HORNÁ NITRA. Mestá takmer na dennej báze riešia parkovaciu politiku na ich území. Áut pribúda čoraz viac, a preto sa snažia vybudovať aj nové parkovacie miesta. Tie môžu vzniknúť aj vyznačením čiar na parkoviskách, ktoré doteraz neboli namaľované. Obyvatelia by však v tejto problematike mali úzko spolupracovať s mestami a nemaľovať parkovacie čiary svojvoľne.

Pracujú na pasporte
Handlová sa chce venovať vodorovnému vyznačeniu parkovacích miest v budúcnosti. „Aktuálne máme rozpracovaný pasport lokalít, kde je potrebné uskutočniť vodorovné dopravné značenie. Potom vyhotovíme dopravné projekty a po ich odsúhlasení na príslušnom dopravnom inšpektoráte budeme značenie uskutočňovať,“ informovala Jana Paulínyová, poverená vedením komunikačného oddelenia Mestského úradu Handlová.
Čiary pribudli tento rok na novom parkovisku za domom kultúry. „Tento rok sme investície mesta smerovali do obnovy priechodov pre chodcov. Obnovu pozdĺžneho dopravného značenia na všetkých priechodoch sme financovali z rozpočtu mesta približne vo výške 700 eur,“ uviedla.
V tomto prípade išlo o namaľovanie bielych pásov na 28 priechodoch. Mesto v súvislosti s touto aktivitou osadilo dopravné značenie rovnako na všetkých priechodoch. Túto investíciu vo výške 10-tisíc eur mesto financovalo tiež z vlastného rozpočtu.

Maľujú aj obnovujú
Parkovacie plochy, ktoré už existujú, sa Prievidza v spolupráci so spoločnosťou Technické služby mesta Prievidza snaží zefektívniť už štyri roky.
„V roku 2018 sa nám podarilo projekčne zabezpečiť a nastriekať sídlisko Žabník a v súčasnosti sa projekčne zabezpečuje sídlisko Píly. Samotnú realizáciu tejto mestskej časti plánujeme v jarných mesiacoch 2019. Spomínané sídlisko Píly je posledné, ktoré sa dočká realizácie kolmých parkovacích miest,“ vymenoval Roman Bartoš z Technických služieb mesta Prievidza.
Okrem toho v okresnom meste tento rok opätovne obnovili nástrek na sídlisku Necpaly a v roku 2019 plánujú pravidelnú obnovu mestských častí Nové mesto a Kopanice.

Potrebujú dokumentáciu a schválenie
Namaľovanie čiar sa môže zdať ako jednoduchý úkon, ktorý okamžite pomôže. Lenže nejde len o vytvorenie čiar. „Pre účely samotného uskutočnenia vodorovného dopravného značenia je potrebné mať spracovanú projektovú dokumentáciu, ktorá podlieha schvaľovaciemu procesu. Následne po kladných stanoviskách príslušných orgánov sa môže pristúpiť k uskutočneniu,“ opísal tento proces Bartoš.
Prievidza dopravné značenie po čase automaticky obnovuje. Samosprávy návrhy a pripomienky ohľadom parkovania v meste neodmietajú.
„Uvítame, ak sa obyvatelia spoja s oddelením dopravy mestského úradu a dohodnú si podmienky spolupráce tak, aby parkovacie miesta boli určené k spokojnosti obyvateľov a v súlade s platnými právnymi predpismi,“ ozrejmila Paulínyová.
Podobne je na tom aj Prievidza, kde občania môžu príslušné oddelenie požiadať o vyznačenie parkovacích miest. Nesmie však ísť o svojvoľné a nepovolené aktivity.
„Proces nástreku vodorovného dopravného značenia podlieha istému procesnému a schvaľovaciemu postupu, preto si samotní obyvatelia svojvoľne nemôžu maľovať čiary, či už na spevnených plochách, parkoviskách, alebo komunikáciách,“ zdôraznil Bartoš.

Jednoduché riešenie zadarmo
Niekedy však postačí aj oveľa nenáročnejšie opatrenie, ktoré nám dopomôže k pozitívnemu výsledku v počte parkovacích miest.
„Pri parkovaní motorového vozidla jednoducho buďme k sebe ohľaduplní,“ uzavrela Jana Paulínyová.