TRENČIANSKE TEPLICE. V Mestskom zastupiteľstve Trenčianskych Teplíc nastala od novembrových komunálnych volieb už tretia zmena, v priebehu minulého týždňa sa poslaneckých mandátov vzdali hneď dve poslankyne.
Katarína Martinková a Katarína Holá kandidovali za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti.
Na uvoľnené miesta poslankýň nastúpia Milan Stuhl a Dušan Bajtgovský, ktorí zložia poslanecký sľub na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Poslankyne hovoria o zlej atmosfére a sporoch
Právnička Katarína Martinková dostala vo voľbách viac ako 600 hlasov, vzdať sa mandátu sa rozhodla po marcovom zasadnutí zastupiteľstva.
„Po troch mesiacoch pôsobenia v súčasnom mestskom zastupiteľstve a najmä po „rokovaní“ zastupiteľstva 12. marca, som sa rozhodla naďalej nevykonávať tento mandát.

Neviem pôsobiť v atmosfére, kde namiesto hľadania spoločných riešení v prospech mesta prevládajú osobné útoky bez ponúkaných alternatív,“ informovala v písomnom stanovisku.
Podobné písomné stanovisko zaslala médiám aj Katarína Holá.
Uviedla v ňom, že sa odmieta naďalej podieľať na neodbornom vedení mesta, „bez akejkoľvek vízie do budúcnosti, založenom na hľadaní chýb z minulosti a riešením osobného sporu súčasnej primátorky a bývalého primátora prostredníctvom mojej osoby, a to aj napriek mojej snahe o vecnosť a odborný prístup pri poslaneckej práci,“ napísala.
Primátorka osobné spory odmieta
Primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková ich rozhodnutie vzdať sa mandátov zobrala na vedomie.
„Vnímam to ako prejav ich slobodného rozhodnutia. Nepovažujem ani za vhodné a ani za potrebné, aby som ako primátorka mesta zaujímala obsiahlejší postoj k ich rozhodnutiu,“ povedala Frajková Ďurmeková.
Zároveň odmietla tvrdenia Kataríny Holej o osobných sporoch s bývalým primátorom.
„Ak má súčasné vedenie na riešenie niektorých otázok a záležitostí iný názor ako predchádzajúce vedenie, nepovažujem takýto postup za prejav osobného sporu, ale za prejav inej koncepcie spravovania vecí verejných,“ povedala primátorka Trenčianskych Teplíc.
Rovnako odmietla, že jej ambíciou je hľadanie chýb z minulosti.

„Je však nevyhnutné pomenovať problémy, na ktoré poukazujú občania a analyzovať súčasný stav mesta. Ak majú bývalé poslankyne iný názor, považujem to za ich subjektívny pohľad na vec. V predchádzajúcom volebnom období rovnako zastávali post poslankýň, je preto pochopiteľné, že ich tendencia súhlasiť s rozhodnutiami z minulosti pramení aj z toho, že sa samy na niektorých krokoch a rozhodnutiach podieľali,“ uzavrela Frajková Ďurmeková.
Poslanec Maroš Greguš, ktorý rovnako kandidoval za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti, sa k odchodu dvoch poslankýň nechcel vyjadrovať, považuje to za ich rozhodnutie. Vzdať sa mandátu zatiaľ neplánuje.
Na prvom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa vzdala poslaneckého mandátu aj Monika Pšenčíková, ktorá dostala vo voľbách spomedzi poslancov najviac hlasov.
Podľa politológa je to neštandardné
Podľa politológa Juraja Marušiaka je tento postup zvláštny a neštandardný.
„Pri voľbách do samospráv je úplne bežné, že primátor je z iného politického tábora ako sú poslanci. Musí tu ísť o nejaký veľmi vážny konflikt vnútri zastupiteľstva, alebo to vyplýva z nedostatočného pochopenia fungovania demokratických inštitúcií,“ povedal Marušiak.