TRENČÍN. Od konca novembra môžu návštevníci trenčianskej galérie obdivovať výstupy umelcov, ktorých inšpirovala tvorba Bazovského, ako jednej z popredných osobností slovenského moderného umenia minulého storočia.
Rôzne podoby modrotlače spojili sochárku, modrotlačiara, výtvarníka, grafičku i maliarku. Výstavu Modrotlač u Bazovského si môžu návštevníci galérie pozrieť do 13. januára 2019.
Modrotlač posunuli do iných sfér
Tvorba Miloša Alexandra Bazovského je pre mladých umelcov dodnes inšpiratívnou. Dokazuje to projekt Vytvorené na Slovensku, ktorý vznikol v roku 2014 s cieľom šíriť súčasné umenie a dizajn. Čerpá z tradícií, folklóru a ľudového umenia. Prvou časťou tohtoročného projektu boli tvorivé dielne Čaro modrého sveta.
„Ľudia mohli prísť do kontaktu s modrotlačou a oboznámiť sa s jej technológiou a zároveň tvorbou Bazovského, pretože som čerpala z jeho obrazov, to bola nosná časť,“ vysvetlila spoluautorka projektu a sochárka Nina Augustínová. Druhá bola rezidenčná časť, kde si autori prizvali umelcov z rôznych médií a kútov sveta, aby tvorili na stanovenú tému. Výstava podľa nej rúca mýty o tom, že modrotlač niet kam ďalej posunúť.

„Snažili sme sa obsiahnuť ľudí, ktorí netvoria len z jedného média, ako je grafika. Oslovili sme ľudí, ktorí sa venujú maľbe, práci s digitálnymi médiami, dizajnérku nábytku. Každý z umelcov je iný a inak k tému pristupoval. Všetky práce majú prezentovať tradície v súčasnom umení,“ podotkla Augustínová. Prvý ročník Vytvorené na Slovensku vznikol v roku 2014 v Čičmanoch.
Nápad ťažiť z tradícií, výtvarníkov a umelcov, ktorí dnes už nie sú medzi nami, prežil do dneška. Diela v galérií sú preto inšpirované modrotlačou, trenčianskym regiónom i autorom, po ktorom galéria nesie meno.
„Navštívili sme galériu a čerpali námety. Bazovského tvorbu som poňala tak, že som prekreslila niektoré motívy. Inšpirovala som sa motívmi na modrotlač, čím som chcela nabúrať tradíciu modrotlače klasickými vzormi a urobiť v tejto oblasti niečo nové. Jeho obrazmi sa modrotlač dostáva inam,“ myslí si Nina Augustínová.
Argumentuje skutočnosťou, že modrotlač na výstave neprezentujú iba klasické vzory kvetov a rastlín, ale aj postáv ľudí, architektúry a zvierat.
Šatky budú na predaj
Podľa spoluautorky výstavy a teoretičky umenia Niny Vidovencovej je výstupom výstavy katalóg s prednáškami od viacerých odborníkov.

„Tých sme prizvali počas leta, keď sa organizovali dielne. Je tam fotodokumentácia z dielní pre verejnosť, ako aj výsledných produktov, ktoré vznikli na tomto ročníku,“ podotkla. Podľa Augustínovej môžu výtvarníci sami rozhodnúť, či svoje produkty ponúknu na predaj.
„Gro toho, čo vystavujeme, sú suveníry. Chceme, aby sa prostredníctvom výtvarníkov šírili ďalej do sveta. Naše šatky a produkty, ktoré chceme vyrábať, ponúkneme na predaj cez e-shop alebo dizajnové obchodíky. Ako sa postavia k tomu ďalší umelci, je len na nich,“ dodala Nina Augustínová.