Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Džez pod hradom bol jubilejný

Trojdňovú prehliadku zaujímavého džezu poskytol v dňoch 21. – 23. septembra 25. ročník Trenčianskeho jazzového festivalu Jazz pod hradom.

TRENČÍN. Usporiadatelia festivalu Jazz pod hradom rozdelili tento rok udalosť do troch tematických blokov, ktoré postupne od piatka do nedele predstavili.

Piatkový večer niesol názov Festival mladého džezu. Tento titulok má v súvislosti s festivalom svoju tradíciu.

Preto nebolo ťažké nájsť a vybrať z množstva kvalitných jednotlivcov a súborov tri, ktoré ozdobili hneď prvý festivalový večer a postavili latku umeleckej úrovne riadne vysoko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvuk veľkého orchestra

Každá vážnejšia džezová udalosť si zaslúži na úvod zvuk veľkého orchestra. A ak ide o skúsený, zohraný a veci oddaný spolok džezu verných hudobníkov, potom je výsledok zaručený. Swingless Jazz Ensemble je zložený zo študentov a učiteľov hudby zo širokého okolia Nitry, kde sa kapela schádza.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Skvelých karikaturistov nerozdelila ani smrť Čítajte 

Umelecký vedúci Martin Šťourač to so svojimi mladými vie. Originálne aranžmány orchestrov Count Bassieho či Duke Ellingtona znejú ako pôvodiny a na festivale zaznelo viac skladieb z dielne a nahrávok orchestra Benny Cartera a jeho albumu Kansas City Suite.

Kapela samotná je edukačný vzorec, ktorého krédom ostáva „dať možnosť mladým hudobníkom vzdelávať sa aj v oblasti jazzu, čo je doteraz v slovenskom školstve (a to na úrovni ZUŠ, konzervatórií ako aj VŠ) zriedkavý jav.

Na javisku sa pohybujú s absolútnou istotou

Druhým aktom prvého festivalového večera bol Alan Bartuš a jeho trio. Alanova zručnosť a doterajšie účinkovanie tria urobilo z chlapcov suverénov.

Na javisku sa pohybujú s absolútnou istotou, do skladieb nastupujú s priamym pohľadom a vedomím, čo ich čaká.

SkryťVypnúť reklamu

Trio hrá skladby „klanu Bartušovcov“, teda Alanov otec Pišta Bartuš a vedúci tria dodávajú dokopy kompozície i úpravy klasických motívov.

Miestami strhujúci klavír podporovaný bezchybným a nápaditým dvojzáprahom Štubniak – Valíček upútal počas celého koncertu a publikum ostávalo v sústredenom strehu.

Jakub Valíček je žiadaný štúdiový a koncertný hráč, čo dokázal aj pohotovým hraním v bigbande Swingless Jazz Ensemble tesne pred vlastným vystúpením. Tradícia akéhokoľvek podujatia je dôležitým kritériom.

Potvrdil rodinnú tradíciu

Vznikajú zaujímavé príbehy a skutočnosti. Priezvisko Štubniak mi znelo v ušiach familiárne. Spýtal som sa Mateja, či pozná pani Renátu Štubniakovú ... „To je moja mama“, znela odpoveď.

Prečítajte si tiež: FOTO: Novomestský fotograf celosvetovo preslávil bošácku zákrutu Čítajte 

Prekvapujúco a milo zároveň. Renáta Štubniaková je nositeľkou ocenenia „objav festivalu“ z roku 2001. Po sedemnástich rokoch prišiel jej syn rozdávať kvalitný džez a potvrdiť rodinnú tradíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver večera spustil Tibor Feledi Quintet kavalkádu dobre organizovaných tónov, akordov, rytmov a polyrytmov v takom tlaku, že to vyžadovalo riadnu pozornosť udržať sa v obraze.

Michal Šelep si zvukové pole svojich basových nástrojov rozšíril o kláves, za súpravou bicích nástrojov Juraja Rašiho dominovala Jurajova „dvojhlavosť“ v polyrytmických pasážach spoľahlivo plávajúcich rozbúrenými vodami zložitých kompozícií.

Matej Korbelič sa s trúbkou mazná vo veľkom priestore, Tibor Feledi vie čo robí, pretože to všetko napísal a aranžoval. Lenka Molčányiová, obklopená štyrmi mužmi sa cíti obletovaná a chránená zároveň, preto si dovoľuje riadne úlety vo svojich improvizáciách, pričom s Matejom tvoria monolitný blok.

Tibor Feledi Quintet to je päť sólistov, tvoriacich orchester kompozične strážený a orámovaný, interpretačne prekvapivo skúsený, orchestrálne sa vyjadrujúci v dokonalej až anticipačnej súhre.

Džez za železnou oponou

Druhý deň festivalu bol venovaný džezu za železnou oponou. Táto téma prezentuje nie- len obdobie politického útlaku a perzekúcie džezovej hudby, ale analyzuje džezovú hudbu tohto obdobia a jej autentičnosť.

Prečítajte si tiež: TEDx: Nechceme plávať v odpadoch, ale v zaujímavých myšlienkach Čítajte 

Program večera otvorila domáca formácia Erbetes Q so speváčkou Ivetou Liškovou. Ich témou bola hudba nezabudnuteľnej a stále nedocenenej osobnosti slovenskej hudby obdobia 70. a 80. rokov Gabriely Hermélyovej.

Iveta Lišková dokonale a s prirodzenosťou, bez náznaku kopírovania, prebrala Gabikin výraz a vyjadrovanie.

Šikovné až dobové aranžmány, vystihujúce náladu kompozícií, napísal klavirista Samo Bánovec, dychové party hrali s bravúrou Ludvik Soukup na klarinet a saxofóny, a Jannette Strhavská pôsobila ako slnečný lúč jasnými tónmi jej flauty.

Adrian Vitáloš obohatil pôvodný zvuk kvarteta jemne znejúcou gitarou, rytmika v zložení Jarko Machač basgitara a Karol Repa bicie nástroje sprevádzala udalosti s pokojom a spoľahlivo.

Džez za železnou oponou hrali živí ľudia. Je obdivuhodné, že tento odkaz prenášajú ešte aj dnes.

Jana Koubková je nezastaviteľná v jej neustálom energickom prejave, s ktorým sa predstavila už na III. ročníku festivalu. Jej kariéra je dôkazom o ojedinelosti džezového diania za železnou oponou.

Na festivale v komornom prevedení s klavírom Ondřeja Kabrdu rozburácala sálu.

Skúsení pamätníci

Na záver večera hrali skúsení pamätníci. V kapele The Jazz Hostages – džezoví rukojemníci, sa zišli aktívni tvorcovia džezu za železnou oponou.

Dušan Húščava hral džez – napriek tvrdým postihom – na bratislavskom konzervatóriu, Lajko Horský sa vyhýbal problémom v zahraničí, Jozef Brisuda nahrával – keď sa dalo, s legendami, konkrétne s Ladislavom Gerhardtom, ktorého skladby zazneli aj v rámci večerného programu.

Prečítajte si tiež: Kaštiele Ostrolúckych rozprávať nevedia. O láske Štúra sa už nedozvieme Čítajte 

Okrem neho vzdal koncert úctu Karlovi Velebnému, Ladislavovi Martoníkovi a Eve Olmerovej, ktorú slovne i spevom nádherne opísala Dáša Libiaková. Peter Jankech obišiel dobu Džezu za železnou oponou, zato sa do nej vžil o to hlbšie pri aranžovaní hudby tohto obdobia.

Cyklus koncertov Džez za železnou oponou je tiež venovaný 50. výročiu okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ako aj 100. výročiu vzniku Československa.

Večer mal názov 25 rokov džezu v Trenčíne

Tretí festivalový večer sa začal v nedeľu už o 18. hodine. Večer mal názov 25 rokov džezu v Trenčíne a s týmto výročím sa neoddeliteľne viaže trenčianska formácia Aurelius Q, ktorá stála aj pri zrode festivalu.

Kapela predstavila úvodom aj nevšedný spevácky talent trenčianskej rodáčky Niny Kohoutovej, aby sa potom ponorila celým objemom do svojej tvorby. Tá sa prevažne točí – a veľmi úspešne – okolo slovenských ľudových motívov, k čomu pribrali k spolupráci šarmanté a zreteľne znejúce vokálne trio Krajka.

Kristínka Hlistová posúva každú kompozíciu do interpretačne virtuóznej roviny, gitarista Peter Belák dodáva skladbám šikovné hudobné nápady, Erich Vladár je spoľahlivým a invečným klávesákom, Ivan Letaši vyniká originálnym zvukom nielen v skladbe Bačovské pastorále, Peter Sedlák spieva od založenia kapely v pestrom priereze jednotlivých období vývoja kapely, Dušan Rozemberg dokazuje svoju kvalitu hry na bicích nástrojoch aj ako profesionál.

Aurelius Q je legendárna formácia, na ktorej sa zakladá obdobie 25 rokov džezu v Trenčíne.

Po dvanástych rokoch v pôvodnej zostave

Kapela Bashavel bola v Trenčíne v roku 2006, na XIII.-tom Trenčianskom jazzovom festivale. Aj po dvanástych rokoch stále v pôvodnej zostave, len Roberta Ragana musel pre chorobu nahradiť Peter Korman.

Prečítajte si tiež: undefined

Bez ujmy na kvalite to rozbalili s pesničkami z ostatného albumu Hoorhay, ktorý vydali len nedávno. Stano Palúch je nenapodobiteľný v jeho husľových prepletencoch, Peter Solárik hrá melodicky na bicích nech sa jedná o čokoľvek, Klaudius Kováč môže byť so svojim klavírom len živelnejší než živelný, Marcel Comendant je ten, priniesol cimbal a pod jeho rukami sa rozoznel ako presvedčivý hlásnik džezu, hoci sa od neho čakal čardáš.

Napokon – bol to riadny džezový čardáš, ktorému konečne naplnená sála dokonale prepadla.

Výnimočné osobnosti aj laureáti

25 rokov džezu v Trenčíne zdobí niekoľko výnimočných osobností. Jednou z nich je Dan Bárta. Na festivale Jazz pod hradom bol toho roku po druhý raz.
Osobnosť mnohých prívlastkov, Dan Bárta je performer par excellence, nech je kdekoľvek – v muzikáli, na samostatnom koncerte, vo svojom projekte Illustratosphere alebo v sprievode výnimočných jazzmanov.

V nedeľu predstavil svoj album Live At The Box a každá pesnička znamenala zážitok. Nielen jeho spevom a prednesom boli skladby živé.

Kamil Slezák je ojedinelý hráč na bicích nástrojoch, hrá vzácne dynamicky a s citom pre súhru, Jiří Levíček je členom spoločnosti svetových pianistov, osem rokov stáží na Brodwayi je počuť, Robert Balzar posúva českú kontrabasovú školu do všeobecne rešpektovaného pôsobenia v priestore i v čase.
Kapela hrá ohromne dynamicky, aj za pomoci skvelého zvuku, až tak, že v určitých pasážach je počuť – ticho... Dan Bárta a Robert Balzar Trio boli perfektnou oslavou dvadsaťpäťročného trvania džezu v Trenčíne.

Trenčiansky jazzový festival Jazz pod hradom má tradične svojich laureátov. Každoročne udeľuje odborná porota ocenenie v troch kategóriách. Toho roku boli ocenení títo umelci: najlepší sólista Stano Palúch (Bashavel SK), osobnosť festivalu Jana Koubková CZ, objav festivalu Lenka Molčányiová (Tibor Feledi Quintet SK).

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 886
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 147
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 032
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 644
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 737
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 961
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 653
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 628

Blogy SME

  1. Vlasta Sedláková: Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej sme urobili krásny kríž. Nikto sa o tom nemal dozvedieť.
  2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
  3. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  5. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  6. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  7. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  8. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 16 766
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 184
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 797
  5. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 801
  6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 325
  7. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 5 928
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 328
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto.

Mesto Dubnica nad Váhom nevidí reálne dôvody na zrušenie detskej pohotovosti v meste, ku ktorému má dôjsť v novembri budúceho roku.


TASR 16 h

Družstvo profesionálnych hasičov Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne a Vladimír Plachý z OR HaZZ Prievidza v dvojboji zvíťazili v jubilejnom 25. ročníku krajských pretekov profesionálnych hasičov v hasičskom športe.


TASR 17 h
ilustračné foto

V Krajnom pes vybehol na ulicu a dohrýzol okoloidúce osemročné dievčatko.


(tn) 18 h

Za obcou Lubina smerom na Javorinu sa stala dopravná nehoda. Cesta je momentálne neprejazdná.


(tn) 19 h

Blogy SME

  1. Vlasta Sedláková: Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej sme urobili krásny kríž. Nikto sa o tom nemal dozvedieť.
  2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
  3. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  5. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  6. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  7. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  8. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 16 766
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 184
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 797
  5. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 801
  6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 325
  7. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 5 928
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 328
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu