Ako by ste zhodnotili tohtoročnú kampaň pred komunálnymi voľbami? Bola v niečom iná ako v minulosti?
- Ľudia sa začali viac zaujímať o komunálnu politiku. Súvisí to s tým, aký priestor dostáva v médiách, v spoločnosti. V niektorých mestách, kde situácia nebola úplne jednoznačná, mohla byť forma kampane agresívnejšia, priamejšia, mohli sa vyskytnúť aj osobnejšie útoky. V niektorých menších mestách som zaregistroval vyslovene anonymné útoky za hranicami slušnej politickej kampane, ale vo väčšine miest to nepresiahlo hranicu slušnosti. Neprichádzalo k zásadnejším porušeniam pravidiel, bolo to v rámci normy.
Kampaň sa v porovnaní s predošlými voľbami presunula vo veľkom na sociálne siete. Existuje množstvo falošných účtov, podporovateľov ale aj platených kritikov. Môže to mať vplyv na výsledok volieb?

- Naozaj, v niektorých mestách išla kampaň na sociálnych sieťach až za hranicu slušnosti. Na sociálnych sieťach ale žijeme tak trochu v nejakej bubline, sme tam a zároveň aj všetko sledujeme. Je však veľa ľudí, ktorí sociálne siete vôbec nevyužívajú a práve to sú hlavní voliči. Používanie internetu sa v populácií zvýšilo, kandidáti s tým musia počítať a preto sú viditeľnejší aj na sociálnych sieťach. Nemyslím si však, že je to hlavný faktor, ktorý by voľby dokázal rozhodnúť alebo ovplyvniť. Veľa vecí, ktoré na sociálnych sieťach sú, tak tam aj zostanú a neprenesú sa von.
Bývalo aj v minulosti počas kampane pri komunálnych voľbách toľko útokov a antikampane ako v minulosti? Nebola to skôr „výsada“ parlamentných volieb?
- Ťažko to zovšeobecniť. Celonárodnú politiku sledujeme všetci z rôznych kútov Slovenska, tým pádom aj lepšie vidíme aj tie nepekné, negatívne formy kampane. Na lokálnej úrovni si, okrem väčších miest, každý sleduje len tú svoju lokálnu úroveň. Možno v niektorých mestách, dedinách dochádzalo k špinavej kampani, že sa tam porušovali pravidlá. Kampane vo väčších mestách, až na pár výnimiek, sa mi však zdali korektné.
Vo viacerých obciach, ale aj mestách kandiduje do volených funkcií pomerne málo ľudí. Niekde dokonca nie je dostatok kandidátov na plný počet poslancov. Zdá sa vám, že ľudia prestávajú mať záujem o aktívnu politiku?

- Žiaľ áno. Sledovali sme to už aj pri týchto voľbách napríklad aj v Trenčíne, kandidátov je menej. Nepovedal by som však, že klesá záujem o politiku, ako skôr o politické strany. Tým pádom je aj menej kandidujúcich poslancov. Máme síce viac nezávislých kandidátov, ale druhý fenomén je, že tým, že politické strany majú problém vyskladať kandidátnu listinu, čo v minulosti nebolo, klesá aj počet ľudí, ktorí kandidujú. Nezáujem o politiku súvisí s tým, že politické strany v regiónoch nepracujú, nemajú s kým pracovať alebo nefungujú. Tak sa stalo, že najväčšia strana Smer v niektorých mestách nie je schopná postaviť kandidáta. Jednoducho nemajú ľudí.
V niektorých mestách sa dokonca niektorí kandidáti akoby za politické strany hanbili. V minulosti sa fotili s vrcholovými politikmi, teraz si na bilbord nedajú ani len stranícke logo.
- Áno, je to tak. Súvisí to aj s obľubou nezávislých, tradičné strany sú často v nemilosti voličov. Pri komunálnych voľbách si to však môžu dovoliť, neprihlásiť sa ku konkrétnej politickej strane. Paradoxne, pri komunálnych voľbách môže otvorená politická podpora nejakého kandidáta viesť k tomu, že viac stratí, ako získa. Na celonárodnej scéne si to dovoliť nemôžu, tam politická strana musí byť.
Ako vnímate pri týchto voľbách počty kandidátov extrémistických politických strán? Je ich menej oproti minulým voľbám?
- Postaviť kandidáta vo voľbách im pomáha ukázať sa, že fungujú. To je ich stratégia. Je možné, že ich majú menej, zároveň hrá rolu aj to, že byť kandidátom extrémistických strán je stále vnímané negatívne. Nie každý zoberie odvahu a ide za nich kandidovať.
Volebná účasť pri komunálnych voľbách býva spravidla nižšia ako pri parlamentných. Nie je to paradox? Predsa len, starostu, primátora, obecných aj mestských poslancov poznáme lepšie ako politikov v ďalekej Bratislave.

- Je to otázka pre primátorov a mestských poslancov. Ľudia by mali cítiť, že sú v ich životoch dôležití. Asi to necítia. Je to ale aj nedostatočnou osvetou a nepochopením, pri celonárodných voľbách je lepšia mediálna pozornosť ľudia to vnímajú ako niečo dôležitejšie.
Môže volebnou účasťou pohnúť udalosť ako vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a následná občianska mobilizácia?
- To uvidíme. Môj pocit je, že vzhľadom na protesty, ktoré boli, a snahy ich organizátorov presmerovať aktivitu ľudí na lokálnu úroveň, by účasť mohla mierne narásť. Ľudia si možno viac uvedomujú dôležitosť lokálnej politiky.