo svojom článku Iniciatíva za prvé bezslamkové mesto na Slovensku predstavuje kampaň tímu mladých reportérok v Spišskej Novej Vsi, ktorú spoluorganizuje," vyzdvihla.
Reportéri tiež upozorňujú na problémy svetelného znečistenia či problém stavby obchvatu vedúceho cez územie, ktoré je súčasťou Natura 2000. Tím študentov z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove sa snaží vrátiť späť úle do areálu školskej záhrady a žiačky z Majcichova pátrali po koreňoch znečistenia rieky Nitra.
V rámci environmentálneho vzdelávacieho programu Mladí reportéri pre životné prostredie mladí ľudia vo veku 11 až 21 rokov pod vedením pedagógov a rodičov skúmajú lokálne problémy, aktivizujú okolie a navrhujú riešenia. Svoje zistenia spracujú do reportážnych príspevkov, publikujú a šíria. Program na Slovensku koordinuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a zastrešuje Špirála, sieť environmentálne-výchovných organizácií. Medzinárodným koordinátorom programu je Nadácia pre environmentálne vzdelávanie so sídlom v Kodani.