BRATISLAVA. Nádvorie Trnava od Vallo Sadovsky Architects získalo Cenu Dušana Jurkoviča 2018. Cenu projektu udelil Spolok architektov Slovenska. Získal ju autorský tím v zložení: Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Marián Stanislav, Viliam Zajíček, Marcel Vadík, Mateja Vonkomerová, Zuzana Krejčířová a Elena Šoltésová, ako aj spolupracovníci Michal Marcinov a Katarína Stanislavová z Laboratória
architektúry krajiny.
Informovala o tom Zoja Droppová zo Spolku architektov Slovenska.
Zároveň upozornila, že v tomto roku si pripomíname 150. výročie narodenia architekta Dušana Jurkoviča.
Prestížna cena, ktorá nesie jeho meno, bola po prvý raz udelená v roku 1964. Spolok architektov Slovenska dnes taktiež zverejnil tohtoročných laureátov Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo a Ceny prof. Martina Kusého.
Odborná medzinárodná porota vybrala víťazný projekt na Cenu Dušana Jurkoviča 2018 z navrhnutých 20 architektonických diel, z ktorých do finálového výberu postúpilo päť. V projekte Nádvorie Trnava vyzdvihla komplexnosť prístupu, pestrosť architektonického riešenia, urbanistický a spoločenský prínos pre život Trnavy.
Podľa porotcov je projekt dobrým príkladom prepojenia historickej a súčasnej architektúry a aj svojím sociálnym prínosom pre mesto a jeho obyvateľov. Popri projekte Nádvorie Trnava od Vallo Sadovsky Architects nominácie na Cenu Dušana Jurkoviča 2018 získali projekty: Mlynica Bratislava-Nové mesto z roku 2017 od autorského tímu Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková a Tomáš Vrtek z ateliéru gutgut; Mestská vila Mudroňova Bratislava (2017; autor: Ilja Skoček, spolupráca: Igor Čierny a Danica Ščepková); Vyhliadková veža na Dubni Žilina, mestská časť Budatín (2018; autori: Gábor Nagy a Ladislav Vikartovský) a Rodinný dom Jarovce (2017; autori: Juraj Benetin, Miroslava Gašparová, Matej Grébert a Juraj Kurpaš).
Porota zasadala od 27. do 29. septembra v zložení: Iván Nagy (Maďarsko), Pawel Kobylański (Poľsko), Marek Tichý (ČR), Tomáš Šebo (SR), Tibor Zelenický (SR) a nechýbal v nej ani nositeľ Ceny Dušana Jurkoviča za rok 2017 Michal Burák.
Členovia poroty si zvolili za svojho predsedu Marka Tichého. Výstava všetkých diel, ktoré v tomto ročníku súťažili o cenu, je prístupná v sídle Spolku architektov Slovenska na Panskej 15 v bratislavskom Starom Meste.

Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo 2018 získal architekt Peter Brtko. Brtko (1938) sa narodil v Bratislave a po maturite v Trenčíne študoval na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej škole technickej (dnešná slovenská technická univerzita) v Bratislave, ktorú absolvoval v roku 1962. Nastúpil do Ústavu pre projektovanie školských stavieb, ktorý sa postupne transformoval na Projektový ústav kultúry. Zastával tu celý rad funkcií, od projektanta, vedúceho ateliéru, až po výrobného námestníka.
V rokoch 1985 až 1990 pracoval v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti ako riaditeľ. Následne do roku 1997 viedol Projektový ústav kultúry. Od roku 1997 pracoval vo vlastnej projektovej kancelárii ako autorizovaný architekt. K najznámejším architektonickým dielam Brtka patrí Detské mestečko v Zlatovciach, ktoré projektoval spoločne s Ľudovítom Režuchom.

Detské mestečko získalo v roku 1975 Cenu Dušana Jurkoviča a v roku 2017 bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Ďalej spolu s Virgilom Droppom pracoval na podobe interiérov a nádvoria Galérie mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci v centre hlavného mesta. Podpísalo sa pod podobu Múzea L. Novomeského v Senici, Lapidária a prezentácie archeologických nálezov v Gerulate v bratislavských Rusovciach, Rímskokatolíckeho kostola v obci Koš, Café Vienna v Bratislave a pod podobu územného plánu zóny Kalinkovo a ďalšie projekty.
V roku 2013 získal Brtko Cenu fondu výtvarných umení za významný prínos v oblasti architektúry a v roku 2018 Cenu Jože Plečnika za celoživotný prínos v oblasti architektúry a staviteľstva pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.
Cena profesora Martina Kusého 2018 má dvoch laureátov. Získal ju profesor a architekt Matúš Dulla za prezentáciu dejín slovenskej architektúry 20. storočia odbornej a laickej verejnosti doma i v zahraničí prostredníctvom knižných publikácií ako aj výstav. Laureátom ceny sa stal tiež profesor a filozof Miroslav Marcelli za trilógiu publikácii Filozofi v meste, Mesto vo filozofii a Miesto, čas, rytmus a za dlhodobé odkrývanie súvislostí medzi filozofiou, architektúrou a urbanizmom.