ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. V Adamovských Kochanovciach otvorili technickú materskú škôlku.
Deti sa tu v rámci projektu učia hravou a nenásilnou formou, ako fungujú veci okolo nás.
Od najmenšieho veku si budujú vzťah k práci s nástrojmi ako je kladivo, pílka či skrutkovač.
Technické škôlky podporujú hravou formou kreativitu a manuálne zručnosti detí.
Doma s bábikami, v škôlke s kladivom
Škôlka v Adamovských Kochanovciach sa na prvý pohľad nelíši od ostatných škôlok. Až na jednu časť.
V rohu jednej z tried je namiesto klasických hračiek niekoľko malých pracovných stolov s náradím – kladivká, klince, pílky, skrutkovače. Veci, ktoré bežne bývajú pred deťmi bezpečne ukryté v dielni.

Štvorročný Oliver bezchybne rozoznáva všetky nástroje. Kladivko, svorka. Presnými pohybmi pribíja kladivom klince do dreva. Vedľa neho štvorročná Ninka.
„Baví ma to. Hráme sa na dielne, vyrábame geodosky na gumičky. Doma sa tak nehrávam, tam mám dve bábiky, tu v škôlke najradšej s kladivom,“ povedala.
Baví ich to, čo im nedovolia
Riaditeľka škôlky Janka Horňáková hovorí, že deti majú o prácu s náradím veľký záujem.
„Baví ich všetko, čo im doma nedovolia. Začali sme minulý týždeň, deti nevedeli, čo je pílka, skrutkovač, nevedeli dať matky na skrutky, nič im to nehovorilo. Mali sme trochu obavy, či to nebude prepadák, ale nie je. Každý deň prídu a chcú hneď robiť,“ povedala s úsmevom riaditeľka škôlky.
Dôležitý je podľa prístup dospelých, deti by nemali do ničoho nenútiť.

„Pokiaľ deti nehrešíte za to, že spravia chybu, ale pochválite, vysvetlite, prečo sa im tá chyba stala, necháte ich porozmýšľať, prečo je ten klinček krivo, ako by spravili, aby nebol krivo. Prvýkrát im to ukážete, druhýkrát to spravia samy. Treba mať k deťom veľkú lásku a veriť, že to má svoj zmysel,“ povedala Horňáková.
Na začiatku projektu museli na rodičovskom združení vysvetliť, čo s deťmi budú v technickej škôlke robiť. Rodičia potom podpisovali informovaný súhlas.
„Sú tomu nápomocní, očakávajú, čo sa z toho vyvinie. Keď má niekto názor, že trojročné dieťa nemôže robiť, tak nie je to pravda,“ skonštatovala riaditeľka.
Vytráca sa manuálna zručnosť
Dielničku pre deti v škôlke zmajstroval jeden z otcov Ivan Miškech.
„Trvalo to približne jeden týždeň. Som sa snažil aj s manželkou, aj s pani riaditeľkou, hľadali sme aj na internete a dali sme to dohromady. Mňa takéto veci bavia, som taký kutil,“ povedal.

V Adamovských Kochanovciach sa neuspokojili len s jednou časťou technickej škôlky. Podarilo sa im zachrániť starú vyradenú autobusovú zastávku, ktorá mala ísť do šrotu.
Našli jej miesto na dvore a vybudovali tam zázemie pre technické práce pre menšie deti.
Jedným zo spoluautorov myšlienky technických škôlok na Slovensku je Ladislav Mihalovič. Vyučoval na Technickej univerzite v Brne, neskôr prešiel do súkromnej firmy.
Projekt technických škôlok na Slovensku funguje už viac ako tri roky. Otvorili ich napríklad v Poprade, Lučenci, Prievidzi či Trnave.
„Vznikalo to pomaličky. Ja sa rád hrám, mám dvoch vnukov a na nich som si to odskúšal, že treba pre nich vymyslieť nejaký program, lebo inak lietajú a robia somariny,“ povedal Mihalovič s tým, že pri deťoch je dôležité nájsť správnu formu, ako ich naučiť nové veci.
„Dnes sa vytráca manuálna zručnosť, a nielen u detí. Hrajú sa s tabletmi, telefónmi. Ale žeby niečo poriadne vyrobili, to už je dnes celkom problém, lebo už to nevedia ani ich rodičia,“ dodal spoluautor projektu.