Okrem podpory univerzitného hokejového tímu a ďalších individuálnych športov plánuje univerzita v ďalších rokoch zriadiť aj vlastný florbalový tím.
Trenčianska župa ako prvá na Slovensku plánuje zostaviť smart rozpočet. Čo si možno pod ním predstaviť?
– Súčasný rozpočet župy je podľa platných legislatívnych pravidiel zostavený vo funkčnej klasifikácii a v programovej štruktúre, čo v praxi znamená desiatky strán textu a nemenej strán rôznych tabuliek a príloh. A povedzme si úprimne, kto si také množstvo odborného textu okrem župana, niekoľkých poslancov, zamestnancov úradu a iných odborníkov, ktorí sa špecializujú na rozpočet územnej samosprávy, preštuduje? Otázne je tiež, nakoľko je takýto rozpočet pre širšiu verejnosť zrozumiteľný a prehľadný. Preto prichádzame v spolupráci s Inštitútom hospodárskej politiky s unikátnym a v prostredí regionálnej samosprávy pilotným projektom tzv. „smart rozpočtu“.

Chceme, aby sa verejnosť pomerne jednoduchým spôsobom dozvedela, koľko župa v danom roku investuje do vzdelávania a rekonštrukcie stredných škôl, do opráv ciest II. a III. triedy, do sociálnej starostlivosti, kultúrnych aktivít a troch nemocníc, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Ďalej aké má kraj príjmy z rozdelenia podielových daní, za prenesený výkon štátnej správy, rôznych grantov a transferov, aká je dlhová služba a riadenie dlhu, či sa kontroluje dosahovanie rozpočtových cieľov a podobne.
Ako zabezpečíte, že bude pre ľudí zrozumiteľnejší?
– Podoba tzv. „smart rozpočtu“ zabezpečí čitateľnosť a zrozumiteľnosť príjmov a výdavkov, pomerne ľahkú orientáciu verejnosti prostredníctvom „najlepších praktík“, pretože bude vizuálne a graficky upravený do jednoduchšej formy. Navyše sa v najbližších dvoch rokoch chceme zamerať na vzdelávanie a zvyšovanie informovanosti občanov, osobitne dvoch skupín.
Prvou sú stredoškoláci a vysokoškoláci do 26 rokov, druhou aktívni seniori nad 62 rokov. Budeme organizovať tlačové konferencie, rôzne semináre a workshopy, aby sme ukázali, že každý môže mať aspoň čiastočne podiel na tvorbe rozpočtu našej župy, a to prostredníctvom participatívneho financovania, projektov tematického a zážitkového vzdelávania, dotačných schém a iných podporných mechanizmov aktívneho občianstva a účasti na veciach verejných. Preberáme „zabehnutú“ metodiku OECD v tejto oblasti a máme ambíciu prinášať do priestoru samosprávy tiež akademické témy.
S delením financií máte skúsenosti aj ako rektor Trenčianskej univerzity, podporujete napríklad univerzitný hokejový tím Gladiators Trenčín. Ako ste s ním spokojný?
– Tím Gladiators je súčasťou Európskej univerzitnej hokejovej ligy. V rámci slovenských univerzít sú v nej v aktuálnom ročníku zapojené iba tri, pričom v minulosti ich bolo viac. Dôvodom je, že podpora športu, osobitne kolektívnych športov a hokeja zvlášť, je nielen finančne náročná, ale je zložitá z pohľadu celkovej organizácie, infraštruktúry a podmienok športovej prípravy.
Náš hokejový tím je dobrou príležitosť pre všetkých, ktorí sa chcú vzdelávať, reprezentovať univerzitu a súčasne myslieť na svoju budúcnosť po skončení športovej kariéry. Kvalita súťaže má stúpajúcu tendenciu, preto verím, že v budúcnosti bude dochádzať k transferom medzi hokejovou extraligou, univerzitnou ligou a juniorskými reprezentáciami. Ak sa pýtate na moju spokojnosť, tú odzrkadľuje viacero faktorov, ako umiestnenie, herný prejav, ambícia tímu rásť a posúvať sa vpred, splnenie očakávaní našich študentov, realizačného tímu, kde cítim zapálenie a zanietenosť, ale aj zapojenie sa do verejno-prospešných a ďalších mimoškolských aktivít.

Koľko eur ročne stojí univerzitu podpora hokeja?
– Ako som už povedal, finančná náročnosť kolektívneho športu, ktorý ak chceme dosiahnuť medzinárodnú porovnateľnosť, vyžaduje mať vybudovanú infraštruktúru, čo pre nás znamená jednoznačne sa sústrediť na viac zdrojové financovanie a presvedčiť partnerov, aby nás podporili. Preto chcem poďakovať mestu Trenčín, trenčianskej župe, Dukle Trenčín, vedeniu ligy a, samozrejme, sponzorom, ktorí nás podporujú v myšlienke cez šport rozvíjať vzťahy, spájať jednotlivé krajiny, ale aj samotných hráčov. Môžem povedať, že z rozpočtu univerzity vyčleňujeme ročne niekoľko tisíc eur. Využívame časť dotácie, ktorú dostávame na podporu športu z ministerstva školstva, podstatnú časť ale tvoria mimodotačné zdroje. Študentov tešia aj motivačné štipendiá, ktoré im udeľujeme za to, že reprezentujú našu univerzitu. Tu sme „naštartovali“ výsledkový a výkonnostný model, kde realizačný tím na čele s trénerom musí zdôvodniť jeho navrhovanú výšku, samozrejme, dbám tiež na prospech a výsledky v štúdiu.
Ako vnímate projekt regionálnej hokejovej akadémie v Trenčíne, ktorá má otvoriť brány prvým študentom už v septembri?
– Tento projekt je veľmi ambiciózny, náročný na zdroje a udržateľnosť, ale vidíte, že sami skvelí hokejisti a reprezentanti, ktorí počas svojej aktívnej hokejovej kariéry precestovali svet a spoznali rôzne formy fungovania podpory športu, dnes aktívne hľadajú koncept rozvoja tohto športu v iných podmienkach, v akých vyrastali oni sami. Chcem poznamenať, že projekt regionálnej hokejovej akadémie nespájajme len s výstavbou novej tréningovej haly, ale najmä s novým modelom športovej prípravy, zriadenia strednej športovej školy, angažovanosti kľúčových aktérov, rodičov a, samozrejme, detí a študentov. Do vrcholového športu vchádza nakoniec len určité percento športovcov, o to viac platí, že pokiaľ chcú nejakým spôsobom zostať pri športe, ktorému veľa obetovali, nezaobídu sa bez kvalitného vzdelania a kvalifikácie. A práve v tom je tento projekt unikátny a má moju podporu ako rektora univerzity a predsedu finančnej komisie Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja.