TRENČÍN. V areáli Centra sociálnych služieb (CSS) – DEMY v Trenčíne otvorili špeciálnu zážitkovú záhradu. Ide o prvú podobnú záhradu takéhoto rozsahu a typu v rámci celého Slovenska.
Malý parčík vybudovali v priestoroch, kde podľa pôvodných plánov malo stáť prvé krajské špecializované zariadenie pre ľudí s diagnózou autizmus.
Jeho umiestnenie museli zmeniť po námietkach ľudí, ktorí bývajú v blízkosti. Zariadenie napokon otvorili v areáli centra minulý rok v októbri.
Záhradu vybudovali za pol roka
Riaditeľa Centra sociálnych služieb Demy Tibora Gavendu projekt zážitkovej záhrady zaujal na prvý pohľad.

„Vedel som, že toto by som v našom zariadení chcel, nie- len pre krásu, ale najmä pre účelnosť. Našli sme darcu, ktorý projekt na 90 percent prefinancoval a sen sa stal skutočnosťou,“ povedal počas otvorenia Gavenda.
S budovaním záhrady začali tento rok v marci, hotová bola v auguste.
Plochu dopĺňajú prvky drobnej architektúry, ktorých úlohou je stimulovať zmysly klientov zariadenia. Celkové náklady na záhradu boli vo výške necelých 60-tisíc eur, financie na ňu poskytli sponzori a rodičia detí.
Základom priestoru je chodník zo zámkovej dlažby, záhrada je tak prístupná aj pre imobilných klientov na vozíkoch, ktorých je v zariadení väčšina.
Popri chodníku sú rôzne panely, ktoré slúžia na rozvoj zmyslov, vo forme farebných slnolamov, zrkadiel, zvonkohier či rôznych dotykových tabúľ. Súčasťou oddychovej zóny je bylinková záhrada s rôznymi voňavými bylinkami a kvitnúcimi kríkmi.
„Panely obsahujú prvky na rozvoj zraku, hmatu, sluchu a čuchu, v strede je bylinková záhrada s mätou, šalviou, ktorá okrem toho slúži aj na spestrenie pitného režimu.
Súčasťou záhrady je aj trávnik pre rôzne pikniky a posedenia alebo loptové hry,“ povedal Gavenda s tým, že zvažujú, že by ho v budúcnosti mohli využívať aj ľudia z okolia.
„Boli by sme radi, ak by ho v budúcnosti využívali aj malé deti, ktoré sem chodia s rodičmi zo sídliska v blízkosti nášho zariadenia. Park by bol voľne prístupný, platili by ale nejaké pravidlá vrátane otváracích hodín,“ poznamenal pred časom Gavenda.
Dôležité sú podnety

Záhrada bude podľa špeciálnej pedagogičky Zuzany Balážovej slúžiť nielen na relaxáciu, ale najmä na stimuláciu jednotlivých zmyslov.
„Každý impulz posúva klientov centra ďalej k samostatnosti, nemali by byť v prostredí chudobnom na podnety.
„Dostanú sa tak ďalej k sebaobslužným zručnostiam, budú navzájom lepšie komunikovať, lepšie sa adaptujú na zmeny. Sú to malé krôčiky vpred,“ povedala Balážová.
Ako pozitívny experiment zhodnotil vybudovanie zážitkovej záhrady pred časom Ivan Štubňa zo Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom.
„Na Slovensku som sa s takýmto parkom nestretol. Každá iniciatíva, ktorá je na prospech ľudí s autizmom, je vítaná a pokiaľ umožní verejnosti pochopiť a zoznámiť sa s problémami, s ktorými títo ľudia žijú, môže to byť len na prospech,“ myslí si Štubňa.
Župan sľúbil zvýšenie miezd
Centrá sociálnych služieb spravuje Trenčiansky samosprávny kraj. Župan Jaroslav Baška hovorí, že zamestnanci zariadení sú platovo nedocenení.

„Je to naozaj psychicky aj fyzicky ťažká práca, nie každý ju môže robiť. Kraj preto už niekoľko rokov zvyšuje pracovníkom platy nad rámec kolektívnej zmluvy,“ povedal Baška s tým, že ďalšie zvýšenie miezd príde od prvého januára budúceho roka.
„Ich platy boli veľmi nízke, zvýšenie bude preto oveľa vyššie. Tí, ktorí zarábajú najmenej, dostanú viac od 17 do 27 percent,“ povedal Baška.
Priemerná mzda zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb v kraji predstavuje v roku 2018 sumu 683,08 eur, v roku 2019 vzrastie na 814,25 eur.