Partnerom pre rozhovor bol dlhoročný skúsený tréner Dušan Raninec, krajský Grassroots koordinátor SFZ pre Trenčiansky kraj.

Venujete sa masovému futbalu, do ktorých súťaží sú deti zapájané?
- Futbal je hra naozaj pre všetkých, čo sa snažíme na zväzovej úrovni čo najviac podporovať. Začíname už u najmladších žiakov prvého stupňa, kde sa zapája väčšina základných škôl. McDonalds´ cup, ktorý bude mať v tomto školskom roku už 21. ročník je na rozdiel od Školského pohára je koedukovaný, čo znemená, že sa hrá zmiešaná kategória. Deti musia byť žiakmi 1. stupňa základných škôl, správne narodené pre daný ročník, pričom musia spĺňať obidve kritéria. Povinnosťou je mať neustále na ihrisku aspoň jedno dievča, čo platí aj pri striedaniach. V prípade nesplnenia tejto podmienky sa zápas kontumuje. Máme veľa šikovných dievčat, ktoré predtým tréneri brali iba do počtu. Teraz už šancu dostávajú a som rád, že táto perfektná myšlienka sa ujala. Súťaž začína okresnými kolami, víťazi okresných kôl postupujú priamo do krajského kola a potom do celoslovenského, ktoré sa konajú v národnom tréningovom centre Poprad (NTC). Patrónom turnaja je slovenský reprezentant Marek Hamšík, hráč talianskeho SSC Neapol.

Masovejšou súťažou je Školský pohár chlapcov a dievčat, tento rok sa bude konať pod názvom Školský pohár SLSP. Ak je v okresoch viac škôl, začína sa základnými kolami, nasleduje finále okresných kôl, regionálne, krajské a napokon celoslovenské finále, ktoré sa koná tiež v NTC Poprad.
Čím sú zaujímavé finálové turnaje?
- Je to vždy veľká udalosť. Koncom školského roka sa najlepší stretávajú v NTC Poprad, kde býva vždy mnoho pozvaných hostí z futbalových kruhov. V minulosti tu nechýbali funkcionári SFZ Jozef Kliment, Janko Greguš, reprezentačný tréner Ján Kozák, slovenskí reprezentanti Marek Hamšík, Róbert Vittek, Marek Sapara, Martin Jakubko, Samuel Slovák, regionálni tréneri ZsFZ, BFZ, SsFZ, VsFZ a mnohí ďalší. Okrem finálových zápasov, ktoré sú na veľmi dobrej úrovni, je bohatý sprievodný program. Krajskí koordinátori sprevádzajú svoje tímy počas celého finálového turnaja (jedno chlapčenské a jedno dievčenské v danom kraji ) a sú súčasťou organizačného štábu. Pred finálovými zápasmi sa hrá zápas talentovaných hráčov zo sociálne slabších rodín, ktorých po zápase odmenia vecnými cenami. Na tento záverečný turnaj príde aj veľa pozorovateľov, ktorí najlepších hráčov sledujú (najmä regionálni tréneri ) a posúvajú ich do ÚTM a akadémii. Nemôže sa stať, že by šikovný chlapec či dievča ostalo nepovšimnuté.
Aký je záujem škôl a detí o tieto súťaže?
- V trenčianskom kraji sa zapája všetkých deväť okresov. V okrese Považská Bystrica máme sedemnásť základných škôl, zapája sa 12 – 15. Závisí to aj od ročníka, pamätám si, že sa zúčastnilo aj šestnásť škôl. Z ďalších okresov je tradične na tom dobre Prievidza a Trenčín kde je množstvo škôl, no dobre sú na tom aj ďalšie. Slabšie je to v Myjave, kde sa už dva roky za sebou neprihlásili dievčenské tímy. Menšia účasť býva aj v Novom Meste nad Váhom, ale tam je menej škôl.
Kto sa deťom venuje na tréningoch a zápasoch?
- Nie sú to profesionáli, drvivá väčšina sú telocvikári, ktorí majú k futbalu vzťah. Klobúk dole pred každým, kto sa deťom venuje, pretože to chce trpezlivosť, najmä schopnosť vedieť deti namotivovať a prilákať na ihriská.