TRENČÍN. 30. októbra 1968, krátko po päťdesiatom výročí vzniku Československej republiky, zasadili mladí aktivisti na Mierovom námestí v Trenčíne lipu.
Pod jej koreň zakopali dokumenty v uzavretom tubuse, ktoré majú pripomínať dobré vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi.
Päťdesiat rokov od tejto udalosti hovoria pamätníci o nezáujme zo strany mesta.
Pod lipu zakopali tubus s historickými dokumentmi

Októbrová udalosť bola podľa Emila Sedlačka výnimočná, uskutočnila sa len pár týždňov po augustovej okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
„Atmosféra v Trenčíne bola dosť napätá. Sadenie lipky bol vlastne protest proti augustovej okupácií. Urobili sme to tak, aby sme oklamali Sovietov. Ešte stále bolo stanné právo, vojaci hliadkovali z chodníkov,“ spomína Sedlačko.
Vojakom podľa neho povedali, že sadia strom Slobody a bratstva Čechov a Slovákov a tí to rešpektovali.
„Že sme dali do jamy pod lipku tubus s dokumentmi o okupácii, to sa nikdy nedozvedeli. Národ bol nahnevaný, že vláda podpísala dekrét o dočasnom pobyte vojsk, čo nás mladých iritovalo,“ povedal Sedlačko. Podľa neho sa tak z okupantov stali spriatelené armády a z okupácie bratská pomoc.
Dnešnú situáciu okolo lipy slobody považuje Sedlačko za katastrofálnu.

„Dlhých 12 rokov bojujem o záchranu stromu. Listy primátorovi a zastupiteľstvu zostali bez odozvy, je tam nezáujem,“ hovorí.
Podľa neho by bolo vhodné, aby mesto pri strom umiestnilo pamätnú tabuľu alebo balvan so štítkom a krátkym textom o strome a jeho histórii.
„Vždy na výročia dávam na kmeň lipy plastovú tabuľku na silone. Čia je to hanba? Mesto je v pozícií „mŕtveho chrobáka,“ dodal Sedlačko.
Mesto: O lipu sa riadne staráme
Mesto kritiku odmieta, podľa hovorkyne sa o lipu riadne starajú a kontrolujú jej stav.

„Na lipu máme arboristický posudok, podľa ktorého bol aj v tomto roku vykonaný orez. Strom je pod závlahou a má pravidelný prísun hnojiva pri hnojení trávnika,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
V blízkej dobe by mali strom postriekať proti bzdoche Oxycarenus lavaterae, ktorá ale nespôsobuje vážnejšie škody.
Oslovení Trenčania o tom, že lipa na námestí je pamätný strom, nevedeli.
„Netušila som to, ale myslela som si, že to nebude len taká obyčajná lipa, keďže ju doteraz nevyťali. Určite by pomohlo, ak by bola pri strome nejaká pamätná tabuľka,“ povedala Lucia z Trenčína. Podobne zareagoval aj Maroš.
„Neviem o tom strome nič. Viem, že tu bola kedysi Lipka ústavy, mala tam takú modrú tabuľku, ale tuším ju presadili, keď rekonštruovali námestie. O tejto druhej neviem,“ povedal.

Na lipe opäť v týchto dňoch visí aspoň plastová tabuľka, ktorá pripomína pamätné udalosti. Zavesil ju tam Emil Sedlačko. Mesto podľa hovorkyne pripravuje pre návštevníkov mesta novinku.
„Čo sa týka informačnej tabuľky – pripravujeme informačný systém pre domácich a turistov cez QR kódy o rôznych pamiatkach a zaujímavostiach v Trenčíne,“ dodala Ságová.