Krajina ukrýva tajomstvá, vytvorili tu náučný chodník

Klapy nad Udičou sú impozantným kopcom, ktorý fascinuje pri ceste Považím už svojím jedinečným tvarom. Ide o miesto plné tajomstiev obývané už starobylými kultúrami. Stopy sídlisk a hrádkov sú aj v blízkom okolí.

(Zdroj: Bernadetta Pitoňáková)

JASENICA/UDIČA. Šestnásť zaujímavých zastavení je súčasťou nového náučného chodníka, ktorý dostal meno Klapy podľa zaujímavého kopca nad Nosickou priehradou. Jeho súčasťou je aj zastavenie na Prednej hôrke, ktorá je vzácnym náleziskom pozostatkov starobylej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Štyri prípojky na chodník


Medzi obcami Jasenica a Udiča leží kus mystickej krajiny s nádhernými výhľadmi opradený povesťami. Túlanie v týchto miestach bude určite zaujímavejšie a pôsobivejšie vďaka šestnástim náučným tabuliam, ktoré tu nedávno osadili. „Chodník sa volá Klapy, lebo prechádza najvýraznejším bradlom v pásme Javorníkov, ktorý má rovnaký názov,“ hovorí Štefan Žilovec z občianskeho združenia Spektrum SZ. Na chodník sa dá vyraziť zo štyroch bodov. Najkratšia je trasa z miesta na rozhraní jasenického a udičského chotára. Jedna prípojná tabuľa je aj na Uhroch. Odtiaľ je aj najkrajší výhľad na Klapy a lesostep pod nimi. Na chodník sa však dá dostať aj z Jasenice. „Existujú tak štyri prípojky na okruh, ktorý vedie od Udiče do bodu tesne pod vrchom Klapy. Odtiaľto je krásny výhľad na priehradu, na dve vážske zákruty,“ dodáva Žilovec.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pri Beluši plánujú najväčší akvapark na Slovensku Čítajte 


Poniklec a povesť o Cigánke


Chodník potom pokračuje bradlovým pásmom stále po hrebeni až na vrchol vrchu Klapy, kde sú pozostatky osídlenia púchovskej kultúry. „Je tu aj vzácna lokalita, aj čo sa týka rastlinstva, lebo je tu najväčší výskyt ponikleca na Slovensku,“ pripomína ešte Žilovec.

V zadnej časti bradla sa nachádza skalné bralo, ktoré nesie názov Cigánka. Je o ňom aj povesť, ktorú si môžu výletníci prečítať aj v Udiči na zastávke na špeciálnej tabuli. „Pod ním je aj zaujímavá skalná dutina, ktorú volajú miestni Dzedova ric,“ dodáva ešte so smiechom Žilovec.


Skameneliny a strážna rímska veža


Ďalej prechádza chodník na Záklapie, kde je sídlo lužickej kultúry. Lokalita je zaujímavá aj z geologického hľadiska, lebo sa dá vysledovať, odkiaľ sa bradlo vzalo. Doteraz sa tu dajú nájsť skameneliny rôznych morských živočíchov.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež: Zaujímavé bolo, že v jame nenašli celé kostry Čítajte 


Predná hôrka a čertova stolička


Chodník vedie potom popod Hradište. „Tu bolo osídlenie v dobe rímskej. Aspoň tak to hovorí pán Belák, ktorý mapuje miestnu históriu. V dobách, keď Rimania zimovali v Trenčíne, tak mali na tomto mieste posádku, ktorá tu mala strážnu vežu. Odtiaľto posielali hlásenia o germánskych vpádoch,“ vysvetľuje Žilovec. V závere sa dostaneme po chodníku až k potoku nad Jasenicu a k jednému z najvýznamnejších bodov – kopcu Predná hôrka. Rovnako ide o hrádok púchovskej kultúry. Ďalším zaujímavým miestom na ceste je Čertove sedlo na Lipovici. „Je tu skala, v ktorej je otlačok a do neho sa dá pekne sadnúť. Povesť hovorí, že ho tu zanechal čert, ktorý tu zvykol sedávať.“


Ľudia dokážu spolu fungovať


Niektoré tabule sú umiestnené už v obci Jasenica a približujú novodobejšiu históriu kaštieľa a kostola. Chodník pekne prepája Marikovskú dolinu s Papradnianskou. Nebyť ochotných ľudí, dobrovoľníkov, z ktorých každý troškou prispel k jeho vzniku, nikdy by tu nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik spojil Štefan Žilovec aj s významným výročím, ktoré sme tento rok oslavovali. „Aj pri vzniku prvej republiky bola na začiatku len pekná myšlienka spojenia dvoch národov v jednom štáte. Vedeli spolu fungovať a štát sa vzmáhal. Aj v rámci nášho mikroregiónu, keď sa dá zopár ľudí dohromady a pridajú sa potom ešte ďalší, môžeme urobiť miesto, kde žijeme, krajším a lepším pre život,“ povedal pri otvorení chodníka Štefan Žilovec.

Dodal ešte, že máme krajinu, ktorú si naši predkovia vážili, neskántrili ju a nechali nám veľa krásnych miest, čo by sme si mali vážiť a pripomínať. „Aj preto tento chodník.“

Prečítajte si tiež: Zaujímavých miest je na Považí dosť Čítajte 

Stopy na každom druhom kopci


Peter Jenčík z Občianskeho združenia Hradiská pripomína, že lokalita je pozoruhodná aj z hľadiska veľmi starej histórie. „V okolí Púchova a Považskej Bystrice bolo pred dvoma tisícročiami širšie centrum púchovskej kultúry. Ľud tejto kultúry tu mal nielen sídliská, ale aj opevnenia. Ich pozostatky nachádzame pomaly na každom druhom kopci,“ upozorňuje Jenčík. Doteraz sa im nevenovala väčšia pozornosť a aj napriek tomu, že ide o veľmi zaujímavé miesta, nikto o nich poriadne nevedel. „Turisti ich míňali bez toho, aby tušili, že sú poznačené pradávnou históriou. Už dávnejšie sme sa rozhodli s chalanmi zo združenia, že budeme dávať do takýchto lokalít informačné tabule, ktoré ľuďom priblížia históriu,“ vysvetľuje Jenčík. Ľudia si dokážu potom predstaviť, čo sa tu v dávnej minulosti dialo, akí ľudia, ako tu žili, aké predmety používali, ako vyzerali ich opevnenia. „Vďaka tomu objavia život starých Keltov a Slovanov. Sú to aj naše korene,“ dodáva Jenčík.


Významné osídlenia


Na novom náučnom chodníku vypracovalo združenie Hradiská tabule k Prednej Hôrke a ku Klapom. „Boli tu naozaj významné osídlenia, čomu nasvedčuje nález zlatých keltských mincí, bronzové sošky a krásne spony, ktoré sa našli. Mnohé z nich nachádzame aj v známych publikáciách o púchovskej kultúre od nášho známeho historika a keltológa Karola Pietu. Sú doslova ozdobou knihy. „Ide pritom všetko o nálezy z Udiče, Jasenice, z Klapov,“ prízvukuje Jenčík s tým, že veľa ľudí netuší, aké vzácne predmety sa tu našli.


Veľa ďalších


Okrem Prednej Hôrky a Klapov spomína Jenčík ešte aj iné miesta v okolí. Opevnenie Hradište nad Prosným, kde okrem Keltov žili aj Slovania. Tiež keltské obetisko v Prosnom. Aj tu už vedie náučný chodník, ktorý otvorili pred štyrmi rokmi. Dva hrádky púchovskej kultúry, zo slovanského aj uhorského obdobia, sú aj v Hatnom. Zaujímavé je tiež opevnenie na Šimunkách v Marikovej, kde bolo pravdepodobne nejaké významné vojenské centrum. Peter Jenčík hovorí, že menovať by mohol aj ďalej a spomína ešte stopy dávnej histórie aj pri Púchove. „Ľud púchovskej kultúry mal vždy nejaké sídlisko a k nemu opevnenie. Keď hrozilo, že príde nepriateľ, ľudia zo sídliska zobrali svoj majetok, dobytok, aby sa opevnili v hradisku a tam sa bránili,“ vysvetľuje Jenčík.

Detektoristi


Jenčík však upozorňuje však aj na jedno nebezpečenstvo pre mapovanie našej histórie. „Bohužiaľ, oblasť je veľmi vykrádaná detektoristami. Nie je problém ich tu stretnúť,“ varuje Jenčík. Treba byť pred nimi byť na pozore, pretože sú to ľudia, ktorí nás okrádajú o našu históriu. Získavajú vzácne predmety z histórie pomocou detektorov kovov.

„Ide vlastne o trestný čin ohrozovania kultúrneho a archeologického dedičstva a sú za to aj vysoké trestné sadzby. Napriek tomu sú detektoristi motivovaní, aby chodili a vykrádali, lebo je to veľmi dobrý obchod,“ hovorí Jenčík s tým, že ak takýchto ľudí niekde miestni ľudia zbadajú, netreba váhať a volať políciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 953
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 700
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 486
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 387
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 677
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 324
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 600
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu