Centrum včasnej intervencie pomáha už viac ako päťdesiatim rodinám

Štyri pracovníčky Centra včasnej intervencie pracujú s deťmi s vážnymi zdravotnými a vývinovými problémami nielen v krízových situáciách už dva roky.

Centrum včasnej intervencie pracuje úspešne už druhý rok.Centrum včasnej intervencie pracuje úspešne už druhý rok. (Zdroj: ARCHÍV CVI)

TRENČÍN/SOBLAHOV. Mnohým rodinám v Trenčianskom kraji priniesol neľahký osud ich najmenších detí zložitý a náročný rozbeh rodičovských povinností.

Práve deťom do siedmich rokov s rôznym zdravotným postihnutím či problematickým vývinom pomáhajú už 21 mesiacov pracovníčky Centra včasnej intervencie Trenčín so sídlom v Soblahove.

Služba včasnej intervencie je poskytovaná deťom a ich rodinám bezplatne a zahŕňa sociálnu prevenciu, špecializované sociálne poradenstvo, sociálnu rehabilitáciu, ale aj pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov dieťaťa a komplexnú stimuláciu rozvoja dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu

O skúsenostiach po takmer dvojročnej existencii soblahovského Centra včasnej intervencie sme sa rozprávali s jeho riaditeľkou Gabrielou Zaťkovou.

Vaše centrum, ktorého spoluzakladateľom je Nadácia SOCIA, vzniklo ako šieste v poradí tejto nadácie. V ktorých mestách mali skúsenosti s touto problematikou už pred vznikom nášho centra so sídlom v Soblahove?
- Centrá včasnej intervencie na Slovensku majú rôznych zakladateľov. My sme vznikli prostredníctvom Nadácie SOCIA, ale centrá môžu byť založené aj vyššími územnými celkami a inými zriaďovateľmi. Ďalšie centrá sú napríklad v Bratislave, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach, ale v Trenčianskom kraji aj v Prievidzi.

O aké rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi alebo deťmi s problémovým vývinom sa vaše Centrum včasnej intervencie stará a pomáha im?
– Je to služba stanovená zo zákona, ktorá je určená deťom do siedmich rokov. Vypomáhame rodinám s deťmi s akýmkoľvek druhom postihnutia. Do tejto skupiny detí patria napríklad aj deti s oneskoreným vývinom. Najčastejšou skupinou v našom centre sú deti s poruchou autistického spektra. Niektoré deti sú už diagnostikované, ďalšie ešte na diagnózu čakajú. Pomáhame aj v rodinách s deťmi s viacnásobným postihnutím, s detskou mozgovou obrnou i sluchovým postihnutím. Máme aj dve detičky, z ktorých jedno prekonalo rakovinu a druhé s ňou bojuje.

SkryťVypnúť reklamu

Získať dôveru detí v tomto veku nemusí byť pre pracovníčky centra v niektorých prípadoch práve jednoduché. Akým spôsobom sa snažíte získať si dôveru najmenších detí?

Prečítajte si tiež: Otvorili prvé zariadenie pre ľudí s autizmom v kraji Čítajte 

– Dôvera ide v tomto veku u detí predovšetkým prostredníctvom ich rodičov. My nepracujeme iba s deťmi, ale paralelne s celou rodinou. Snažíme sa pomáhať a podporovať celú rodinu. Aby sa rodičia dokázali vysporiadať so vzniknutou situáciou a dokázali sa opäť včleniť do bežného života. Snažíme sa rodiny medzi sebou aj sieťovať a pomáhame rodičom so stimuláciou dieťaťa v domácom prostredí. Aby sa dieťa rozvíjalo, cvičilo, ale nie nejakou direktívnou schémou cvičenia presne o sedemnástej, ale prostredníctvom bežnej rutiny. Dieťa by malo byť podporované v priebehu celého dňa, ale tak, aby to pre rodinu nebolo zaťažujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Pomáhate rodinám s deťmi do siedmich rokov. V akom období mávajú rodičia s postihnutými deťmi v tomto veku najväčšie problémy?
– Najväčší problém je najmä v prípadoch, keď diagnóza prichádza hneď pri narodení. Ale napríklad pri autistoch prichádza diagnóza neskôr, pretože dieťa sa javí až do osemnástich mesiacov v úplnom poriadku. V tomto prípade začínajú rodičia prichádzať na to, že niečo nie je v poriadku, približne pri jedenapolročnom dieťatku. Dieťatko buď nerozpráva alebo jeho správanie je v porovnaní s vrstovníkmi zvláštne.

Prečítajte si tiež: Otvoria školu pre autistické deti Čítajte 

Koľko pracovníčok má vaše centrum? V akom počte navštevujete deti v rodinách?
– Do rodín chodíme vždy vo dvojici. Momentálne sme v centre štyri. Dve psychologičky, jedna špeciálna pedagogička a ja som sociálna pracovníčka. Externe s nami spolupracuje aj jedna fyzioterapeutka.

Akým spôsobom prichádza k prvému kontaktu medzi Centrom včasnej intervencie a rodinami s rôznym spôsobom postihnutými deťmi?
– Prvý impulz a prvý kontakt prichádza zo strany rodičov. Detský lekár alebo rôzne iné špecializované zariadenia, ktoré vedia, že existujeme, odporučia kontakt rodičom s naším centrom. Rodičia k nám prídu a my im priblížime bližšie našu prácu. Vysvetlíme im, čo robíme a čo môžu od nás očakávať. Ich očakávania totiž nie vždy presne korešpondujú s realitou. Keď sa po našich informáciách rozhodnú spolupracovať, nadviažeme spoluprácu. Približne v 90 percentách chodievame priamo do rodiny.

Aké sú konkrétne aktivity pracovníčok centra v spolupráci s rodinou s postihnutým dieťatkom?
– Jedna línia je individuálna práca s rodinou. Pracujeme s celou rodinou, aj so starými rodičmi či so susedmi. Prichádzame v čase, keď sú doma aj súrodenci zo školy. Nielen mamička s postihnutým dieťatkom. Toto je tá hlavná línia – prax s rodinou. Minimálne je to jedenkrát do mesiaca.

Skúste nám priblížiť aj druhú líniu spolupráce s rodinami postihnutých detí.
– Pre deti a rodiny pripravujeme rôzne skupinové aktivity. Či už sú to napríklad voľnočasové aktivity s názvom Poďme sa zahrať. Rodičia vtedy prichádzajú akoby do materskej školy, pretože mnoho z týchto detí vôbec do kolektívu nechodí. Takto pomáhame deťom, aby sa socializovali a naučili sa spoločnej hre s inými deťmi. Máme napríklad aj Tvorivé dielničky. Organizujeme odborné semináre s prednáškou a diskusiou pre rodičov. Ponúkame i kanisterapiu s kanisterapeutkou z Nového Mesta nad Váhom. Spolupracujeme externe aj s fyzioterapeutkou.

Dôležité je určite aj vzájomné zosieťovanie rodín, ktoré majú deti s rovnakými problémami a postihnutiami.
– Snažíme sa uskutočňovať stretnutia takýchto rodičovských skupín. Rodičia si navzájom odovzdávajú nové informácie a skúsenosti. Chodia často k rovnakým lekárom a navštevujú v mnohých prípadoch aj rehabilitácie a rôzne rehabilitačné pobyty. Môžu si tak odovzdávať informácie týkajúce sa kvality a obsahu. Mnohí rodičia sú veľmi šikovní a často drahé pomôcky si dokážu vyrobiť aj sami. Rodičia sa poznajú aj prostredníctvom sociálnej siete. Na Facebooku je napríklad stránka Detičky inak obdarené. Tešia sa, že sa majú možnosť osobne stretnúť, hoci bývajú od seba aj vyše 50 kilometrov. Dovtedy si iba četovali na internete.

Hoci vaše centrum pracuje iba druhý rok, viete odhadnúť, v akom časovom intervale budú rodičia využívať vaše služby?
– Približne pätina z rodín nás vyhľadá v krízovej situácii. Keď sa dieťatko zastabilizuje, začne chodiť do materskej školy a jeho mamička do práce, obyčajne potom už nie sme v takom častom kontakte. Vtedy sa intenzívna spolupráca zvyčajne končí. Veľmi to však závisí od druhu postihnutia a od toho, čo rodič očakával. Mnohí však nemôžu pracovať, pretože nemajú dieťatko kde umiestniť a využívajú naše aktivity ďalej.

Pomáhate deťom do siedmich rokov. Aká je kontinuita v ich pomoci po prekročení tohto hraničného veku?
– Snažíme sa zachytiť takéto rodiny čo najskôr a podporiť ich natoľko, aby dokázali po tomto veku fungovať samostatne. My pripravujeme rodinu na odovzdanie do ďalšieho levelu. Pomáhame deťom napríklad hľadať školy, do ktorých by im bolo ideálne chodiť. Po dovŕšení tohto veku sa rodičov potom snažíme nakontaktovať na ďalšie organizácie a zariadenia.
Záleží aj na tom, či mamička chce byť s dieťatkom, ktoré je vážnejšie postihnuté, po dovŕšení tohto veku ďalej doma. Či si mamina vybaví opatrovateľský príspevok a stará sa doma ďalej o dieťatko. Veľmi to závisí od konkrétneho postihnutia.

Vaše centrum je financované Trenčianskym samosprávnym krajom. Určite je pre vaše služby potrebné každé euro. Využívate aj možnosť získať financie prostredníctvom dvoch percent z dane?
– Áno, pretože nestačíme pokrývať všetky náklady a aktivity, ktoré by sme chceli. Preto sa pravidelne zapájame aj do rôznych projektov. Každé jednou euro nám pomôže. Napríklad pri nákupe rôzneho vybavenia či pomôcok, ktoré by sme rodinám mohli zapožičiavať a rodiny ich nemuseli kupovať.
Žiaľ, kanisterapia je u nás napríklad doteraz spoplatnená a boli by sme radi, keby aj túto terapiu mali rodičia zdarma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 397
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 054
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 803
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 095
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 919
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 600
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 018
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 702
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 823
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Nespokojní obyvatelia si na mestské zastupiteľstvo priniesli transparenty.

Radnica reaguje na sťažnosti ľudí.


1
Martin Kopčan

Martin Kopčan túži po titule v malom i veľkom futbale.


Mário Bližňák

Rozhovor s manažérom Dukly Trenčín.


5

Zadržali mu vodičský preukaz.


2
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 600
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 018
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 702
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 823
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu