Kultúrny dom Samka Dudíka v Myjave opäť privíta milovníkov a obdivovateľov modelárstva. Druhý ročník súťažnej výstavy plastikových a papierových modelov
O myjavský erb sa bude konať v sobotu 17. novembra. Fanúšikom hobby, ktorého synonymom je zručnosť a trpezlivosť, ponúkne stovky súťažných i nesúťažných modelov. V rámci súťažnej frakcie môžu modelári svoje šťastie vyskúšať v 34 kategóriách.
Prvá cena nesie názov Cena Ernesta Applebyho. Meno zdedila po americkom pilotovi, ktorý ako jediný z posádky zahynul pri zostrelení bombardéra B-24 Liberator nad myjavskými kopanicami v novembri 1944. Viac o súťažnej výstave porozprával jej organizátor Marek Hrin.
Ako sa zrodila myšlienka zorganizovať súťažnú výstavu plastikových a papierových modelov?
– Súťažná výstava nazvaná O myjavský erb sa ako myšlienka zrodila v roku 2016 a svetlo modelárskeho sveta reálne uzrela v júli 2017. Práve vtedy sa totiž po prvý raz akcia v Kultúrnom dome Samka Dudíka uskutočnila. Stoja za ňou miestni modelári z kopaničiarskeho kraja. Nadšenci, ktorí – hoci neorganizovaní v klube či krúžku – sa rozhodli predstaviť krásu a príťažlivosť modelárskeho umenia širšej verejnosti.

To bol a je základný cieľ myjavskej výstavy. Ukázať ľuďom – laikom i skúseným modelárom, že aj tu na slovensko-moravskom pomedzí, na kopaniciach a v okolí, sú šikovní ľudia, ktorí sa tejto záľube aktívne venujú.
Má modelárstvo v Myjave a okolí nejakú históriu?
– Históriu modelárstvo v Myjave má. V minulosti tu pôsobili raketoví modelári, plastikoví modelári i modelári venujúci sa voľne lietajúcim modelom. Posledná modelárska výstava, ak nerátame tú spomínanú minuloročnú, nazvaná Od Bleriota k Migu, sa v Myjave konala 31. marca. – 14. apríla 1989, teda pred 29 rokmi.
Usporiadali ju Raketový modelársky klub pri Strednom odbornom učilišti strojárskom v Myjave a Klub modelárov Strednej priemyselnej školy strojárskej v Myjave v spolupráci so Stredným odborným vojenským učilišťom v Nitre. Snažíme sa na tú históriu nadviazať a modelárske dianie v kopaničiarskom kraji opäť trochu oživiť.
Čo na výstave návštevníci nájdu?
– Na výstave návštevníci nájdu okrem samotných prezentovaných modelov aj ponuku dvoch modelárskych workshopov. Prvý s názvom Zemité efekty – prach, blato, voda, vegetácia povedie Martin Red Kováč a bude realizovaný formou podrobnej multimediálnej prezentácie. Druhý workshop sa volá „Suřík“. Bude venovaný základným náterom a úpravám modelu a na Myjavu ho príde praktickými ukážkami odprezentovať až zo Šumperka šikovný modelár Marek Zindulka.

Záujemcovia o históriu a dejiny sa istotne potešia prednáške Ondreja Janšta s názvom Zabudnutí hrdinovia. Tá bude venovaná téme leteckých súbojov nad myjavskými kopanicami v roku 1944. K dispozícii bude počas dňa takisto prezentácia činnosti a vybavenia Klubu vojenskej a policajnej histórie Dojč a nebude chýbať ani ponuka modelárskeho sortimentu zúčastnených predajcov, ktorí na Myjavu pricestujú.
Modelári budú na Myjave súťažiť v 34 kategóriách o plakety, o Myjavský erb, ako napovedá samotný názov súťažnej výstavy, o niekoľko špeciálnych cien, z ktorých jedna je napríklad venovaná aj stému výročiu Československej republiky, a o vecné ceny, ktoré sa nám podarilo získať od ochotných partnerov a sponzorov akcie.
Ako hodnotíte vlaňajší ročník?
– Vlaňajší bol previerkou, či bude o podobnú akciu záujem a ako na ňu zareagujú samotní modelári a široká verejnosť. Napokon nás záujem o ňu prekvapil. Prišlo 81 modelárov z celého Slovenska a Českej republiky, ktorí u nás vystavili viac ako 450 plastikových a papierových modelov. Museli sme dopĺňať stoly, hľadať miesto pre diela, ktoré autori prinášali ráno v deň konania výstavy v rámci preberania modelov. Aj reakcie po skončení akcie boli pozitívne, a tak sme sa rozhodli pokračovať. Museli sme sa však tento rok prispôsobiť dostupnosti voľných priestorov v Kultúrnom dome Samka Dudíka, dovolenkám a zmeniť termín súťažnej výstavy. Uvidíme, čo to urobí so záujmom a ako to napokon dopadne.

Koľko vystavujúcich/ súťažiacich sa zatiaľ tento rok prihlásilo? Je ich počet vyšší ako vlani?
– K 8. novembru, tri dni pred ukončením online registrácie modelov, evidujeme 119 prihlásených modelov a predpokladáme, že narastie. Zaujímavosťou je, že aktuálne je prihlásených viac modelárov z Čiech, dokonca prídu až z Prahy, ako zo Slovenska. Skúsenosť z minulého roka navyše hovorí, že tak tretinu modelov, ak nie viac, prinesú modelári do kultúrneho domu až priamo v deň konania výstavy ráno v rámci preberania modelov.
Je základňa slovenských modelárov početná? Majú dostatok príležitostí a výstav, kde môžu svoje diela ukázať verejnosti?
– Modelárska komunita je na Slovensku i v Českej republike naozaj početná a na internete môžeme nájsť veľa webov, fór, stránok a skupín na sociálnych sieťach, ktoré sú zamerané práve na túto záľubu a tých, ktorí sa jej venujú. Počet súťaží každoročne kolíše.
Niekoľko ich je stabilných, ktoré majú svoje renomé a držia sa v povedomí modelárov roky. Napríklad Plastiková zima v Bratislave. Iné vznikajú, zanikajú, prispôsobujú sa aktuálnym podmienkam podľa možností organizátorov, podpore, ktorú sa im podarí zohnať a podobne. V širšom okolí Myjavy sa nič podobné neorganizuje, a aj preto sme sa rozhodli, že to u nás skúsime a dáme možnosť modelárom pochváliť sa svojím umením verejnosti. Česká republika je na tom, čo sa týka modelárskych akcií, lepšie.
Funguje v súčasnosti v Myjave nejaký modelársky klub?
– V Myjave organizovaný modelársky klub neexistuje. Ale je tu partia ľudí, ktorá sa tejto záľube aktívne venuje a zbiera za svoje modely ocenenia aj v zahraničí.
Práve vďaka výstave sa nám minulý rok podarilo zoznámiť sa s nimi a vlastne hneď sa stali aktívnymi spoluorganizátormi akcie, ktorí bez zaváhania a nezištne priložili ruku k dielu.
Aj vďaka týmto aktivitám sa v aktuálnom školskom roku otvoril v Centre voľného času Myjava krúžok plastikových modelárov, ktorého cieľom je naučiť deti základom plastikového modelárstva. Uvidíme, ako to bude pokračovať.