Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

1. FBC stále medzi najlepšími

ŠK 1. FBC TRENČÍN, najúspešnejší florbalový klub v Trenčíne, s takmer 200-členskou základňou, prezentuje už svoju 14. sezónu trenčiansky florbal na Slovensku. Ako sa v polčase sezóny klubu darí, sme sa spýtali športového riaditeľa klubu Ivana Piovarčiho.

(Zdroj: 1. FBC TRENČÍN)

Aké sú novinky v klube?
– V prvom rade treba povedať, že pred revolučnými novinkami uprednostňujeme systematickú, cieľavedomú prácu. Ale pozitívom určite je, že všetci hráči boli pred sezónou vystrojení novými dresmi a taktiež aj tréningovým oblečením. Klub postupne odmeňuje za dosiahnuté výkony a výsledky svoje mládežnícke kategórie florbalovým vybavením, hokejkami a brankárov novými brankárskymi výstrojmi. Sme presvedčení, že v tomto smere patríme na Slovensku k úplnej špičke.

Prečítajte si tiež: Lepší ako Karius? Asi by som finále odchytal lepšie, smeje sa Barták Čítajte 

V súčasnosti pracujeme na zavedení nového klubového Youtube kanálu, aby si fanúšikovia mohli pozrieť napr. zostrihy našich zápasov. Veríme, že na play off by to mohlo fungovať. Rovnako sme začali prácu na inovácii našej webovej stránky tak, aby pôsobila modernejším, dynamickejším dojmom. Predsa len, má už trinásť rokov a hoci v čase svojho vzniku bola doslova priekopnícka, sme si vedomí, že aj v tomto smere treba udržať krok. Klub je aktívny aj na Instagrame, kde zverejňuje fotografie a zaujímavosti nielen z mužskej kategórie, ale aj z mládeže.

Skryť Vypnúť reklamu

Sezóna mužov je rozbehnutá. Ako ju vnímate?
– Vzhľadom na to, že naša kabína opäť výrazne „omladla“, s výkonnosťou A-tímu sme viac-menej spokojní. Pohybujeme sa v prvej polovici tabuľky, dokážeme hrať vyrovnané zápasy aj s tímami absolútnej špičky. S výnimkou domácej prehry so Spišskou Novou Vsou (8:9) sme v žiadnom zo zápasov nesklamali. Problémom však stále ostáva udržať si stopercentnú koncentráciu počas celého zápasu, keď nám niekedy krátky časový úsek dokáže pokaziť poctivo rozrobenú prácu. V tomto smere bol svetlou výnimkou zápas na pôde obhajcu titulu Tsunami Záhorská Bystrica, v ktorom sme zvíťazili 6:5 po samostatných nájazdoch, hoci súper v predchádzajúcich piatich kolách nestratil ani jediný bod.

Prečítajte si tiež: Kluby majú na postup do V. ligy rôzne názory. Rozhodujú financie a derby zápasy Čítajte 

Náš sezónny cieľ je podobný ako posledné roky – konečne prekročiť svoj tieň a prejsť do semifinále play off. Už sa nám to dlho nedarí a ani tento rok to nebude jednoduché. Veď si zoberme, že namiesto skúsených Mituchu, Seriša, Trefného, Galla či Podmanického, ktorí z rôznych objektívnych či subjektívnych príčin s florbalom skončili, resp. odišli do iných klubov, prišli väčšinou úplní mladíci. Výnimkou sú len Noro Ondrášik a Miško Baco, ktorí sa do tímu vrátili po dlhšej odmlke. Vieme, že naša cesta je dlhá, preto musíme mať veľmi veľa trpezlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

V posledných rokoch máte veľa mladých hráčov, ktorých zapracúvate do tímu dospelých. Darí sa to?
– Dá sa povedať, že až v tejto sezóne to začína prinášať ovocie. Družstvo je naozaj veľmi mladé, veď Kyselica a Paluš sú prvý rok v mužskom tíme, Hatala, Masár, Bajo, Peško sú vekom stále juniori, Virga a Mayer dokonca dorastenci a všetci sú prakticky členmi základnej zostavy. Okrem nich už stihli „privoňať“ k mužskej extralige aj Chochula, Kopecký, Fürsten, Kopačka či Mičko.

To, či sa v kádri udržia, závisí len a len od nich, aký budú mať prístup k tréningu a ako si to nastavia v hlavách. Ak sa im to nepodarí, na ich miesta čakajú ďalší.
Z tohto pohľadu môže byť teda náš pohľad optimistický – ale pozor! Florbal je stále amatérskym športom a ak sa niekto rozhodne ísť študovať alebo pracovať inde, ovocie našej práce zožne možno niekto iný a nám ostanú oči pre plač... Tým chcem povedať, že práca, ktorú robíme, je naozaj behom na dlhú trať a cieľ môže zostať aj dlhé roky v nedohľadne.

Skryť Vypnúť reklamu

Mládežníci sú na Slovensku zárukou vysokej kvality. Ako hodnotíte ich výsledky za posledný rok?
– Tu sa nám darí. Tréneri Branislav Šajban a Richard Rebro skvele pracujú v mladších žiakoch a prípravke, každoročne vštepia všetkým novým adeptom pevné florbalové základy a vzťah k pravidelnému tréningu. Od kategórie starších žiakov vyššie potom už v regióne viac rokov neohrozene kraľujeme. Škoda len, že konkurencia sa nám zatiaľ príliš nepribližuje, potrebovali by sme viac ťažkých zápasov. Jeden-dva kvalitné turnaje v Česku pre každú vekovú kategóriu sú síce veľmi prospešné, ale nenahradia kvalitnú dlhodobú súťaž.

Prečítajte si tiež: Bývalý futbalista Trenčína patrí k najdrahším mladíkom na svete Čítajte 

Myslím si, že je potešiteľné, že v našom klube pracuje v mládežníckych kategóriách desať kvalifikovaných trénerov, do tohto počtu nezahrňujem družstvá mužov a žien. U juniorov pôsobí český tréner Pavel Polakovič, ktorý má už v Trenčíne trvalé bydlisko, o dorast sa starajú ešte aktívni ligoví hráči Jakub Kollár – Dušan Ďurmek, o starších žiakov bratská dvojica Marek a Patrik Bulkovci, ktorí sú aj trénermi regionálnych mládežníckych výberov. Potešiteľné je, že ako asistenti pôsobia u detí aj mladí aktívni hráči Šimon Hatala a Marek Kyselica, ktorí tak zbierajú svoje prvé trénerské skúsenosti.

Máte toho veľa za sebou. Aké sú vízie pre budúcnosť?
– Vízia klubu je jednoznačná, ale prirodzená a ničím zvláštna – pokúsiť sa vrátiť s A-mužstvom na pozície spred štyroch rokov a znovu bojovať o medaily. Je to veľmi ťažké, pretože konkurencia rastie a udržať družstvo viac rokov pohromade je prakticky nemožné. Veríme však, že raz si to všetko „sadne“ a úspechu sa dočkáme. Podmienené to musí byť úprimným vzťahom ku klubu a poctivou tréningovou prácou všetkých hráčov, ale najmä udržiavaním dobrých vzťahov v kabíne. Všetci tréneri mládeže musia zasa v každom momente myslieť na to, že „výkladnou skriňou“ je a vždy bude jeho A-mužstvo a to bez ohľadu na to, aké výsledky momentálne dosahuje. Ak by sa chcel niekto zamerať len na svoju kategóriu, uzavrieť sa do nejakej bubliny a vytvoriť si svoj „klub v klube“, mohlo by to pokaziť prácu nám všetkým. Preto trénerov mládeže zásadne nehodnotíme podľa výsledkov, ale podľa počtu a kvality hráčov, ktorých dokážu pripraviť pre vyššiu vekovú kategóriu. Sme presvedčení, že to je jediná správna cesta.

Obľuba florbalu stúpa. Nedávno boli MS v Česku, kde chodí veľa divákov. Darí sa lákať mladé talenty do klubu?
– Návštevnosť MS v Česku bola rekordná, obdivuhodná. Som rád, že aj televízii bolo pri tých úžasných návštevách viackrát vidieť aj početnú skupinku našich hráčov a rodičov v dresoch 1. FBC Trenčín. Vďaka, aj to robí nášmu klubu veľmi dobrú reklamu.

A čo sa týka nových adeptov – s tým my problém naozaj nemáme. Len na začiatku tejto sezóny sa nám ich do najnižších vekových kategórií prihlásilo viac ako dvadsať. Okrem toho nás teší, že do vyšších mládežníckych kategórií sa nám hráči ponúkajú sami, čo je najlepším ocenením našej práce. Musíme si však z nich vyberať veľmi citlivo najmä z dvoch príčin: po prvé – ak nie sú lepší ako domáci, prednosť by mal vždy dostať vlastný odchovanec a po druhé – v žiadnom prípade ne-chceme likvidovať konkurenčné kluby, ktoré väčšinou nemajú dostatočný počet hráčov.

Hráčov v mládežníckych tímoch máte dostatok alebo prijímate ďalších aj počas sezóny? Čo im môže klub ponúknuť?
– Nových hráčov radi privítame u nás vždy, najmä tých, ktorí patria do tých najnižších vekových kategórií, t. j. 9- až 12--ročných. A čo klub ponúka? V prvom rade zmysluplné a zdravé trávenie voľného času, pestré tréningové jednotky pod vedením kvalifikovaných trénerov, ale i nadštandardnú komunikáciu s rodičmi.

Prečítajte si tiež: Pokiaľ existuje šanca, chceme sa o ňu pobiť, hovorí tréner Cifranič Čítajte 

V klube razíme heslo, že na prvom mieste je vždy škola, ale florbal musí byť hneď za ňou. Bežné sú tréningy trikrát do týždňa, ale tí najtalentovanejší majú možnosť tréningu aj každý pracovný deň. Navyše, ponúkame výborné materiálne zabezpečenie hráčov i brankárov. Rodičov však chceme týmto upozorniť, že nie sme záujmovým krúžkom, ale ako seriózny klub si postupne vychovávame a pripravujeme hráčov pre naše extraligové družstvo. Preto ak má hráč trénovať raz do týždňa a trikrát navštevovať iné krúžky, nemá to zmysel pre neho ani pre klub. K športovému majstrovstvu sa možno dopracovať len pravidelným tréningom, to sa oklamať nedá.

V akom rozsahu spolupracujete s rodičmi?
– Zo strany klubu sa staráme nielen o športový rast hráčov, ale aj o ich výchovu, tréneri sa zaujímajú aj o ich výsledky v škole. Naopak, mnohí z rodičov nám túto starostlivosť mnohonásobne vracajú tým, že zastávajú funkcie vedúcich jednotlivých družstiev, podieľajú sa bez nároku na preplatenie na preprave na majstrovské zápasy a turnaje a počas súťaže tvoria fanklub, ktorý vytvára chlapcom domáce prostredie aj na ihriskách súperov. Momentálne sa najsilnejšia takáto partia vytvorila v kategórii starších žiakov, postupne sa modeluje aj u mladších. Pomoc rodičov si veľmi vážime, pomáha nám zjednodušovať a skvalitňovať prácu celého klubu.

Darí sa lákať divákov do hľadiska?
– Tak toto je na Slovensku naozaj problém – ľudia sa akoby o kolektívne športy prestali zaujímať. Samozrejme, vyplýva to aj z úrovne našich súťaží, ktorá je zasa presným zrkadlom nedostatočnej starostlivosti štátu o šport. Aj návštevy na futbalovej a hokejovej lige sú podľa mňa podpriemerné. Ale v porovnaní s ostatnými halovými športami je už florbal naozaj konkurencieschopný a naše návštevy v domácom prostredí sú nadpriemerné, ak nie najvyššie v súťaži vôbec. Pod dvesto divákov klesne návšteva len zriedkavo, na mestskom derby je viac ako trojnásobná, takže aj toto musíme v rámci našich „malých slovenských pomerov“ považovať za úspech.

Na záver mi dovoľte poďakovať všetkým našim priaznivcom, sponzorom i rodičom hráčov za podporu počas celého roku. Všetkým želám v mene klubu pevné zdravie a veľa osobných i pracovných úspechov do nového roku 2019. Verím, že my sme ich svojou prácou nesklamali a že nám zachovajú svoju priazeň aj do budúcnosti.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 171
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 108
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 616
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 222
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 153
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 983
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 651
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 345
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 861
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 816

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Postkoloniálna Teória.
 2. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 5. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 7. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 073
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 202
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 400
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 387
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 765
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 954
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 450
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 850
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

ilustračné foto

Vybrali sme ideálnu jedenástku V. ligy Sever.


a 2 ďalší 13 h

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zrážku s osobným autom v piatok v skorých ranných hodinách v Prievidzi neprežila 55-ročná chodkyňa a jej pes.


TASR 18 h

Mnoho ľudí opustilo toto oddelenie, pretože nechceli opäť zažiť podobné situácie, ako v predošlých vlnách, hovorí primár Tomáš Šulík. V článku nájdete aj video a fotky z covidového ARO v trenčianskej nemocnici.


21 h

Majiteľ gastroprevádzky na Štefánikovej ulici odmietol zaplatiť pokutu na mieste.


21 h

Policajti a hygienici riešia aj jednotlivcov pre rúška a karanténu.


25. nov

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Postkoloniálna Teória.
 2. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 5. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 7. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 073
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 202
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 400
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 387
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 765
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 954
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 450
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 850
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu