TRENČÍN. Najčastejším onkologickým ochorením žien na Slovensku je karcinóm prsníka. Odborníci v posledných rokoch upozorňujú na stúpajúci počet ochorenia najmä u mladších žien.
Za najčastejšie príčiny označujú zlý životný štýl, stres, ale aj odkladanie materstva na vyšší vek.
Problémom je aj nízky počet žien, ktoré chodia na pravidelné zdravotné prehliadky. V rámci týždňa vedy a techniky o tomto ochorení diskutovali minulý týždeň v Trenčíne.
Prehliadky a samovyšetrenie
Zuzana z Trenčína má dve malé dcérky. Rakovinu u nej diagnostikovali minulý rok pred Vianocami, hrčku na prsníku si našla v čase, keď kojila.

„Bol to pre mňa šok. Najprv som si myslela, že to je neškodná hrčka. Stále som tomu verila, že to tak je. Až keď som sa po operácii zobudila na JISke, tak mi pán doktor povedal verdikt,“ hovorí Zuzana, ktorá je dnes členkou občianskeho združenia Amazonky.
To pomáha ženám lepšie zvládnuť boj s rakovinou prsníka. „Myslela som si, že keď to bolo zachytené včas, tak liečba nebude taká radikálna, ale nakoniec mi po Vianociach oznámili, že ma čaká aj chemoterapia,“ povedala.
Po nej jej vypadali všetky vlasy, boj s chorobou však zvládla a dnes má liečbu za sebou.
„Výsledky sú dobré, mám lieky, ktoré ešte budem brať päť rokov. A chodím na kontroly,“ skonštatovala. Najdôležitejšou prevenciou sú podľa nej pravidelné prehliadky a samovyšetrenie.
„Tie netreba zanedbávať, netreba si myslieť, že mňa sa to netýka. Treba si robiť samovyšetrenie prsníkov a keď sa tam čo i len trošičku niečo nezdá, ísť lekárovi a nenechať sa odbiť,“ radí ženám Zuzana.
Lepšie zvládnuť ochorenie môžu ženám pomôcť aj emotívne fotografie, ktoré ukazujú Zuzanu a jej rodinu počas liečby.
Ich výstava by mala putovať po viacerých mestách Slovenska.
Počet ochorení stále rastie
Lekár Mário Bôžik sa diagnostikou prsníkových ochorení zaoberá vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.
Denne tu urobia približne 20 mamografií a okolo 15 sonografií prsníkov.
„Karcinóm prsníka má naozaj rastúci trend hlavne u mladých žien. Dovolím si tvrdiť, že 80 percent z odberov, ktoré u nás robíme, je pozitívnych,“ skonštatoval Bôžik.
Za posledné roky sa podľa neho u nás výrazne zlepšila diagnostika týchto ochorení.
„Dokážeme zachytiť ochorenie už vo včasnom štádiu prvých príznakov, kedy si žena nemusí ani nahmatať žiadne ložisko a nemá žiadne príznaky,“ uviedol Bôžik.
Úspech liečby potom závisí od výsledkov histologickej diagnostiky.

„Väčšinou však platí, že čím je žena staršia, tým je vyššia úspešnosť. U mladých žien je to zložitejšie v tom, že karcinóm má rýchly trend rastu a ťažšie sa lieči,“ povedal Bôžik.
Základom je podľa neho prevencia, predovšetkým samovyšetrenie prsníkov.
„Mnohé ženy to nerobia, ale mali by sa pravidelne v mesačných intervaloch samy vyšetriť, samy si najlepšie poznajú prsia, vedia, kde ktorá hrčka bola a ktorá nebola. Tú prvú zmenu, hlavne u mladých žien, väčšinou zistia ony samy,“ radí lekár.
Kľúčové faktory: odkladané materstvo a stres
Podľa viceprezidentky výboru Slovenskej spoločnosti pre ultrazvuk v medicíne Jany Slobodníkovej má stúpajúci počet ochorenia najmä u mladších žien tri zásadné príčiny.
Jednou je odkladanie rodičovstva do vyššieho veku.
„Ženy si budujú kariéru, potom chcú založiť rodinu, zistia, že to nejde, tak veľmi často berú vysoké hladiny hormónov a potom sa stane, že naozaj sa podarí otehotnieť, ale popri tom už sa tam objaví nejaká hrčka,“ hovorí Slobodníková.
Druhou príčinou je rýchlosť života.
„Stresy, sociálno-ekonomické podmienky, neistota, ktorá je. Kedysi bolo jasné, že človek má prácu, má zázemie. Teraz je to veľmi neisté a tie ženy žijú vo veľmi veľkých stresoch a potom sú to interpersonálne vzťahy, to znamená komunikácia v rodine, manželom, partnerom,“ skonštatovala.
Poslednou príčinou je podľa nej to, že ženy sa nenaučili mať sa rady.

„Nenaučili sa relaxovať, robiť pre seba niečo dobré, sú veľmi ulietané. Treba sa zastaviť, oddýchnuť si aspoň dve hodinky za týždeň a dať sa do pohodového stavu,“ dodala Slobodníková.
Ženy od 40 do 69 rokov majú možnosť v rámci preventívnej prehliadky absolvovať bezplatne raz za dva roky mamografické vyšetrenie.
Mladšie pacientky ho majú bezplatne na odporúčanie lekára.
Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne sa v akútnych prípadoch na vyšetrenie čaká pár dní, bežne vybavujú objednané pacientky do jedného mesiaca.