BRATISLAVA. Jediné slonice v slovenských zoologických záhradách - Maja a Gula - dostanú komfortnejší príbytok. Po 34 rokoch, ktoré prežili v starom pavilóne v bojnickej zoo, sa presťahujú do nových priestorov.
Pavilón bude stáť 4,3 milióna eur, peniaze poskytne ministerstvo životného prostredia. Výstavbu odobrila tento týždeň vláda.
Pôvodný bojnický pavilón pre slony má vysokú spotrebu energií, je zastaraný a stiesnený. Nové priestory postavia aj na novom mieste – v centrálnej časti zoo.
Okolo budovy bude výbeh s trávou a stromami s rozlohou troch futbalových ihrísk. Zväčší sa aj vnútorný priestor - v porovnaní so súčasným výbehom bude dvadsaťnásobne väčší. Slony sa budú prechádzať po pieskovej podlahe a kúpať v jazierku.