TRENČÍN. V Trenčíne pribudne menšia cyklotrasa, mesto uspelo v žiadosti o peniaze z eurofondov.
Cyklistický pruh na Karpatskej ulici bude na spoločnej cestičke pre chodcov a cyklistov.

Jeho dĺžka bude takmer 300 metrov, pričom koridor pre cyklistov vyznačia v dĺžke takmer 630 metrov.
V rámci stavby mesto počíta aj s bezbariérovými a osvetlenými priechodmi pre chodcov s vodiacou líniou pre zrakovo postihnutých a spomaľovacím prahom v križovatke s Rybárskou ulicou.
„Práce by mali začať v apríli 2019. Trvalo to dlhšie, no tento proces sa nedal nijako urýchliť. Mesto čakalo pol roka na kontrolu verejného obstarávania. Tá dopadla dobre a tak je isté, že v Trenčíne pribudne ďalšia cyklotrasa,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Väčšinu zaplatí únia
Cyklochodník bude stáť takmer 125 tisíc eur, pričom 85 percent nákladov preplatí Európska únia a desať percent pôjde zo štátneho rozpočtu SR.
„Zvyšných päť percent doplatí mesto zo svojho rozpočtu. Trenčín teda získa takmer 119 tisíc eur a z vlastných zdrojov doplatí necelých 6 300 eur,“ povedala Ságová.
Mesto pred časom podalo žiadosť o peniaze na vybudovanie cyklotrasy na Zlatovskej ulici a prepojenie Zlatovskej a Hlavnej ulice a aj na cyklotrasu na Ulici Ľudovíta Stárka.

„Cyklotrasu a chodník na Kasárenskej ulici máme na kontrole verejného obstarávania, aktuálne čakáme na správu z kontroly, aby sme mohli spustiť verejné obstarávanie,“ uviedla hovorkyňa Trenčína.
V pláne sú žiadosti o peniaze z eurofondov na výstavbu cyklotrás v Záblatí a v Zlatovciach na Piešťanskej ulici.
Radnica žiada o viac ako 160-tisíc eur, predpokladaná výška výdavkov na cyklotrasu na Piešťanskej ulici je takmer 64-tisíc eur, cyklotrasa na Záblatskej by mala stáť viac ako 96-tisíc.
V meste vznikla cyklokomisia
Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Trenčíne poslanci opätovne schválili zriadenie mestskej cyklokomisie. Jej úlohou je riešenie cyklodopravy a podieľať by sa mala na koordinácii projektovania cyklistických trás v meste.
Komisiu tvorí osem poslancov spolu s tromi odborníkmi v oblasti cyklodopravy.
Predsedom komisie je poslanec Richard Medal.
Hovorí, že pri svojej práci budú vychádzať zo schváleného Generelu cyklistickej dopravy pre mesto Trenčín.
„Podľa neho sme aj v minulom období chystali jednotlivé projekty cyklotrás. Niektoré z tých projektov boli úspešne pripravené a sú na ne vyčlenené aj peniaze, ako napríklad Karpatská ulica, Kasárenská ulica. Príprava niektorých je zložitejšia pre konflikty s inžinierskymi sieťami či pre majetkoprávne vysporiadanie pozemkov,“ povedal Medal.
Križovatku pri hoteli Elizabeth zrekonštruujú
Prioritou cyklokomisie by podľa neho mohlo byť opäť spojenie centra mesta so Sihoťou, teda bezpečný cykloprejazd cez križovatku pri hoteli Elizabeth v smere z centra na Sihoť.
„Tento rok sa pripravuje projektová príprava rekonštrukcie cestnej svetelnej križovatky. Okrem toho je stále na stole veľa drobností, ktoré by cyklistom uľahčili pohyb po meste,“ povedal Medal.

Medzi také podľa neho patrí dobudovanie krátkeho prepojenia z Ulice 1. mája do centra mesta, prepojenie pravobrežnej hrádze pri päte starého železničného mosta, malá rampa pri zjazde z cestného mosta na pravobrežnú hrádzu, či stále nekvalitné vodorovné značenie už existujúcich cyklotrás, inštalácia ďalších cyklostojanov, napríklad pri školách a iných verejných inštitúciách.
„Snáď sa tieto projekty podarí doviesť do štádia realizácie a vytvoriť tak skutočnú sieť na seba nadväzujúcich cyklotrás. Teraz sa môže zdať, že cyklotrasy vznikajú chaoticky kde tu, ale snaha je prepojovať ich s cieľom vytvorenia logickej siete,“ dodal Medal.
V roku 2018 zahynulo na Slovenských cestách 15 cyklistov, z toho traja v Trenčianskom kraji.
Celkovo ide o mierny pokles, v roku 2017 ich bolo v celoslovenskom meradle osemnásť. Najviac, až 81, ich zahynulo v roku 2000.