TRENČÍN. Nákup tovarov a služieb pre mestá a obce prostredníctvom verejného obstarávania sa zmení.
Novela dôležitého zákona má podľa predkladateľov mestám a obciam urýchliť a zjednodušiť proces verejného obstarávania pri nákupoch stravy alebo stavebných prác.

Navrhujú zvýšiť bezsúťažné limity z 50 na 70-tisíc eur bez DPH pri tovaroch a službách a zo 150 na 180-tisíc pri stavbách. Ide pritom už o tretie zvýšenie za posledné tri roky.
Začiatkom roka 2016 platili limity na úrovni 20 tisíc pre tovary a služby a 30-tisíc eur pre stavebné práce.
Mimovládna organizácia upozorňuje na väčšie riziko korupcie, zvýšenie limitov kritizovali aj podnikateľské združenia.
Obávajú sa, že o zákazky sa nebude dať súťažiť čestne.
Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka novela zákona odstraňuje bariéry pri samotných procesoch obstarávania, ale aj prekážky, ktoré spôsobovali komplikácie pri čerpaní eurofondov.
Návrh zákona predstavili pre zamestnancov samospráv v Trenčíne.

„Sústredili sme sa aj na konkrétne formy verejných obstarávaní. Samosprávy by po novom mohli obstarávať tovary a služby v rámci svojich mestských podnikov, čím sa zvýši ich vlastná ekonomická stabilita,“ povedal Kaliňák.
Výsledkom by podľa neho byť to, že mestské a obecné peniaze by sa tak nemali dostávať do súkromných firiem.
Samosprávy budú môcť obstarávať spoločne
Nové budú aj výhody spoločného verejného obstarávania, ktoré minimalizujú riziká pre viaceré samosprávy.
„Vo veľkom so sebou prináša zľavy a výrazné úspory. Diskutujeme tiež o tom, akým spôsobom môžu obstarávať napríklad zriaďovatelia škôl – mestá a obce, produkciu do školských jedální. Obstarávaním cez centrálne verejné obstarávanie vo veľkom prináša okrem kritériá ceny aj kritérium kvality a možnosť podpory regionálnej produkcie,“ skonštatoval Kaliňák s tým, že už dnes existujú viaceré príklady samospráv, ktoré išli obstarávať spoločne napríklad elektrinu.
„Došlo u nich k úsporám na úrovni približne 30 percent, čo znamená, že ide skutočne o veľké úspory,“ dodal hovorca Združenia miest a obcí Slovenska.
Firmám chcú skrátiť čas na ponuku
Riaditeľ inštitútu verejného obstarávania Jaroslav Lexa hovorí, že zmeny v zákone o verejnom obstarávaní prinesú pre samosprávy najmä úsporu času. Firmy budú mať na zaslanie ponuky namiesto 20 dní po novom 13.

„Len zabezpečenie riadnej projektovej dokumentácie trvá niekoľko mesiacov, plus k tomu sa pridá samotný proces verejného obstarávania, plus komodity, tovary, rôznorodé potreby, ktoré vznikajú. Nová doba je neskutočne rýchla. Musíte reagovať naozaj v čase,“ skonštatoval Lexa.
Zmeny zákona zahŕňajú aj nové postupy pri nadlimitných a podlimitných zákazkách. Tých sa na Slovensku robí väčšina, viac ako tritisíc ročne.
„Skrátili sme lehoty, upravili sme množstvo detailov v zákazkách Obce tak majú veľmi zrozumiteľnú metodiku, ako majú postupovať. Hlavná správa pre nich je, že sa na to majú pozerať so zdravým rozumom. Hospodárne, efektívne, ekonomicky,“ dodal Lexa.
Podľa prednostky mestského úradu v Partizánskom Dáši Jakubíkovej je pre samosprávy výhodou, ak firmy vedia o tom, že mesto niečo obstaráva.
„My chceme získať najlepšiu ponuku, ktorá je na trhu. Novela nám trošku uľahčí situáciu v tom, že budeme si môcť jednoduchšie vyberať dodávateľa,“ skonštatovala.
Podľa nej museli v minulosti viackrát riešiť neserióznych dodávateľov, ktorí vyhrávajú s najnižšou cenou ale pri väčšine zákaziek nedodržiavajú termíny.
„Dúfam, že v praxi budeme môcť osloviť napríklad druhého v poradí a opýtať sa ho, či to neurobí za tú najnižšiu cenu toho prvého, v prípade, že to je firma s ktorou máme dobre skúsenosti, a ktorá dodržiavať termíny,“ skonštatovala Jakubíková.
Mimovládka hovorí o nezodpovednosti
Návrh zákona ostro skritizovala mimovládna organizácia Transparency International, ktorá nesúhlasí najmä so zvyšovaním limitov, pri ktorých radnice nebudú musieť dodávateľov súťažiť.
Zvýšenie limitov obstarávania pre tovary, služby a najmä pre stavebné práce zo 150 na 180 tisíc eur, ktoré tvoria väčšinu štátnych zákaziek, podľa Gabriela Šípoša prinesie vyššie riziko korupcie, menej súťažiacich a výrazne nižšiu transparentnosť.
„Zisk je len o pár dni kratšie zadávanie tendrov. Preto sme so zvyšovaním limitov nesúhlasili a považujeme ho za nezodpovedné,“ povedal Šípoš.
Podľa neho sa limity na svojvoľné prideľovanie zákaziek posunú na takú vysokú hodnotu, že 80 percent slovenských obcí nebude musieť pri kapitálových nákupoch otvorenú súťaž na najlepšieho dodávateľa vôbec urobiť.
O zákone budú ešte rokovať poslanci
Novela o verejnom obstarávaní zatiaľ neplatí, vetoval ju prezident Andrej Kiska.
Navrhol, aby poslanci Národnej rady SR pri opätovnom prerokovaní schválili zákon s pripomienkami.
Podľa prezidenta neboli predložené žiadne analýzy, prečo by pravidlá verejného obstarávania mali obsahovať ďalšie obmedzenia hospodárskej súťaže.
„Platný zákon o verejnom obstarávaní je nepružný a pri jeho aplikácii v praxi sa vyskytujú problémy. Ustanovenie ďalších výnimiek však nie je vhodný prístup k riešeniu týchto systémových nedostatkov,“ zdôraznil prezident Kiska.
Podľa neho Ústava Slovenskej republiky zaväzuje zákonodarcu chrániť a podporovať princípy hospodárskej súťaže. O zákone sa tak ešte bude rokovať.