TRENČÍN. Koncom októbra dokončilo mesto Trenčín obnovu zelene v Parku Milana Rastislava Štefánika. Pribudol nový trávnik, stromy, kvetinové záhony a kry. Stromy odborne orezali a pne v minulosti spílených stromov dalo mesto vyfrézovať. Na obnovu zelene získal Trenčín z eurofondov takmer 400-tisíc eur, radnica navyše z vlastných prostriedkov zrekonštruovala za 160-tisíc eur hlavný chodník.
V parku pribudli aj lavičky a odpadkové koše. Obyvatelia teraz upozorňujú na chodník vedúci popri železničnej trati. Ten je podľa nich v zlom technikom stave a počas dažďa musia cez kaluže preskakovať, prípadne ich obchádzať cez zatrávnené plochy.
Trávnik obnovili na 128 ároch

V mestom parku rástlo pred revitalizáciou zelene, ktorá odštartovala 31. júla, 434 kusov drevín, 79 krov a krovitých porastov. Z toho 72 percent listnatých a 28 ihličnatých. Pre zlý zdravotný stav zhotoviteľ vyrúbal 59 stromov a 538 metrov štvorcových krov. Revitalizácia sa dotkla celej plochy parku. Teda územia vo vlastníctve mesta i vo vlastníctve Železníc Slovenskej republiky.
„V parku je dnes novovysadených 111 stromov – jasene, duby letné, javory červené, lipy, buky, pagaštany, borovice čierne, ale aj okrasné jablone, hrušky, višne, jarabiny a magnólie. Pribudlo tu aj 577 krov, kvetinové záhony tvorí 2 098 rastlín, no vysadili tu i cibuľoviny a lúčne zmesi. Arboristicky orezali 379 stromov a vyfrézovali 150 pňov. Trávnik obnovili na ploche takmer 12 800 metrov štvorcových,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. Súčasťou obnovenej zelene v parku je aj protihluková izolácia.
Zo strany železníc ju tvoria vysadené duby a od Štefánikovej ulice kroviny a tisy. Povrch zrekonštruovaného chodníka je z betónovej dlažby.
Ďalší chodník možno opravia
Obnovu zelene v najväčšom trenčianskom parku občania privítali. K spokojnosti im ale chýba rekonštrukcia chodníka, ktorý vedie od stanice smerom k Základnej umeleckej škole Karola Pádivého.
„Ten hlavný chodník je super, dobre sa po ňom kráča, asi vydrží dlhé roky. Čo najskôr by ale mohli opraviť aj chodník z opačnej strany, ktorý ide súbežne so železničnou traťou,“ povedal Jaroslav zo Sihote.

„Park bol asi prestarnutý, po búrkach bolo vidieť, že sú na zemi spadnuté zlomené vetvy. Tešíme sa, že tu bude viac stromov aj kvetov. Snáď to priláka doň viac ľudí aj na pikniky a bude tu čisto, aby to v ňom žilo,“ myslí si Marianna. Jej kamarátke Božene sa pozdávajú nové lavičky.
„To, čo tu bolo predtým, bolo také škaredé, vyzeralo to špinavo. Som rada, že sú tu lavičky, budeme si tu môcť sadnúť počas prechádzok,“ podotkla.
Mesto prisľúbilo, že o chodník popri železničnej trati sa chce v budúcnosti postarať, aby bol pohodlný a bezpečný.
„Chodník sa nachádza na území vo vlastníctve Železníc SR. Nevylučujeme, že pokiaľ by sme sa s nimi dohodli podobne, ako v prípade revitalizácie, tak sa oň taktiež postaráme. Teraz bola ale priorita zrekonštruovať hlavný chodník,“ dodala Ságová.