Počas komunálnych volieb v Trenčíne sledovali transparentnosť a spravodlivosť pri hlasovaní takzvané volebné hliadky. Dobrovoľníci z miestnej aktivistickej skupiny Transparen.TN.e navštívili v sobotu všetky obvody. Dohliadali na prácu členov volebných komisii, i na technické zabezpečenie miestností, v ktorých občania volili. Viac o hliadkach povedala zakladateľka Transparen.TN.e Klaudia Brázdilová.
Z akého dôvodu vznikli volebné hliadky?
- Volebné hliadky sú projektom, ktorý vznikol v komunite Zastavme korupciu. Je to náš druhý projekt, prvý bol venovaný župným voľbám. Volal sa podžupanom.sk a keďže bol veľmi úspešný, rozhodli sme sa v komunite dobrovoľníkov spraviť niečo podobné v komunálnych voľbách. Najmä preto, aby sme medzi mladými ľuďmi šírili myšlienku, že ísť voliť je potrebné a zaváži každý hlas.
Kde ste počas volieb hliadkovali?
- V komunite je nás okolo 35 dobrovoľníkov, každý z iného mesta, zastrešujeme tak celé Slovensko. V lete sa založili lokálne aktivitistické skupiny, tú trenčiansku s názvom Transparen.TN.e som založila ja a dnes je nás päť. Dobrovoľníci boli dnes rozdelení do obvodov a každý v tom svojom skontroloval všetky okrsky a miestnosti. Ja som hliadkovala na sídlisku Juh.

Čo ste kontrolovali?
- Najmä technické zabezpečenie. Teda či v miestnostiach, alebo blízko vstupu do volebnej budovy nie sú reklamné alebo propagačné materiály kandidátov. Skontrolovali sme to, či sú urny adekvátne zapečatené, rovnako tak aj prenosné urny. Sledovali sme aj samotný proces, či sa všetci voliči legitimujú svojím občianskym preukazom, či sa podpisujú a či sú následne vyškrtnutí zo zoznamu, že prišli. Volebné hliadky kontrolovali aj to, či členovia volebnej komisie nemanipulujú s občanom, ktorý sa niečo opýta. V prípade Trenčína sme sledovali, či bolo správne vyznačené, že dvaja kandidáti na primátora pred voľbami odstúpili. Nazeráme aj za plentu, či nie je na nej niečo pripnuté, alebo či na stolíku nie je zanechaný vyplnený hlasovací lístok, ktorý by voličov mohol zmiasť.

Našli ste nejaké pochybenia?
- Niečo áno, zo subjektívneho hľadiska, ale nič závažné. Na sídlisku Juh bola urna na znehodnotené lístky zvrchu otvorená. Povedali nám, že jej vrch nedostali. Zachytili sme aj to, že jeden z kandidátov na primátora mal pred budovou v KC Aktivity v informačnej tabuli za sklom vylepený plagát, na čo nás upozornili členovia miestnej volebnej komisie. Či to je predvolebná kampaň, alebo nie, však povedať neviem.
Upozornili vás aj na niečo ďalšie?
- V každej z budov, v ktorej sa volí by nad vstupom mala visieť štátna vlajka. V KC Aktivity bola zástava zavesená veľmi nevhodne, iba z nejakého okna. Žiadne závažné pochybenia alebo snahu o ovplyvňovanie voličov sme ale nespozorovali. Komisie boli väčšinou pripravené veľmi odborne. Z môjho pohľadu boli transparentné a spravodlivé.
Ako vás vnímali členovia komisii? Cítili ste sa ako nevítaní?
- Všade boli milí, usmievaví a privítali nás. Iba občas sa niekto spýtal odkiaľ sme a či máme na hliadkovanie nejaké potvrdenie. Žiadne ale nepotrebujeme.
Čo vás k tomu oprávňuje?
- Zákon číslo 180. Každý občan Slovenskej republiky môže kontrolovať ktorýkoľvek volebný obvod, vrátane svojho. Stačí po príchode oznámiť, že je pozorovateľom volieb.
V roku 2019 nás čakajú Voľby do Európskeho parlamentu i prezidentské voľby. Chystáte sa aj hliadkovať aj počas nich?
Je to ešte ďaleko. Za Zastavme korupciu to potvrdiť nedokážem. Na informačnú kampaň sa ale v Trenčíne chystáme a budeme radi, ak sa k nám pridajú ďalší aktívni ľudia. Po komunálnych voľbách sa budeme venovať novozvoleným poslancom.
Čo plánujete?
- Budeme porovnávať či ich predvolebné sľuby splnili. Ľudí chceme informovať jednoduchými infografikami. Z nich sa dozvedia, či poslanec hlasoval v danej veci tak, ako to v minulosti, pred voľbami sľúbil. Chystáme sa aj na prvé zastupiteľstvo, aby sme sa pozreli na to, aký priestor na mestských zastupiteľstvách dostanú občania. Máme ľudí, ktorí sú veľmi aktívni a dávajú nám z vlastnej skúsenosti mnoho podnetov. Čaká nás veľa práce.