TRENČÍN. Udeľovaním ocenení v sobotu večer vyvrcholil 13. ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty.
Porota ocenila najmä to, že „vo filme sa snúbi pútavé zobrazenie a technická kvalita filmu s výnimočným športovým výkonom Ivana Mudroňa, ktorý dosiahol historicky druhý najlepší čas na 750 kilometrov dlhej trase Hrdinov SNP.“
Snímok Adama Lisého, na festivale uvedený v slovenskej premiére, bodoval aj v diváckom hlasovaní a zvíťazil spomedzi všetkých pätnástich súťažných neprofesionálnych filmov.
Fotosúťaž
Na HoryZontoch sa oceňovali aj fotografie. Do súťaže s témou „Unikát“ bolo prihlásených 161 snímok.

Porotu zaujalo viacero fotografií, medzi nimi i záber Petra Hollého „Na hrane“ spájajúci výborne zachytený moment a krásnu hru farieb, za ktorý autorovi udelia prvé miesto.
Grand Prix si z festivalu odniesol Patrik Paulíny za fotografiu „Dva svety v talianskych Dolomitoch“.
Nový film a zaujímaví hostia
Hlavný festivalový program odštartoval vo štvrtok 8. novembra filmom „Vábenie výšok“ za účasti režiséra Rasťa Hatiara a horolezca Petra Hámora. Nebolo to po prvýkrát, čo trenčianske publikum hostilo nášho najúspešnejšieho horolezca.
Nový film a divácky atraktívni hostia – špičkový himalájista a talentovaný filmár, vypredali kinosálu Hviezdy a divákov, ako sami poznamenali, nechtiac vystavili podmienkam simulujúcim nedostatok kyslíka vo vysokých nadmorských výškach.

V piatok lákali film a prezentácie dobrodruhov Michala Sabovčíka a Juraja Koreňa, kombinujúcich lezenie s paraglidingom, v sobotu večer publikum svojím autentickým prejavom zaujala mladá česká cestovateľka Monika Benešová.
V jej príbehu išlo nielen o výkon, ktorý predstavoval prechod 4300 km dlhej Pacifickej hrebeňovky, ale aj o odhodlanie zmeniť svoj život a netradičným spôsobom zobrať do svojich rúk vlastné šťastie.
Adrenalín nebolo cítiť len z kina Hviezda, ale aj z klubu Lúč. Ten, hlavne počas niektorých filmových blokov, doslova praskal vo švíkoch.
Pútavé bolo i rozprávanie Tomáša Šmátralu o projekte Green Life, zameranom na ochranu dažďových pralesov, či besedy s tvorcami a protagonistami neprofesionálnych filmov.
Okrem toho mali návštevníci možnosť zúčastniť sa bohatých sprievodných podujatí. Aj tento rok sa do súťaží a rôznych aktivít v centre mesta zapojili stovky detí i dospelých.
O pohár festivalu HoryZonty bežalo v hlavnej kategórii 117 bežcov, vynášku nosičskej krošne na Farských schodoch absolvovalo 42 mužov a 20 žien.
Tradičné psie záprahy
Časť sobotného programu sa presunula do Zátoky pokoja, kde si okrem psích záprahov, zhybovačky a pumptracku mohli záujemci vyskúšať aj cvičenie s váhou vlastného tela a pozrieť ukážku workoutu v podaní hendikepovaného Denisa Kučeru.

HoryZonty majú opäť možnosť bilancovať. Festival má za sebou trinásty ročník, divácka účasť na ňom sa podľa predbežných odhadov približuje k minulým ročníkom. Organizátorov však i tento rok potrápila menšia kapacita budovy kina Hviezda.
„Sme vďační, že ľudia, napriek tomu, že nám je vo Hviezde o čosi tesnejšie, zostali festivalu verní. Snažíme sa spraviť maximum a veríme, že diváci našu snahu vnímajú. Bez nich by to nemalo zmysel,“ hovorí riaditeľka podujatia, ktorá spolu s hosťami vysoko oceňuje trenčianske publikum, vytvárajúce jedinečnú atmosféru.
Návrat na staré miesto
To, či sa podarí festival opäť vrátiť do Posádkového klubu (ODA), je otázne. Zo strany organizátorov záujem určite je. Záleží len na tom, ako pokročia rekonštrukcie na pretrvávajúcom havarijnom stave najväčšieho kultúrneho stánku v Trenčíne.
„Návštevníkom by sme radi vrátili komfort priestorovo veľkorysejšej ODY, na ktorý boli zvyknutí počas prvých desiatich rokov existencie podujatia,“ uvádza Dutková, stojaca na čele festivalu od jeho vzniku.
Dosiaľ posledný, trinásty ročník festivalu HoryZonty sa uskutočnil aj vďaka podpore mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Audiovizuálneho fondu.
Autor: JL