TRENČÍN. Tohtoročnú cenu za inováciu roka udelilo Centrum vedecko-technických informácií SR Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne za vývoj špeciálnej zmesi na báze prírodného kaučuku pre gumárenský priemysel.
Tú vyvinul tím vedcov pod vedením dekanky Katedry priemyselných technológií Dariny Ondrušovej. Spolu s dvomi kolegami vytvorili elastomérnu zmes, v ktorej sú sadze nahradené alternatívnym plnivom z vedľajšieho produktu v energetike.
Kolesá budú mať nízky valivý odpor
Zmes vznikala na Fakulte priemyselných technológií v Púchove asi 1,5 roka. „Ide o inovatívne zloženie elastomernej zmesi, v ktorej je majoritný podiel bežne používaného plniva, ktorými bývajú sadze alebo siliká, nahradený alternatívnym plnivom pochádzajúcim z energetiky,“ povedala Darina Ondrušová.

Zmes vylepšuje doterajšie vlastnosti, vedci chvália najmä jej nízky valivý odpor a tým aj úsporu energie. Inovácia prináša i ekologický prínos.
„Nový spôsob využitia vznikajúcej vedľajšej suroviny z energetiky vo forme alternatívneho plniva. Výhodou je náhrada pôvodne používaných surovín, ktoré sú drahšie a ich príprava nie je ekologická. Alternatívne plnivo umožňuje aj zjednodušenie receptúry zmesi, preto sme mohli vynechať niektoré látky, ktoré sú rizikové pre životné prostredie,“ uviedla dekanka.
Nový materiál s vylepšenými vlastnosťami môže budúci výrobca využiť pri výrobe kolies pre transportné zariadenia, vozíky, ale aj pre auto-plášte a pneumatiky.
Výskum môže znamenať peniaze
Pri vývoji zmesi spolupracovali vedci s priemyselným partnerom zo Slovenska. Ten môže byť v budúcnosti jej hlavným odberateľom.
„Máme prichystaných prvých partnerov, s ktorými by sme túto zmes začali uvádzať v najbližších mesiacoch do života,“ povedal rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik. V súvislosti s novou zmesou univerzita aktuálne rieši patentovú prihlášku. „Niektoré časti receptúry musia zostať utajené,“ upozornil Habánik s tým, že pôjde vôbec o prvý patent univerzity.

Doteraz má univerzita na svojom konte celú sériu úžitkových vzorov v oblasti materiálového výskumu, keramiky, skla, silikátových materiálov, špeciálnej techniky a automotive sektora.
„Výskum pre prax je pre nás jednou z nosných zložiek. I keď univerzita patrí k tým menším, excelentná môže byť aj medzinárodne. Výskum a inovácie sú jedným z kľúčových smerov, na ktorom sme založili našu činnosť,“ dodal rektor.
Univerzita nie je financovaná len zo štátneho rozpočtu. Asi 20 percent prostriedkov získava mimo dotačných prostriedkov aj vďaka vlastným úžitkovým vzorom.