Medzi najrozšírenejšie trestné činy dnes patria krádeže, kde vysoké percento predstavujú vlamačky do bytov či rodinných domov. Príčinou je často aj nie dobré zabezpečenie majetku, čím majitelia uľahčujú zlodejom prácu.
„Musím vyvrátiť jeden mýtus o vlámaniach. Podľa štatistík sa väčšina vlámaní uskutoční nie v noci, ale v predpoludňajších hodinách počas pracovných dní. Spôsobom, ktoré zlodeji používajú, je viacero a prekonanie drevených či plastových dvere, nie je pre nich zložité. Najlepším spôsobom, ako krádežiam predísť, je mať bezpečnostné dvere slušnej výbavy. Väčší význam majú v rodinných domoch, kde je možností ako sa dostať dnu viacero. Sú to nielen vchodové dvere, ale aj pivničné okná, dvere z prístavieb, garáží a okná. V bytovke sa zlodej musí zamerať iba na prekonanie jedných dverí, no je väčšia šanca, že ho niekto vyruší. Poznám ale prípad, kedy nášmu zákazníkovi dali na dvere výbušninu. Dvere odolali, boli obhorené, no susedné tlaková vlna vytrhla,“ povedal Jozef Adame, konateľ firmy ADLO.
Prísne skúšky
Každý model, ktorý má mať nálepku bezpečnostných dverí, podlieha prísnej kontrole a musí absolvovať predpísané skúšky. „V našej skúšobni testujeme nielen dvere od slovenských výrobcov, ale aj dvere z dovozu, ktoré chce dovozca ponúkať na našom trhu. Podľa odolnosti sú rozdelené do šiestich tried od 1 po 6, triedy 5 a 6 sú používané najmä v trezoroch a u nás sa s nimi stretávame menej. Bezpečnostné dvere musia zniesť zaťaženie 600 kg v tlaku, náraz 50 – kilogramovým zariadením do určitých miest a musia vydržať simulovaný pokus o vlámanie minimálne tri minúty pre triedu 2. Pri triedach bezpečnosti 3 a 4, sa doba odolnosti predlžuje až na 10 minút. Skúšky sú podľa európskych noriem, odolnosť proti výbušninám nie je predpísaná, ale je možnosť na požiadanie zákazníka takúto dodatočnú skúšku vykonať. Bez udeleného certifikátu sa nesmú dvere predávať ako bezpečnostné. Po otestovaní a certifikovaní modelu už ďalšie testy nerobíme. Ak výrobca chce pri výrobe urobiť zmenu, ktorá by ovplyvnila konštrukciu alebo vlastností dverí, musí to konzultovať s našou skúšobňou a na rad prídu nové skúšky,“ vysvetľuje Ing. Július Csík, vedúci skúšobného laboratória Certest.
Iba dvere nestačia
V laboratóriu sa netestujú iba bezpečnostné dvere. „Dôležité sú aj okná, pretože u rodinných domov či chát väčšinou samotné bezpečnostné dvere nestačia a je dobré mať aj bezpečnostné okná. Aj pri nich sú skúšky dôkladné, okrem zhadzovania päťkilogramovej oceľovej gule z veľkej výšky na rovnaké miesto skúšame záťaž statickou silou, robí sa simulovaný pokus o ručné vlámanie a dôležité je, aby sa sklo nedalo vybrať z rámu. Vždy zisťujeme najslabšie miesto podľa známeho príslovia, že reťaz je taká silná, ako je jej najslabší článok,“ dodáva Július Csík. Nie každý model okien či dverí dostane certifikát. „Mali sme aj také prípady, nebolo ich veľa."

Stačí jeden deň
Pri kúpe nových dverí je pre zákazníka dôležitá okrem kvality a ceny aj dostupnosť a montáž. Podľa Jozefa Adame to nie je žiadny problém. „Zákazník má možnosť výberu z viacerých typov rôznych bezpečnostných tried. Zákazník si vyberie povrchovú úpravu, bezpečnostnú triedu, farbu. Cena sa odvíja od použitých komponentov a bezpečnostnej triedy. Dvere sme schopní vyrobiť do troch týždňov.“
Výhodou je, že sa nemusí starať o montáž. „O všetko sa postaráme, pretože základom dobre fungujúcich dverí musí byť originálna zárubňa, pôvodná sa musí vymeniť. Vďaka technológiám a dlhoročným skúsenostiam nie je problémom ukotviť novú do hocijakého typu múru – betón, tehla, panel. Ráno dvere privezieme, vymeníme zárubňu, osadíme a poobede už môže zákazník dvere používať,“ pokračuje Adame.

Inteligentné dvere
Najnovším hitom sú bezpečnostné dvere so zabudovaným smart inteligentným systémom. „Ide o absolútnu novinku, kedy sa po odchode majiteľa a uzamknutí dvere sa prepnú do režimu sledovania vonkajšieho priestoru. Ak sa niekto pred nimi zastaví na tri-štyri sekundy, majiteľovi prichádza do mobilu fotografia človeka stojaceho pred dverami. Ak sa mu nepozdáva, môže sa cez dvere s ním rozprávať telefonicky. Pritom je vo výhode, lebo človek pred dverami nevie, či je doma alebo nie,“ hovorí o výhodách Jozef Adame a dodáva. „Je to lepšie ako alarm, ktorý už iba reaguje na vlámanie, inteligentný systém potencionálneho páchateľa odradí. Fotografia sa ukladá do pamätí dverí s uvedením času a dátumu. Aj v prípade, že zlodej vyradí z činnosti elektrické osvetlenie, kvalitu fotografie aj v úplnej tme zaručí infračervené zariadenie.“
JOZEF ŠPROCHA