Džez pod hradom bol jubilejný

Trojdňovú prehliadku zaujímavého džezu poskytol v dňoch 21. – 23. septembra 25. ročník Trenčianskeho jazzového festivalu Jazz pod hradom.

TRENČÍN. Usporiadatelia festivalu Jazz pod hradom rozdelili tento rok udalosť do troch tematických blokov, ktoré postupne od piatka do nedele predstavili.

Piatkový večer niesol názov Festival mladého džezu. Tento titulok má v súvislosti s festivalom svoju tradíciu.

Preto nebolo ťažké nájsť a vybrať z množstva kvalitných jednotlivcov a súborov tri, ktoré ozdobili hneď prvý festivalový večer a postavili latku umeleckej úrovne riadne vysoko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvuk veľkého orchestra

Každá vážnejšia džezová udalosť si zaslúži na úvod zvuk veľkého orchestra. A ak ide o skúsený, zohraný a veci oddaný spolok džezu verných hudobníkov, potom je výsledok zaručený. Swingless Jazz Ensemble je zložený zo študentov a učiteľov hudby zo širokého okolia Nitry, kde sa kapela schádza.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Skvelých karikaturistov nerozdelila ani smrť Čítajte 

Umelecký vedúci Martin Šťourač to so svojimi mladými vie. Originálne aranžmány orchestrov Count Bassieho či Duke Ellingtona znejú ako pôvodiny a na festivale zaznelo viac skladieb z dielne a nahrávok orchestra Benny Cartera a jeho albumu Kansas City Suite.

Kapela samotná je edukačný vzorec, ktorého krédom ostáva „dať možnosť mladým hudobníkom vzdelávať sa aj v oblasti jazzu, čo je doteraz v slovenskom školstve (a to na úrovni ZUŠ, konzervatórií ako aj VŠ) zriedkavý jav.

Na javisku sa pohybujú s absolútnou istotou

Druhým aktom prvého festivalového večera bol Alan Bartuš a jeho trio. Alanova zručnosť a doterajšie účinkovanie tria urobilo z chlapcov suverénov.

Na javisku sa pohybujú s absolútnou istotou, do skladieb nastupujú s priamym pohľadom a vedomím, čo ich čaká.

SkryťVypnúť reklamu

Trio hrá skladby „klanu Bartušovcov“, teda Alanov otec Pišta Bartuš a vedúci tria dodávajú dokopy kompozície i úpravy klasických motívov.

Miestami strhujúci klavír podporovaný bezchybným a nápaditým dvojzáprahom Štubniak – Valíček upútal počas celého koncertu a publikum ostávalo v sústredenom strehu.

Jakub Valíček je žiadaný štúdiový a koncertný hráč, čo dokázal aj pohotovým hraním v bigbande Swingless Jazz Ensemble tesne pred vlastným vystúpením. Tradícia akéhokoľvek podujatia je dôležitým kritériom.

Potvrdil rodinnú tradíciu

Vznikajú zaujímavé príbehy a skutočnosti. Priezvisko Štubniak mi znelo v ušiach familiárne. Spýtal som sa Mateja, či pozná pani Renátu Štubniakovú ... „To je moja mama“, znela odpoveď.

Prečítajte si tiež: FOTO: Novomestský fotograf celosvetovo preslávil bošácku zákrutu Čítajte 

Prekvapujúco a milo zároveň. Renáta Štubniaková je nositeľkou ocenenia „objav festivalu“ z roku 2001. Po sedemnástich rokoch prišiel jej syn rozdávať kvalitný džez a potvrdiť rodinnú tradíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver večera spustil Tibor Feledi Quintet kavalkádu dobre organizovaných tónov, akordov, rytmov a polyrytmov v takom tlaku, že to vyžadovalo riadnu pozornosť udržať sa v obraze.

Michal Šelep si zvukové pole svojich basových nástrojov rozšíril o kláves, za súpravou bicích nástrojov Juraja Rašiho dominovala Jurajova „dvojhlavosť“ v polyrytmických pasážach spoľahlivo plávajúcich rozbúrenými vodami zložitých kompozícií.

Matej Korbelič sa s trúbkou mazná vo veľkom priestore, Tibor Feledi vie čo robí, pretože to všetko napísal a aranžoval. Lenka Molčányiová, obklopená štyrmi mužmi sa cíti obletovaná a chránená zároveň, preto si dovoľuje riadne úlety vo svojich improvizáciách, pričom s Matejom tvoria monolitný blok.

Tibor Feledi Quintet to je päť sólistov, tvoriacich orchester kompozične strážený a orámovaný, interpretačne prekvapivo skúsený, orchestrálne sa vyjadrujúci v dokonalej až anticipačnej súhre.

Džez za železnou oponou

Druhý deň festivalu bol venovaný džezu za železnou oponou. Táto téma prezentuje nie- len obdobie politického útlaku a perzekúcie džezovej hudby, ale analyzuje džezovú hudbu tohto obdobia a jej autentičnosť.

Prečítajte si tiež: TEDx: Nechceme plávať v odpadoch, ale v zaujímavých myšlienkach Čítajte 

Program večera otvorila domáca formácia Erbetes Q so speváčkou Ivetou Liškovou. Ich témou bola hudba nezabudnuteľnej a stále nedocenenej osobnosti slovenskej hudby obdobia 70. a 80. rokov Gabriely Hermélyovej.

Iveta Lišková dokonale a s prirodzenosťou, bez náznaku kopírovania, prebrala Gabikin výraz a vyjadrovanie.

Šikovné až dobové aranžmány, vystihujúce náladu kompozícií, napísal klavirista Samo Bánovec, dychové party hrali s bravúrou Ludvik Soukup na klarinet a saxofóny, a Jannette Strhavská pôsobila ako slnečný lúč jasnými tónmi jej flauty.

Adrian Vitáloš obohatil pôvodný zvuk kvarteta jemne znejúcou gitarou, rytmika v zložení Jarko Machač basgitara a Karol Repa bicie nástroje sprevádzala udalosti s pokojom a spoľahlivo.

Džez za železnou oponou hrali živí ľudia. Je obdivuhodné, že tento odkaz prenášajú ešte aj dnes.

Jana Koubková je nezastaviteľná v jej neustálom energickom prejave, s ktorým sa predstavila už na III. ročníku festivalu. Jej kariéra je dôkazom o ojedinelosti džezového diania za železnou oponou.

Na festivale v komornom prevedení s klavírom Ondřeja Kabrdu rozburácala sálu.

Skúsení pamätníci

Na záver večera hrali skúsení pamätníci. V kapele The Jazz Hostages – džezoví rukojemníci, sa zišli aktívni tvorcovia džezu za železnou oponou.

Dušan Húščava hral džez – napriek tvrdým postihom – na bratislavskom konzervatóriu, Lajko Horský sa vyhýbal problémom v zahraničí, Jozef Brisuda nahrával – keď sa dalo, s legendami, konkrétne s Ladislavom Gerhardtom, ktorého skladby zazneli aj v rámci večerného programu.

Prečítajte si tiež: Kaštiele Ostrolúckych rozprávať nevedia. O láske Štúra sa už nedozvieme Čítajte 

Okrem neho vzdal koncert úctu Karlovi Velebnému, Ladislavovi Martoníkovi a Eve Olmerovej, ktorú slovne i spevom nádherne opísala Dáša Libiaková. Peter Jankech obišiel dobu Džezu za železnou oponou, zato sa do nej vžil o to hlbšie pri aranžovaní hudby tohto obdobia.

Cyklus koncertov Džez za železnou oponou je tiež venovaný 50. výročiu okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ako aj 100. výročiu vzniku Československa.

Večer mal názov 25 rokov džezu v Trenčíne

Tretí festivalový večer sa začal v nedeľu už o 18. hodine. Večer mal názov 25 rokov džezu v Trenčíne a s týmto výročím sa neoddeliteľne viaže trenčianska formácia Aurelius Q, ktorá stála aj pri zrode festivalu.

Kapela predstavila úvodom aj nevšedný spevácky talent trenčianskej rodáčky Niny Kohoutovej, aby sa potom ponorila celým objemom do svojej tvorby. Tá sa prevažne točí – a veľmi úspešne – okolo slovenských ľudových motívov, k čomu pribrali k spolupráci šarmanté a zreteľne znejúce vokálne trio Krajka.

Kristínka Hlistová posúva každú kompozíciu do interpretačne virtuóznej roviny, gitarista Peter Belák dodáva skladbám šikovné hudobné nápady, Erich Vladár je spoľahlivým a invečným klávesákom, Ivan Letaši vyniká originálnym zvukom nielen v skladbe Bačovské pastorále, Peter Sedlák spieva od založenia kapely v pestrom priereze jednotlivých období vývoja kapely, Dušan Rozemberg dokazuje svoju kvalitu hry na bicích nástrojoch aj ako profesionál.

Aurelius Q je legendárna formácia, na ktorej sa zakladá obdobie 25 rokov džezu v Trenčíne.

Po dvanástych rokoch v pôvodnej zostave

Kapela Bashavel bola v Trenčíne v roku 2006, na XIII.-tom Trenčianskom jazzovom festivale. Aj po dvanástych rokoch stále v pôvodnej zostave, len Roberta Ragana musel pre chorobu nahradiť Peter Korman.

Prečítajte si tiež: undefined

Bez ujmy na kvalite to rozbalili s pesničkami z ostatného albumu Hoorhay, ktorý vydali len nedávno. Stano Palúch je nenapodobiteľný v jeho husľových prepletencoch, Peter Solárik hrá melodicky na bicích nech sa jedná o čokoľvek, Klaudius Kováč môže byť so svojim klavírom len živelnejší než živelný, Marcel Comendant je ten, priniesol cimbal a pod jeho rukami sa rozoznel ako presvedčivý hlásnik džezu, hoci sa od neho čakal čardáš.

Napokon – bol to riadny džezový čardáš, ktorému konečne naplnená sála dokonale prepadla.

Výnimočné osobnosti aj laureáti

25 rokov džezu v Trenčíne zdobí niekoľko výnimočných osobností. Jednou z nich je Dan Bárta. Na festivale Jazz pod hradom bol toho roku po druhý raz.
Osobnosť mnohých prívlastkov, Dan Bárta je performer par excellence, nech je kdekoľvek – v muzikáli, na samostatnom koncerte, vo svojom projekte Illustratosphere alebo v sprievode výnimočných jazzmanov.

V nedeľu predstavil svoj album Live At The Box a každá pesnička znamenala zážitok. Nielen jeho spevom a prednesom boli skladby živé.

Kamil Slezák je ojedinelý hráč na bicích nástrojoch, hrá vzácne dynamicky a s citom pre súhru, Jiří Levíček je členom spoločnosti svetových pianistov, osem rokov stáží na Brodwayi je počuť, Robert Balzar posúva českú kontrabasovú školu do všeobecne rešpektovaného pôsobenia v priestore i v čase.
Kapela hrá ohromne dynamicky, aj za pomoci skvelého zvuku, až tak, že v určitých pasážach je počuť – ticho... Dan Bárta a Robert Balzar Trio boli perfektnou oslavou dvadsaťpäťročného trvania džezu v Trenčíne.

Trenčiansky jazzový festival Jazz pod hradom má tradične svojich laureátov. Každoročne udeľuje odborná porota ocenenie v troch kategóriách. Toho roku boli ocenení títo umelci: najlepší sólista Stano Palúch (Bashavel SK), osobnosť festivalu Jana Koubková CZ, objav festivalu Lenka Molčányiová (Tibor Feledi Quintet SK).

Autor: Ján Babič

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 246
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 500
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 186
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 107
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 970
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 656
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 364
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 532
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 460
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 408
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 419
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 285
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto.

So zaradením školy do siete škôl a školských zariadení súhlasili poslanci mestského zastupiteľstva.


TASR

Polícia odporúča vodičom osobných áut, aby použili iné hraničné priechody.


TASR
Plán budúceho trasovanie preložky cesty I/61.

Pripravujú jej projektovú dokumentáciu.


4
Stredná priemyselná škola Dubnica nad Váhom.

Nové materiálno-technické vybavenie dostanú viaceré dielne.


TASR
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 532
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 460
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 408
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 419
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 285
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu