TRENČÍN. Návštevnosť Trenčianskeho kraja stúpa. Za prvý polrok 2018 ho navštívilo o takmer tisíc ľudí viac ako vlani. Narástol aj počet prenocovaní zahraničných turistov, prekvapil najmä záujem Američanov.
Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región pripravila pre turistov a záujemcov o kultúru novinku v podobe dvojjazyčného bedekra. Vytvoril ho medzinárodný tím novinárov.
Návštevnosti pomáhajú kúpele
Trenčiansky kraj je spomedzi všetkých slovenských piatym najnavštevovanejším, rovnaké umiestnenie obsadil aj v počte prenocovaní. „Prvenstvom sa kraj môže pochváliť v priemernom počte prenocovaní, turisti u nás priemerne strávili až 3,7 dňa, čo je najviac z celého Slovenska.

Potešilo nás, že trenčiansky región mal v prvom polroku najväčšie tempo rastu prenocovania zahraničných návštevníkov v rámci celého Slovenska, až 17,5 percenta,“ ozrejmil predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici. V prvom polroku 2018 kraj navštívilo 173 588 návštevníkov, prvenstvo drží Bratislavský kraj s vyše 663-tisícovou návštevnosťou. Najmenej navštevovaným bol Nitriansky kraj s necelými 147-tisíc turistami.
Podľa Gerliciho najväčší nárast turistov evidujú z Českej republiky a Nemecka. O sto percent vzrástol počet turistov zo Spojených štátov amerických a Veľkej Británie.
„Ľudia navštevujú kraj aj kvôli tomu, čím sa radi hrdíme – že sme krajom hradov a zámkov. Je to potvrdené aj štatisticky, dokazujú to rastúce čísla návštevnosti Trenčianskeho hradu, Beckovského aj Čachtického a máme tu aj kúpele, ktoré stabilne navštevuje veľký počet turistov domácich aj zahraničných,“ dodal predseda KOCR Trenčín región.
Bedeker ponúknu kníhkupectvá
Za prvý polrok 2018 zo 173 588 návštevníkov kraja prišlo 51 810 zo zahraničia. Viac informácií pri plánovaní cestovateľských itinerárov im môže poskytnúť nový turistický bedeker. Ten pokrstili minulý týždeň a vznikol v spolupráci medzi KOCR a vydavateľstvom The Slovak Spectator. Na 110 stranách s textom v slovenskom a anglickom jazyku prináša prehľad zaujímavých turistických miest v Trenčianskom kraji.
„Bedeker sa snaží priniesť pohľad ľudí, ktorí región nepoznajú a snažia sa ho predstaviť širokej verejnosti. Vždy ho pripravuje medzinárodný tím novinárov, ktorí cestujú po regióne a snažia sa objavovať kraj pre samotných návštevníkov,“ priblížil riaditeľ vydavateľstva Ján Pallo.

S mapovaním kraja začali v teréne v júni a dokončili v septembri. V sprievodcovi s názvom ‘Trenčín region‘ nájdu turisti profily hradov, kaštieľov, múzeí i príbehy ľudí. Tie podľa Palla ľudí zaujímajú stále viac.
„Potrebujú nájsť príbeh priamo z regiónu. Potrebujú región ochutnať, preto sme sa snažili napríklad nájsť špecifickú chuť sliviek. Nájdete tam napríklad príbeh sprievodcu v Pružinskej dúpnej jaskyni, miestneho nadšenca, ktorý sa stará o to, aby ľudia zažili špecifickú atmosféru tejto jaskyne,“ ozrejmil Pallo.
Turistický bedeker uviedli do života minerálnou vodou z trenčianskeho regiónu. Záujemcovia si ho môžu zakúpiť vo väčších kníhkupectvách, uvažuje sa aj nad predajom v turisticko-informačných kanceláriách a priamo na turistických atrakciách.