S cieľom minimalizovať ekologickú stopu pri pochovávaní, zlepšiť estetiku miesta posledného odpočinku a ušetriť miesto otvorili vo Zvolene v októbri 2017 prvý prírodný cintorín na Slovensku.
Záhrada spomienok je dielom Centra etickej a environmentálnej výchovy Živica, Moniky Suchánskej a rodenej Trenčianky Andrey Uherkovej, ktorá je súčasne aj jej správkyňou. Prírodný cintorín v ich podaní otvára na Slovensku diskusiu o smrti a pohrebných rituáloch.
Čo si možno predstaviť pod pojmom prírodný cintorín?
– Je to koncept, ktorý sa začal rozvíjať v 90. rokoch v Británii, odkedy sa rozšíril po celom svete. Má dve hlavné línie – úcta k prírode a úcta k ľuďom a pozostalým. V prírodnom pohrebníctve sa používajú prírode blízke materiály, pretože záleží na tom, čo dávame do zeme a ako navonok cintoríny vyzerajú. Používajú sa rozložiteľné urny alebo rakvy. Na prírodných cintorínoch nenájdeme umelé kvety, vence alebo kahance.

Prvý prírodný cintorín ste založili vo Zvolene, kde ste sa inšpirovali?
– Hlavne v Českej republike. Tam som pred rokmi sledovala založenie prvého prírodného cintorína Les vzpomínek, ktorý je súčasťou pražského cintorína. Za niekoľko rokov tam prebehlo viac ako sto uložení popola. Rozšírené sú najmä v Nemecku, kde existuje vyše 80 prírodných cintorínov. Poväčšine sú súčasťou lesov a starajú sa o ne miestni lesníci. Miesto si zarezervovalo viac ako 80-tisíc ľudí. V podstate prírodné cintoríny fungujú na všetkých kontinentoch v rôznych obmenách.
Záhrada spomienok vo Zvolene sa oproti v Nemecku obľúbeným lesným cintorínom odlišujú.
– Áno, majú rôzne podoby. Keďže na Slovensku môže cintorín založiť buď obec, alebo cirkev, mohli sme pracovať len s plochou, akú nám mesto poskytlo. Z toho dôvodu sme nemohli pochovávať v nejakom veľkom lese. Vo Zvolene je v lesíku vojenský cintorín, preto sme sa rozhodli pochovávať do záhrady. Vysadili sme tam trvalky, kríky a stromy, ktoré sú zároveň vhodné pre opeľovače. Pochovávame vôkol kvetinových a trávnatých záhonov i okolo malých stromčekov. Takýto štýl pochovávania je bežný vo Veľkej Británii.
Váš prírodný cintorín funguje už rok. Aké sú naň ohlasy?