TRENČÍN. Archeologický prieskum v átriu pod Mestskou vežou v Trenčíne ukončili. V dvoch sondážnych jamách podľa konateľa Archeologickej agentúry Františka Žáka Matyasowszkého objavili fragmenty pravdepodobne zvieracích kostí a keramiky.
Sondážne jamy zasypali, mesto preto môže vyhlásiť verejné obstarávanie na revitalizáciu átria. Na tú získalo z eurofondov takmer 733-tisíc eur.
Pribudne bezbariérový chodník
Kvôli detailnému vytyčovaniu inžinierskych sieti sa archeologické výkopové práce začali s miernym omeškaním 20. novembra.
Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, keramické úlomky hrncov či džbánov možno datovať do 16. až 18. storočia. Archeológovia v zemi našli aj nôžku a držadlo glazovanej trojnohej panvičky, ktorú v období novoveku využívali.
„Na základe sondážneho výskumu archeológovia zistili, že územie átria je doslova ‘popretkávané‘ inžinierskymi sieťami. V tomto priestore je možné predpokladať existenciu hradobnej priekopy, prítomnosť cintorína z obdobia 17. – 18 storočia však vylúčili,“ povedala.
Mestu tak nič nebráni hľadať dodávateľa, ktorý zabezpečí v átriu obnovu spevnených plôch, hracích prvkov, pódia a vytvorí nový zelený priestor. V priestore pod jedným zo vstupov do lesoparku Brezina pribudnú detské šmýkačky, náučno-zábavná vodná trasa, či komunikačná infraštruktúra s verejným osvetlením.

Pred novým pódiom osadia pevné lavice v tvare vlnoviek a mobilné stoličky. Pre deti postavia zábavno-náučné a herné prvky. Pribudne aj vŕtaná studňa zo zásobníkov vody pre vodné náučné hračky. Úlohou zhotoviteľa bude aj presun chodníka bližšie k stenám budov Farskej ulice kvôli pre lepšie využitie šírky átria.
Chodník bude bezbariérový a povedie po úroveň plánovanej nástupnej stanice výťahu na Brezinu. Náklady na revitalizáciu priestoru átria presiahnu 700-tisíc eur, mesto na ňu získalo z fondov Európskej únie takmer 733-tisíc eur, z celkových oprávnených výdavkov doplatí Trenčín z vlastného rozpočtu päť percent.