TRENČÍN. Na Matúšovej ulici v Trenčíne funguje už takmer 1,5 roka chránená dielňa Kaviareň na ceste. Sídli v priestoroch prízemia Katovho domu, hostí obsluhujú štyria ľudia s mentálnym postihnutím, klienti Domova sociálnych služieb (DSS) v Adamovských Kochanovciach.
Kým minulý rok boli v ponuke kaviarne za dobrovoľný príspevok drobné výrobky z keramickej a tvorivej dielne domova, tento rok si môžu záujemcovia zakúpiť klientmi balenú kávu. V budúcnosti by chceli činnosť chránenej dielne rozšíriť a do baliacich prác zapojiť aj ďalších ľudí zo zariadenia.
Klienti spravili veľký pokrok
V DSS Adamovské Kochanovce žije aktuálne 66 klientov, do príprav na vianočné sviatky sa priebežne zapájala väčšina z nich.
Pripravovali vianočné ozdoby, dekorácie i ponuku pre decembrové Vianočné trhovisko na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ako tvrdí riaditeľka Domovu Jana Pondušová, ľudí v zariadení tvorivá činnosť baví, časť z nich sa venuje aj ďalším aktivitám.

„Štyria sú zamestnaní v Kaviarni na ceste, jedna klientka chodí na základnú umeleckú školu na spev. Máme aj divadelný klub, ktorý funguje v spolupráci s denným stacionárom v Trenčíne, kde nacvičujú divadelné predstavenia. Ďalší dvaja klienti chodia do špeciálnej školy v Trenčíne,“ povedala.
Ako jeden z dôležitých krokov smerujúcich k deinštitucionalizácii zariadenia je podľa Pondušovej zamestnávanie ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ako úspešné hodnotí zamestnanie štyroch svojich klientov v trenčianskej kaviarni.
„Od 2014 sme v projekte deinštitucionalizácie, teda odchodu z veľkej inštitúcie a bývania v komunitnom type bývania. To zahŕňa aj riešenie otázky zamestnávania klientov a plánovanie ich voľnočasových aktivít. Je to o zmene postojov a priblíženiu sa k životu bežného občana. Zamestnanie prvých štyroch bolo obrovským krokom,“ vysvetlila riaditeľka.
Argumentuje tým, že všetci sa naučili cestovať z obce do Trenčína a späť, stali sa kompetentnejšími a začali aj viac komunikovať. Zvýšilo sa im aj sebavedomie a z výplat si nakúpili v obchodnom centre oblečenie, ktoré sa im páčilo, čo je pre ľudí s mentálnym postihnutím obrovským krokom vpred.
„Rozvíjajú svoje osobnosti, i keď to nie je jednoduché. Museli si zvyknúť na veci, ktoré sú pre nás bežné – napríklad v lete cestovali za svetla, na jeseň a v zime poobede už za tmy. Vtedy museli mať od nás väčšiu podporu,“ podotkla Pondušová.
Posun v správaní, vystupovaní a sebavedomí zamestnancov chránenej dielne potvrdila aj ich asistentka v kaviarni Eva Kolerová.
„Keď sem prišli, boli ustráchaní, nemali sebadôveru. Teraz si našli dôveru v nás a spravili veľké pokroky. Sami sa púšťajú do roboty, teda utierajú stoly, vynášajú vecí, obsluhujú ľudí a viac s nimi komunikujú. Je tam ohromný pokrok.“
Práca baví aj Jána, jedného zo štyroch zamestnancov kaviarne. Ako tvrdí, zákazníkov rád obsluhuje a v práci je spokojný.
„Pracovný deň vyzerá tak, že prídeme do kaviarne, umyjeme stoly, toalety, poutierame prach na lampách a radiátoroch a keď prídu hostia, obslúžime ich. Chodievame sem každý deň mimo pondelka. Pracujeme po štyroch hodinách cez týždeň, cez víkendy a sviatky sa striedame po celom dni,“ vysvetlil Ján, ktorý spolu s ďalšími v predvianočnom období vážil a balil dva druhy kávy.

Tú predávajú priamo na prízemí Katovho domu a má etiketu ‘Na ceste.‘ „Káva je z trenčianskej pražiarne je čerstvo pražená, zrnková a na obale má dátum praženia. Bol to ako keby nácvik takýchto prác, pretože v budúcnosti uvažujeme o rozšírení chránenej dielne. Baliace práce by mohla robiť ďalšia skupina ľudí z nášho domova,“ povedala Pondušová.
V domove dostanú darček všetci
Prípravy na blížiace sa vianočné sviatky v Adamovských Kochanovciach nezanedbávajú.
Klienti piekli medovníky, vyzdobili kaštieľ, v ktorom zariadenie sídli, a niektorí už v duchu myslia na domov. „Asi tretina z klientov odchádza na Vianoce domov, do svojich rodín. Ale tým, že niektorí klienti sú starší a aj ich rodičia sú starší,alebo príbuzných už nemajú, časť zostáva u nás aj počas sviatkov,“ skonštatovala riaditeľka.
Na Štedrý deň v zariadení raňajkujú vianočku, na obed kapustnicu a pupáky, počas večere sa hostia oblátkami s medom a rybou so šalátom. Po nej si rozdajú darčeky, ktoré spravidla v novembri nakúpia zamestnankyne domova. Výber správneho vianočného darčeka je podľa Pondušovej pri vyše 60 ľuďoch zložitý.
„Každý nakupujeme individuálne podľa toho, čo kto potrebuje alebo k čomu má blízky vzťah. Bývajú to knihy, náušnice či šminky. Zamestnanci kaviarne navyše dostanú darček aj od svojho zamestnávateľa, bez darčeka nezostane nik.“