TRENČÍN. Trenčiansky samosprávny kraj plánuje aj v tomto roku investovať do obnovy značenia krajských cykloturistických a turistických trás. Cyklistov i peších nasmerujú do cieľa nové cyklosmerovníky a obnovené maľované značenie.
Župa minie celkovo 40-tisíc eur, polovica sumy poputuje Klubu slovenských turistov a Slovenskému cykloklubu, ktorí pravidelne značenie zabezpečujú na základe memoranda o spolupráci medzi nimi a trenčianskou župou.
Značenie v Štefánikovom rodnom kraji
Cyklistickú a turistickú infraštruktúru začal Trenčiansky samosprávny kraj obnovovať pred piatimi rokmi, odvtedy sa podarilo obnoviť značenia na viac ako 1 700 kilometroch cyklistických a turistických trás.
Podľa trenčianskeho župana Jaroslava Bašku sa župa týmto spôsobom snaží zatraktívniť i menej významné trasy vedúce krajom a cyklistom i peším uľahčiť orientáciu v teréne.

„Tento rok plánujeme obnoviť značenie napríklad na cyklotrase vedúcej k Vršateckému hradu či cyklistickú trasu v okolí Považského Inovca,“ informoval Baška. Najdlhším cyklistickým úsekom, ktorý tento rok obnovia, je takmer 50 kilometrov dlhý úsek Kálnica – Kulháň.
Župa obnoví z vlastných peňazí i cyklistické značenia z Brezovej pod Bradlom na Bradlo a z Brezovej pod Bradlom do obce Priepasné. Ako informoval Matej Plánek z oddelenia komunikácie Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja, župa zvažuje obnoviť aj 19 kilometrov dlhú cykloturistickú trasu známu ako Žiarska radiála, ktorá vedie upravenými lesnými cestami a spája Prievidzu so sedlom Štyri chotáre.
„Na jednotlivých legálne vyznačených cyklotrasách bude obnova značenia spočívať v osadení nových cyklosmerovníkov, doplnia sa i chýbajúce a poškodené prvky cykloturistickej orientácie. Obnova sa dotkne aj maľovaného značenia. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa výroby a montáže prvkov cykloznačenia,“ ozrejmil župný cyklokoordinátor Dušan Holboj.
Nové cykloznačenie dostane aj Javornícka cyklomagistrála a cyklotrasy medzi Chatou pod Inovcom a Dubodielom, Bohunicami a Bolešovom, Veľkou Javorinou a Topoleckou, Pruským a Červeným Kameňom, Papajským sedlom a Lazmi pod Mykazou, ako aj odbočka k Vršateckému hradu a ako posledná aj Spojka pri izbe.
Obnovia aj značenie na turistických trasách. Podklady k obnove turistického značenia aktuálne pripravuje odbor dopravy Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja.
S obnovou začali v roku 2015
Obnovu značiek, tabuliek, smerovníkov, veľkorozmerných a informačných tabúľ zabezpečujú každý rok školení a pomocní značkári. Ako vlani vysvetlil predseda Regionálnej rady Klubu slovenských turistov Trenčín Igor Salviany, v Myjavskom, Novomestskom, Trenčianskom a Bánovskom okrese ich pôsobí celkovo 14.

Najdlhšiu kilometráž turisticky značených trás má okres Trenčín (266,1 kilometra), najkratšiu okres Myjava s približne 150 kilometrami.
Preznačovanie a obnova značiek funguje podľa Barbory Jánoškovej z oddelenia komunikácie Úradu TSK na základe Memoranda o spolupráci medzi Trenčianskym samosprávnym krajom, Slovenským cykloklubom a Klubom slovenských turistov.
„Župa ho s cieľom správnej navigácie turistov a cyklistov do cieľa uzavrela v roku 2014. Prvé oživovanie cykloturistického označenia priamo v teréne sa udialo v roku 2015,“ vysvetlila.