Šelma stála kúsok od neho a cerila zuby. Mal ďalší úlovok

Fotograf Jozef Ferenec vydal už niekoľko kníh s tematikou slovenskej prírody, predovšetkým fauny. Veľký záujem o jeho publikácie je aj v zahraničí. Jeho fotografické úlovky sú naozaj vzácne.

Oproti fotografovi stál odrazu statný, starý vlk. V divočine sa stretol s mnohými šelmami. Na smrť ho však vystrašilo niečo celkom iné.  Oproti fotografovi stál odrazu statný, starý vlk. V divočine sa stretol s mnohými šelmami. Na smrť ho však vystrašilo niečo celkom iné. (Zdroj: Archív Jozefa Ferenca)

Blížil sa k lúke, na ktorú práve vychádzali jelenice. Sústredil sa len na ne. Odrazu rovno oproti uvidel zježenú hrču chlpov a vycerené žlté zuby. Asi na sedem metrov stál statný samec. Netušil, či zaútočí, alebo nie. Našťastie, len dal najavo, kto je v čergovských horách pánom. Potom skočil do kríkov a už ho nebolo. Aj záber tohto zvieraťa je v novej knihe Jozefa Ferenca. Ide o vzácny moment, ktorý prinesie šťastná náhoda naozaj len výnimočne.

V najnovšej knihe Tajomstvá slovenskej divočiny Jozefa Ferenca je 333 fotografií a krátky informatívny text, ktorý sprevádza tri či štyri fotografie. Preložený je do nemeckého a anglického jazyka. Kniha má štyri časti, teda toľko, koľko je ročných období. S fotoaparátom išiel jej autor aj na také miesta, kde nie je ľahké sa dostať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nekonečné čakanie

Zábery prináša šťastná náhoda, väčšinou sa však za nimi skrývajú hodiny čakania. „Niekedy prídem a záber mám hneď. Pri niektorých zvieratách som sa na jedno a to isté miesto vracal mesiace aj roky a strávil tam potom kopec hodín,“ hovorí fotograf. Výdatný kúpeľ vo vlastnom pote prežil pri fotografovaní jedného exotického vtáčika, ktorý je naším najkrajšie sfarbeným operencom.

Prečítajte si tiež: Medveď z Iliavky je maškrtník Čítajte 

„Včelárik zlatý k nám prilieta. Vyzerá veľmi exoticky. Na jeho záber som čakal desať a pol hodiny. Bolo to pri Pezinku a kamarát mi požičal aj maskovací stan,“ spomína si fotograf. Vtáčik si robí asi meter hlbokú hniezdnu noru do piesčitých prírodných stien. Jeho fotografovanie bola neskutočná drina. Vonku letná horúčava a v maskovacom stane vraj možno aj 60 stupňov Celzia.

SkryťVypnúť reklamu

„Sedel som tam len v boxerkách a mokrý som bol ako myš. Aj ich spev som si pomaly začal popiskovať, lebo som poznal tie zvuky naspamäť. Dokonale som ovládal aj techniku lovu mušiek, ale poriadny záber stále nič,“ opisuje.

Predsa ešte jeden pokus

Keď už zostávali do západu slnka asi dve hodiny, rozhodol sa, že fotografovanie vzdáva. Obliekol sa, zobral si statív aj ostanú techniku. Predsa sa však odhodlal ešte na jeden pokus. Pôvodné miesto obišiel asi na päťsto metrov a sadol si už len v maskovacom oblečení do kríkov, kde vtáky nalietavali aj sadali. Zase sedel asi hodinu. Zrazu priletel vrabec poľný, čo je tiež vzácnosť, tak cvakol aspoň jeho.

Slnko sa chýlilo za obzor. Boli nádherné farby, času zostával len zlomok. A odrazu to prišlo. „Videl som ich sedieť na jednom konáriku. Boli dva. Skoro som dostal infarkt, lebo techniku som mal nastavenú na celkom iné miesto,“ spomína si Ferenec.

SkryťVypnúť reklamu

Pomaličky sa otáčal, aby vtáky nevyplašil, lebo registrovali naozaj každú, čo i len malú zmenu. Cez hľadáčik videl pre nevhodné nastavenie len hlavu.

Útrapy neboli zbytočné

Jeden vták odletel. Srdce fotografa začalo hlasno bubnovať. Nechcel, aby zmizol aj druhý. „Mal som objektív so zoomom, pomaly som ho začal sťahovať, lebo objekt som mal možno štyri metre od seba.“

Situáciu skomplikoval ešte aj vietor, ktorý hýbal kríkom a objekt fotografovania nebol stabilný. Fotograf mal tri minúty. Prišlo cvak, cvak, cvak. Asi desať záberov, vtáčik potom hneď odletel. Útrapy v letnej horúčave neboli zbytočné. V zapadajúcom slnku vyzeral včelárik, ktorý pôsobí v našich končinách veľmi exoticky, ešte neskutočnejší.

Prečítajte si tiež: Cyklistovi pri Trenčíne skrížil cestu medveď Čítajte 

Medveď mu fučal tesne pri uchu

Na neskutočný adrenalín si spomína fotograf Jozef Ferenec z Poľany. „Keď bolo párenie medveďov, zobral ma sem jeden lesný inžinier na džípe. V kráteri mali fotokryt,“ opisuje. V tesnej blízkosti nášho najväčšieho zvieraťa strávil vtedy celú noc. Šelmy prišli za tmy až celkom ku krytu. Bol z chabej lepenky. Ich hlasný dych a chrčanie počul tesne veľa seba.

„Vtedy som jedinýkrát natiahol zbraň,“ spomína si fotograf. Použil by ju, samozrejme, len keby sa stalo niečo neočakávané. On potrebuje celkom iné úlovky ako mŕtve zviera. Snaží sa ho zachytiť živé v celej jeho kráse a mohutnosti.

Nebezpečnejší sú ľudia ako zver

Fotograf ešte vysvetľuje, že do držby si musel vybaviť po nejakom čase osobnú zbraň. Nie však pre strach zo zveri, ale pre niečo iné.

„Keď som sa túlal po horách, stretával som aj všelijakých podivuhodných ľudí, ktorí nemali dobré oči. Mal som za milión slovenských korún objektívy, ktoré som získal naozaj ťažko. Jeden nikdy nevie,“ vysvetľuje fotograf a dodáva, že niekedy sa ľudí treba aj báť viac ako divej zveri.

Prečítajte si tiež: Keby chcel medveď človeka zabiť, urobí to Čítajte 

Výrok o obavách pri stretnutí so zverou a ľuďmi potvrdzuje aj príhoda z Čergova. Fotograf sa blížil k lúke, na ktorú práve vychádzali jelenice. Sústredil sa hlavne na ne.

Odrazu zoči-voči na chodníku rovno oproti zježená hrča chlpov, vycerené žlté zuby a zlovestné zavrčanie. „Statný vlk, starší samec, bol odo mňa hádam na sedem metrov. Netušil som, či zaútočí alebo nie. Našťastie, len dal najavo, kto je v lese pánom a potom skočil do kríkov a už ho nebolo,“ opisuje príhodu fotograf.

Bolo to na mŕtvicu

V knihe je ešte viacero unikátnych záberov iných vlkov, aj krásnej mladej vlčice, obrovského medveďa, ktorý vyzivuje pred brlohom, rysa a iných úchvatných divokých šeliem z našich lesov. Najviac však Jozefa Ferenca vyľakalo niečo celkom iné.

„Sedel som na jednom posede od siedmej večer. O pol deviatej sa začalo stmievať. Denný ruch utíchol,“ začína spomínať fotograf. V tichu a tme počuť každý zvuk hádam aj desaťnásobne.

Fotograf plný napätia čaká, aká zver vyjde. Sústreďuje sa len na tmavú líniu lesa, ktorá vyzerá aj trochu strašidelne. Odrazu čudné buchnutie, šuch-nutie, nepatrný ľahký závan niečoho neidentifikovateľného pri jeho hlave. Nenápadný dotyk na líci. „Bolo to na mŕtvicu,“ spomína si Jozef Ferenec.

Takto zákerne ho vyplašilo nenápadnú zvieratko, ktoré dorastá do veľkosti asi pätnásť centimetrov, s rovnako dlhým huňatým chvostíkom. Je to drzá, malá potvorka, ktorá rada obsadzuje poľovnícke posedy, keď sa na nich dlhšie neukáže poľovník.

Prečítajte si tiež: Do Marikovej sa zatúlala zaujímavá šelma Čítajte 

Nafotografovanú má Jozef Ferenec aj v knihe veľkú partiu týchto malých nezbedníkov. Pôsobia milo a zraniteľne, ale v očkách každého z plchov sa zračí veľké šibalstvo.

Bozk zajaca a bažanta

V knižke narazíte aj na rôzne inotaje, ktoré z ríše zvierat odkazujú do sveta ľudí. Majú dokonca až politický podtón. Jednu takúto pomenoval Jozef Ferenec Priateľstvo. Do agátových lesov sa vtedy vybral „loviť“ bažantov. Organizácia akosi zlyhala, tak s vtákmi nemal veľký úspech. Mal už čosi nachodené, keď odrazu zbadal medzi stromami nádherný výjav. Zajac bol postavený na zadných labkách v tesnej blízkosti bažanta. Prišiel prvý záver. Potom sa ušiak trochu naklonil, akoby dával bažantovi bozk. Druhý záber. Dal ich aj do súťaže a získal Cenu Múzea svätý Anton.

Máme tu vzácnosti, nech to tak aj zostane

Nebola to prvá cena, ale novinárom sa práve tento záber veľmi páčil. „Chceli, aby som vysvetlil, prečo som dal práve takýto názov. Vysvetlenie bolo jednoduché,“ hovorí fotograf. Reagoval v ňom na slovenskú politickú situáciu v tom období.

„Vo vláde sa začala opäť mohutne riešiť národnostná otázka, vyplával na povrch nacio-nalistický pátos. Fotografia bola pripodobnením celkom iných nálad,“ hovorí Ferenec. Dodáva, že vždy, keď sa vybral fotografovať na juh Slovenska, ľudia tu boli veľmi milí. Aj tí, čo hovorili po maďarsky.

„Mal som pocit, že Maďari a Slováci žijú popri seba bez problémov. To len politici kikiríkajú niečo iné. Takže tak ako bažant a zajac tu žijú na jednom území spolu, nekonkurujú si, dokonca si dajú aj bozk, tak je to aj s ľuďmi. Aj keď niekto tvrdí pravý opak,“ vysvetľuje fotograf. V knihe Jozefa Ferenca nájdete ešte veľa vzácnych záberov aj s vysvetleniami, ktoré pobavia či zarazia. Napríklad ako rozoznať dva druhy kuny a ktorá z nich zvykne robiť šarapatu v stodolách či iných ľudských obydliach. O tom, ako tetrov na chvíľu v ošiale lásky ohluchne, keď dvorí svojim milým a spieva im ľúbostnú pieseň, tiež o omráčených žabách a chytrákovi tchorovi.

Kochať sa môžete zábermi orla skalného pri love, kamzíkov, svišťov. Veľa zveri nafotil fotograf aj v Strážovských vrchoch či pri Hornom Moštenci neďaleko Považskej Bystrice. Vedeli ste napríklad, že aj tu je naozaj veľa medveďov? Slovenská príroda má jednoducho stále veľa prekvapení. A keď má človek nažité, aj zábery sú dobré.

Prečítajte si tiež: Deti z Marikovej vyhrali celoslovenskú súťaž mladých poľovníkov Čítajte 

Jozef Ferenec je sám poľovník a má medzi nimi aj veľa priateľov, ktorí mu dávajú správy, kam sa oplatí vybrať. Kde a čo zaujímavé videli.

Jozef Ferenc vydal už Skvosty slovenskej prírody, Tajomstvá slovenskej divočiny. Napísal aj humorné príbehy z poľovačiek v slovenských horách Lovci s pasom. „Medveď, vlk, rys sú západnej Európe vyhubení a u nás sú. Máme tu veľké bohatstvo,“ hovorí fotograf, ktorý si želá, aby to tak aj zostalo.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Futbal v Lubine minimálne pre túto sezónu končí.

Cez leto slávili „postup“. Na jeseň nezískali ani bod a na jar sa z VIII. ligy Juh odhlasujú.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu