SELEC. František Žovinec z obce Selec v Trenčianskom okrese dostal do vienka herecký a muzikantský talent. Jeho otec i starý otec boli primášmi miestnej ľudovej hudby, ktorá má v Selci už 170-ročnú tradíciu. Napriek tomu, že nemal hudobné vzdelanie a pracoval ako strojný zámočník v trenčianskej spoločnosti, v rodnej obci na úpätí Inovca zanechal nezmazateľnú folklórnu, no najmä ľudskú stopu. Zomrel v roku 2017.

Podľa slov dcéry Františka Žovinca Júlie Vlkovej nemohol jej otec chýbať na žiadnej akcii, ktorá sa v obci s rázovitým nárečím konala. Herecký talent využil v miestnom ochotníckom súbore, muzikantský talent uplatnil v miestnej dychovej hudbe i v podnikovej dychovke vtedajšej spoločnosti TOS Trenčín. Svoj život však spojil predovšetkým s ľudovými tradíciami a folklórom.
"Do Selca začali chodiť pracovníci Slovenskej akadémie vied, ktorí robili výskumy, čo z pôvodného folklóru sa v obci zachovalo. Oni dali impulz k založeniu folklórnej skupiny. U nás v dome sa stretávalo niekoľko starší ľudí z dediny, rozprávali o zvykoch, spievali piesne, neskôr pripravovali jednoduché vystúpenia. Vtedy asi nebola v dedine taká miestnosť, kde by sa mohli stretávať, a tak sa to všetko dialo u nás v kuchyni. V tom čase sa obnovovala aj dychová hudba a tá nacvičovala hore u nás v manzarde. Ja som bola ešte malá, no mama hovorievala, že keď treskli na bubon, vždy ma zobudili," spomína si na detstvo Vlková.