TRENČÍN. Od 10. apríla do konca novembra sa mohli milovníci pohybu zapojiť do tretieho ročníka Vrchárskej koruny Trenčianska (VKT). Jej cieľom je okrem spropagovania rozmanitosti regiónu, turistických atrakcií a cyklotrás, spojiť profesionálnych a amatérskych športovcov.
Zdolať 20 predpísaných vrcholov sa tento rok podarilo 126 cyklistom a 52 turistom. Do projektu sa počas troch ročníkov zapojilo približne tisíc účastníkov, čo z VKT robí jedno z najúspešnejších športových podujatí Trenčianskeho kraja.
Spoznávajú nepoznané krásy kraja
Vrchárska koruna Trenčianska je podľa výkonnej riaditeľky Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región Evy Frývaldskej projektom, ktorý spája seniorov, deti i celé rodiny.

„Vo všetkých odborných publikáciách o cestovnom ruchu a marketingu sa hovorí, že nie je možné vytvoriť produkt vhodný pre všetky cieľové skupiny. Vrchárska koruna je ale projekt, kde sú seniori, aktívni športovci, milovníci adrenalínu, rodiny s deťmi a zapojili sa aj rodinní miláčikovia. A to je podstatou - spájať rodiny, aktívne tráviť voľný čas a spoznávať turistické krásy kraja,“ vysvetlila Frývaldská.
Počas ôsmich mesiacov spoznali cyklisti a turisti miesta, ktoré boli pre niektorých neznáme, za čím stojí systém zmeny predpísaných vrcholov pri každom ročníku VKT. Snahou KOCR je, aby účastníci spoznali aj menej známe a okrajové kúty Trenčianskeho kraja.
VRCHOLY VKT 2018
Bikepark Kálnica – Piesky (250 m.n.m.), Butkov – kríž (765), Čerešienková (758), Dračia studňa (440), Hrad Branč (473), Hrad Lednica (400), Považský hrad (450), Chata pod Končitou (470), Jankov vŕšok (533), Kozí vrch (370), Kubikův vrch (680), Makyta (923), Malý Javorník (1019), Mauzóleum Szilvayovcov (395), Michalov vrch (541), Mohyla M. R. Štefánika (543), Mojtínska jaskyňa (590), Palúch (1004), Rákociho dub (300), Rozhľadňa Marhát (748)
„Keď sa na odborných konferenciách spýtam, či účastníci poznajú Tematín alebo Uhrovec, je prekvapivé, že nie. Vďaka Vrchárskej korune Trenčianska, sa ale ľudia dostanú aj na miesta, kam by bežne na bicykli nešli,“ myslí si Frývaldská.
Vrcholy si pred štartom VKT prešli
S myšlienkou priblížiť cyklochodníky a prírodu Trenčianskeho kraja širokej verejnosti prišli pred tromi rokmi Michal Barták, Pavol Babica a Radoslav Tilandy inšpirovaní českým projektom Vrchárska koruna Valašská.
Vrcholy prvého ročníka VKT vyberali autori projektu, kopce druhého ročníka si zvolila verejnosť, ktoré boli v niekoľkých prípadoch technicky náročné.
„Máme radi recesiu, tak sme dali, že nech si ľudia vrcholy vyberú sami. Tak zvolili Maguru z Prievidze. Keď sme sa spýtali ľudí, či na nej niekedy niekto bol na bicykli, povedali, že nie, ale chceli vedieť, či tam niekto vyjde. Alebo Orgoňova Kyčera pri Považskej Bystrici. To boli extrémne vrcholy, ale peši ich vyšliapal aj môj šesťročný syn,“ povedal Radoslav Tilandy.
Dvadsať vrcholov vrátane Hradu Branč, Hradu Lednica, Jankovho vŕšku a ďalších si Tilandy pred zahájením VKT vopred prešiel. Chcel sa uistiť, či sú priechodné a bezpečné pre každého. „Máme účastníkov zo Slovenska, Moravy a na jednej sprievodnej akcií sme mali Švéda a vlani Nemca. Počuť o nás široko ďaleko, čomu sa tešíme,“ dodal Tilandy.

Vrchárskej koruny Trenčianska sa zúčastnil aj český milovník cyklistiky Aleš Melichařík. Tomu sa tento rok podarilo dokončiť vyše tisíc kilometrov dlhé, medzinárodné vytrvalostné preteky.
„Majú dĺžku zhruba 1080 kilometrov s prevýšením 24 výškových kilometrov a limitom 100 hodín. Znamenalo to denne prejsť asi sedemtisíc výškových metrov a 275 kilometrov, aby som sa vmestil do limitu, čo sa mi aj podarilo. Preteky som dokončil na piatom mieste za 96 hodín a 20 minút,“ priblížil cyklista.
Vrcholy VKT zdolával na cestnom bicykli, ako najťažší hodnotí kopec Marhát v pohorí Považského Inovca.
Zdolať dvadsať vrcholov tretieho ročníka Vrchárskej koruny Trenčianska znamenalo prejsť peši alebo na bicykli približne 192 kilometrov s takmer deväťkilometrový prevýšením.