DUBNICA NAD VÁHOM. Po takmer desiatich rokoch musí mesto zrekonštruovať interiér vyhliadkovej veže grotty v Parku J. B. Magina.
Omietky a murivo na stenách historickej stavby postupne opadávali, musia ich preto opraviť.
Prvú zásadnú rekonštrukciu podstúpila dubnická grotta ešte v roku 2009. Mesto teraz pristúpilo k sanácii omietok a muriva.
„Tie, ktoré tam boli predtým, neboli schopné odolávať vonkajším vplyvom, omietka opadávala,“ informoval primátor Dubnice nad Váhom Peter Wolf.
Peniaze z rozpočtu aj dotácie
Pôvodné cementové omietky nahradí ich vysokoporézna omietka, na ktorú sa nanesie minerálno-vápenatý štuk a výsledný náter.

Ten musí Dubnické múzeum, ktoré grottu spravuje, prekonzultovať s Krajským pamiatkovým úradom Trenčín.
Konečný farebný náter dostane až na jar 2019. Na jar sa uskutoční pracovné rokovanie s pamiatkarmi, kde sa určia ďalšie postupy a sanačné práce.
Mesto plánovalo na obnovu fasády a povrchov v interiéri použiť peniaze z grantu ministerstva kultúry.
„Žiadali sme o poskytnutie dotácie vo výške takmer 30-tisíc eur, ministerstvo nám poskytlo 15-tisíc, zvyšok dofinancujeme z nášho rozpočtu,“ povedal Wolf.
Podľa neho patrí grotta k významným historickým pamiatkam v meste.
„Ľudia radi navštevujú park, chodia si oddýchnuť. Je to historický skvost, musíme ho udržiavať v dobrom stave,“ dodal.
Kto ju postavil, nevedno
Grottu spravuje Dubnické múzeum, podľa historika Vlastimila Hábla dodnes presne nevedia, kto ju postavil.
„V historických prameňoch je to opisované len veľmi hmlisto. Niekde sa spomína, že ju postavili v 30. rokoch 18. storočia, v tej podobe, v akej je momentálne, vznikla pravdepodobne až ku koncu 19. storočia,“ povedal Hábl.
Dubnická grotta v 40. rokoch 20. storočia úplne vyhorela, na jej mieste zostali len ruiny. Na základe starších nákresov a materiálov ju zrekonštruovali v roku 2010.

Vznik grotty podľa Hábla súvisí s premenou dubnického parku z francúzskeho typu na park anglický.
„Z klasického francúzskeho, ktorý bol typicky geometricky usporiadaný, na taký park voľnejšieho typu, v ktorých vznikali na doplnenie alebo oživenie rôzne drobné architektonické prvky,“ skonštatoval Hábl.
V minulosti tu bol dokonca aj čínsky pavilón, ktorý však zanikol.
Grotta je postavená na najvyššom bode parku, slúžila aj ako vyhliadková veža.
„Bol odtiaľ pekný výhľad do údolia Váhu, teraz to už nie je vidieť, je tam veľa stromov a paneláky. Bol tam malý salónik, kde mohli podávať čaj, cukrovinky, taká oddychová záležitosť pre oddych panstva v romantickom prostredí,“ dodal historik.