TRENČÍN. Výstava A N I M A, ktorú od 4. októbra do 25. novembra môžete vidieť v Galérii M. A. Bazovského, vás zavedie do ríše zvierat, v ktorej fľaky dalmatíncov lietajú v nebesiach. Navštívite aj ples upírov a uvidíte mačku, ktorá chcela byť tigrom.
Vystavuje tajomné a magické fotografie

Výstava A N I M A Petra Župníka zaujme aj najnáročnejšieho priaznivca netradičnej fotografie. Viac ako päťdesiat čiernobielych i farebných fotografií je takmer komplexným pohľadom na magický a poetický fotografický svet umelca, ktorý je rodákom z Levoče.
Uvidíte v ňom Deväť zhavranelých bratov, rybu prerážajúcu okno, dominantnú jaštericu v čiernobielom vydaní, Pumu grafickú, kocúra v mnohých podobách či skalu verne pripomínajúcu afrického slona.
„Správnymi technikami fotografovania, neostrosťou snímkov, zdôraznením vybraných detailov a osobitými domaľbami sa na jeho fotografiách objavujú reálne i virtuálne, živé i neživé tvory, raz ako symboly citového vzťahu, radosti, starostlivosti a nehy, inokedy ako metafory temna, tmy a neurčitých obáv a neistoty,“ uviedla Ela Porubänová, kurátorka výstavy.
To všetko spolu so Župníkovou intuíciou robí jeho fotografie jedinečné, mystické a tajomne magické.
Každá zo Župníkových fotografií je jedinečná svojou originalitou. Či už čiernobiele alebo aj farebné fotografie autor neváhal domaľovať spôsobom, ktorý zábery posunul do úplne inej dimenzie premýšľania, nápadu a animálnej fantastiky.
„Fotky som domaľovával špeciálnymi mastnými pastelmi. Päť rokov som hľadal firmu, ktorá vyrába kvalitné pastely roztierateľné do fotografie. Výrobcu, ktorý takéto pastely vyrába, som napokon objavil až vo Švajčiarsku,“ usmial sa fotograf Peter Župník, ktorý od roku 1995 žije a tvorí v Paríži.
Absolvent Katedry umeleckej fotografie FAMU v Prahe u Profesora Šmoka vystavuje v Trenčíne fotografie, ktoré vybral z obrovského množstva archívnych záberov. Tie vznikli počas desaťročia trvajúcej fotografickej cesty.
„Výstava predstavuje okrem iného aj štyri analógové veľkoformátové fotografie s rozmermi 110 x 170 centimetrov i fotografie tlačené po deviatich záberoch na dvoch veľkých drevených doskách s motívmi havranov a mačiek,“ pokračovala Porubänová.
Fľaky dalmatínca ušli do nebies
Peter Župník prišiel do Trenčína s výberom fotografií od 80. rokov až po súčasnosť.
Po skončení oficiálnej časti vernisáže previedol prvých návštevníkov výstavy svojou kolekciou záberov, ktoré so svojským humorom komentoval.

„Domaľba vznikla preto, že pri fotení som mal často pocit, že to, čo chcem zachytiť, vôbec neexistuje. Pomocou domaľby sa mi moje predstavy podarí realizovať. Proces domaľovávania fotografie je ale veľmi zdĺhavý. Mám pred sebou fotku, vezmem pastel a začnem mazať a roztierať,“ usmial sa Župník.
Najmarkantnejšie je jeho domaľbu vidieť na fotografii dalmatínca. V nebesiach nad ním za vznášajú domaľované čierne fľaky typické pre tohto milého psíka v kompozícii s dvoma ľudskými hlavami pokrytými tmavými vlasmi. Pri povrchnom pohľade aj ľudské hlavy zapadnú medzi reálne i domaľované fľaky.
„Ako keby ten dalmatínec stratil svoje fľaky a tie sa rozbehli do neba. Napadlo mi to iba preto, že som zazrel na fotke dve ľudské hlavy, ktoré mi pripomenuli fľaky dalmatínca,“ vysvetlil autor.
Priekopník domaľby fotografií
Pri domaľovávaní fotografie Župník často roztrhá. „Keď to nie je podľa mojich predstáv, tak domaľovávam na ďalšiu fotku až dovtedy, pokiaľ nie som úplne spokojný. Niekde pribudli domaľované pierka, inde rybky. Ale všetky fotky vznikli presne tak, ako ich priniesol život. Aj preto na výstave nechýba záber na srnu zamrznutú v snehu počas dlhej zimy,“ uviedol Župník, ktorý je členom známeho fotozoskupenia Slovenská nová vlna.

Aj keď už 23 rokov žije v Paríži, posledné roky trávi čoraz viac voľného času medzi Francúzskom, Českom a Slovenskom.
Mnohoraké podoby a fantazijné odhalenia v ríši zvierat ho fascinujú od študentských čias.
Galéria Bazovského sa tak môže popýšiť príťažlivou výstavou, ktorú v tejto komplexnej podobe prezentuje autor prvýkrát.
„Po prvotných pokusoch v oblasti fotografickej reportáže začal ako jeden z prvých československých fotografov vstupovať do fotografie nenápadným maliarskym zásahom, ktorým ju obsahovo aj vizuálne posunul za hranicu skutočnosti. Aj keď jeho fotografickú tvorbu charakterizujú záznamy reality, stvárňuje ju s obrovskou fantáziou, imagináciou a poetičnosťou,“ dodala kurátorka Ela Porubänová.