Petr Beneš z Prahy vlastní unikátny súbor 200 rukopisných listov, pohľadníc a korešpondenčných lístkov, ktoré vlastnoručne písal Milan Rastislav Štefánik z celého sveta v rokoch 1905 – 1912 jednej dáme z Čiech.
Okrem toho šéfuje špičkovej internetovej aukcii autogramov so sídlom v Prahe, ktorá je zdrojom vzácnych autogramov pre zberateľov nielen z celej Českej a Slovenskej republiky, ale aj z mnohých iných krajín.
Presne sto rokov od vzniku Československa nám poskytol exkluzívny rozhovor. Rozprávali sme sa o Masarykovi a Štefánikovi. Tentokrát však z úplne iného pohľadu. Vášnivo zberateľského.
Autogramov T. G. Masaryka sa nachádza aj po sto rokoch od vzniku prvej Československej republiky relatívne dosť. Ako je to možné?
– Tomáš Garrigue Masaryk mal veľmi rozsiahlu korešpondenciu. A to aj ako univerzitný profesor počas Rakúsko-Uhorska a potom tiež aj v dobách, keď bol prezidentom republiky. Adresáti si jeho listy veľmi často uchovávali, pretože bol veľmi známou osobnosťou. Ale aj preto, že jeho korešpondencia obsahovala veľké množstvo zaujímavých myšlienok a informácií.

Dá sa teda povedať, že podpisov T. G. Masaryka je na zberateľskom trhu stále dostatok?
– Hoci Masarykove podpisy nie sú raritou, kvalitných, napríklad rukopisných listov, sa vyskytuje veľmi obmedzené množstvo. Rozhodne podpisy nášho prvého prezidenta nie sú lacné. Je to dané predovšetkým tým, že skoro každý zberateľ by chcel mať vo svojej zbierke podpis alebo rukopis prezidenta – zakladateľa.
Na akých dokumentoch a zberateľských podkladoch sa dajú autogramy či rukopisy T. G. Masaryka najčastejšie v súčasnosti získať?
– Sú to predovšetkým podpísané zberateľské kartičky, korešpondenčné lístky s drobným odkazom alebo aj rôzne menovacie dekréty. Tie už podpisoval vo funkcii prezidenta. Na zberateľskom trhu sa vyskytuje stále aj dosť Masarykom podpísaných kníh.
Medzi zberateľmi je aj dosť fotografií s podpisom T. G. Masaryka. Bolo počas prvej republiky bežné, že zberatelia písali prvému československému prezidentovi s prosbou o autogram?
– To si nemyslím. Podpísaná fotografia Tomáša Garrigue Masaryka je veľmi vzácna. Určite zberatelia písali listy s prosbou o podpis prezidenta, ale skôr sa dá dnes objaviť zberateľská kartička alebo podpis v pamätníku ako získať podpísanú Masarykovu fotografiu.
Ak mu zberatelia písali s prosbou o autogram, zvykol odpisovať? Mal už prípadne zriadenú aj nejakú špeciálnu kanceláriu na vybavovanie takejto korešpondencie?
– Podľa môjho názoru odpisoval sám s pomocou svojho tajomníka, ktorý mu pripravoval podklady.
Dochovali sa nejaké záznamy, či T. G. Masaryk pri osobných stretnutiach rád rozdával autogramy, alebo sa bolo do jeho osobnej blízkosti pre bežného človeka či zberateľa ťažké dostať?
– V jeho dobe nebol zasa až taký veľký problém sa k prezidentovi priblížiť. Veď rád jazdil na koni napríklad v Lánskej obore. Podpis sa dal v tej dobe získať pomerne jednoducho.

Sú nejaké vedomosti o vystupovaní vtedajšej prezidentovej ochranky v prítomnosti bežných ľudí?
– Určite boli okamihy, keď mal ochranku, ale navonok sa to tak vôbec nemuselo javiť a nebolo to spozorovateľné.
O aké materiály s podpisom T. G. Masaryka majú zberatelia najväčší záujem?
– Najväčší záujem majú zberatelia predovšetkým o vlastnoručne podpísané fotografie a rukopisné listy. Najmä o tie rukopisné listy, ktoré majú zaujímavý obsah.
Ktoré dokumenty s podpisom T. G.Masaryka dosahujú vyššie cenové hodnoty v predaji na aukciách, ktoré sa predávajú relatívne lacnejšie?
– Najvyššie čiastky stoja práve podpísané fotografie a rukopisné listy. Predovšetkým tie listy, ktoré pochádzajú zo skoršej doby, to znamená z 19. storočia. Za vysoké čiastky sa predávajú aj menovacie dekréty, najmä ak ide o spojenie s podpismi s predsedom vlády. Ako bol napríklad Tusar alebo Švehla.
Čím sa T. G. Masaryk najčastejšie zvykol podpisovať? Atrament, tuš, našli sa aj podpisy ceruzkou?
– Väčšina podpisov je písaných perom. Nájsť však jednotlivé podpisy, ale aj celé korešpondenčné lístky s rukopisom Masaryka, ktoré písal obyčajnou ceruzkou, nie je neobvyklé.
Dajú sa v súčasnej dobe objaviť stále rozsiahlejšie viacstranové rukopisy T. G. Masaryka?
– Iba veľmi zriedkavo. Je to absolútny unikát.
Ako je to na trhu s knihami, ktoré napísal T. G. Masaryk a sú ním podpísané?
– Tie sa vyskytujú pomerne často. Vo svojej dobe bol o ne veľmi veľký záujem. Dnes sa ale skôr stretneme s podpísanou stránkou vytrhnutou z knihy.
Z času na čas sa objaví zberateľský materiál, na ktorom je spoločne podpísaný T. G. Masaryk a jeho nástupca v prezidentskej funkcii Eduard Beneš. Zvyšuje takýto spoločný dokument výrazne cenu oproti samostatným podpisom uvedených prezidentov?
– Samozrejme, takýto súbeh dvoch vzácnych autogramov československých prezidentov je veľmi atraktívny a cenu obvykle zvyšuje. Ide predovšetkým o už spomínané menovacie dekréty.

Zohnať autogram Milana Rastislava Štefánika už také jednoduché pravdepodobne nebude...
– Podpisy Milana Rastislava Štefánika sú skutočne veľkou vzácnosťou. Na trhu sa vyskytujú iba sporadicky.
V akých podobách sa dnes dajú nájsť v ponukách podpisy Milana Rastislava Štefánika?
– Predovšetkým sú to podpísané rukopisné listy, pohľadnice a korešpondenčné lístky. Na zberateľských kartičkách alebo na fotografiách sa podpis Štefánika prakticky neobjavuje.
Milan Rastislav Štefánik cestoval po celom svete. Posielal a písal aj veľa pohľadníc?
– To je práve najčastejší výskyt Štefánikových podpisov v zbierkach autogramov. Zo svojich častých zahraničných ciest písal veľké množstvo pohľadníc. Niekedy v texte išlo o krátke odkazy alebo pozdravy.
Je cena autogramu alebo rukopisu M. R. Štefánika vzhľadom na nižší počet výskytov výrazne vyššia ako podpisy alebo rukopisy T.G. Masaryka?
– Cena autogramu Milana Rastislava Štefánika je niekoľkonásobne vyššia ako cena podpisu Tomáša Garrigue Masaryka.
V porovnaní na vašej aukcii rukopisov, za akú najvyššiu čiastku sa predal Masarykov podpis a za akú najvyššiu čiastku sa predal Štefánikov podpis?
– Najdrahšie predané rukopisné listy Tomáša Garrigue Masaryka sa predali za desať- až pätnásťtisíc českých korún (387 – 580 eur). Podobný rukopisný list písaný Štefánikom sa môže vyšplhať až na tridsaťtisíc českých korún (1160 eur).
Aké najzaujímavejšie podpisy T. G. Masaryka a M. R. Štefánika obsahuje vaša zbierka?
– Mal som to šťastie, že som v minulosti kúpil niekoľko pozostalostí politikov a novinárov, ktoré obsahovali rozsiahlu korešpondenciu T. G.Masaryka a M. R. Štefánika. Preto mám vo svojej zbierke napríklad aj rukopisné až dvadsaťstranové listy od Masaryka písané v rokoch 1916 – 1918, v ktorých prezentuje svoje postoje a zámery ohľadne prípravy vzniku Československa.
Historicky sú to veľmi cenné materiály. Od Štefánika mám v zbierke napríklad rozsiahly súbor približne 200 rukopisných listov, pohľadníc a korešpondenčných lístkov písaných v rokoch 1905 – 1912 adresovaných jednej dáme z Čiech. Je to unikátny súbor nielen pre svoj rozsah, ale aj vzhľadom na to, že korešpondencia bola zasielaná z celého sveta. Tak, ako Štefánik cestoval. Tiež ukazuje vývoj ich vzťahu. Od: vážená slečna, cez duša moja! až k: Už mi nepíš!