ČACHTICE. Draškovičovský kaštieľ v Čachticiach dostane novú strechu za takmer 97-tisíc eur. Rekonštrukciu strešnej konštrukcie, cez ktorú do budovy zo 17. storočia zatekalo, zaplatí Trenčianske múzeum v Trenčíne, v ktorého správe objekt je.
Rekonštrukcia sa začala v novembri a dokončiť ju majú v decembri. Ako informovala Alžbeta Brieda Holubková z oddelenia marketingu Trenčianskeho múzea, dôvodom opráv strechy bol jej havarijný stav.
Zatekala a ohrozené tak boli aj samotné výstavné priestory. Rekonštrukcia pozostáva z výmeny strešnej krytiny, strešných žľabov a zvodov, oplechovania komínov a ich kompletnej opravy nad strešnou konštrukciou.
Prenajímali ho chudobným
Renesančný kaštieľ v Čachticiach dal postaviť v roku 1668 chorvátsky bán Mikuláš Draškovič, ktorý si za manželku zobral Barboru Drugetovú, vnučku Alžbety Bátoriovej.

Keďže v Uhorsku nemal vlastné sídlo, rozhodnutie postaviť si kaštieľ padol práve na Čachtice. Podľa historičky Podjavorinského múzea Kristíny Dankovej žil Draškovič v kaštieli len desať rokov, po jeho úmrtí rodinný kaštieľ zdedila dcéra Barbora Draškovičová. Tá ale zomrela štyri roky po otcovi.
„Aj napriek tomu, že kaštieľ nesie ich meno, vlastnili ho Draškovičovci len 14 rokov,“ upozornila Danková s tým, že v 18. storočí ho do majetku získala rodina Forgáčovcov, ktorá ku kaštieľu pristavila dve krídla. Poslednými majiteľmi objektu bola rodina Čenkayová. Kaštieľ kúpili v roku 1851 a prenajímali ho chudobným. To sa podľa Dankovej nepriaznivo podpísalo pod jeho technický stav.
Posledný gróf Čenkay zomrel bez potomkov a kaštieľ následne pripadol štátu. V polovici minulého storočia budovu z prostriedkov štátu opravili.
Zastúpenie má aj Bátorička
V súčasnosti je na prvom poschodí kaštieľa výstavná expozícia Trenčianskeho múzea zameraná na históriu Čachtického hradu i spolku Tatrín. Práve tu sa v roku 1847 uskutočnilo výročné zhromaždenie Tatrína, ktorého členovia sa dohodli na spisovnej slovenčine podľa koncepcie Ľudovíta Štúra.

„V expozícii má svoje zastúpenie Alžbeta Bátoriová. Nachádzajú sa tu repliky šiat, súbor obrazov osobností doby, v ktorom žila. Vo vitrínach je možné vidieť svadobný oznam s Františkom Nádašdym aj testament s prekladom a niekoľko listov. Vystavených je aj niekoľko kníh, ktoré popisovali ich životný príbeh,“ ozrejmila Kristína Danková.
V strednej časti expozície si návštevníci môžu prehliadnuť erby šľachtických rodov i obraz vojvodu Stibora zo Stiboríc. Zbierkové predmety pochádzajú z depozitáru múzea, keďže pôvodný majetok nachádzajúci sa v kaštieli sa nezachoval.