NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Považský štvorlístok známych karikaturistov ťahal pútavé výstavy kreslených vtipov spolu už od roku 1993. Partia Miro Ďurža, Vojto Haring, Fero Bojničan a Vlado Pavlík sa zomkla ľudsky i výtvarne.
V roku 2006 však zomrel Novomešťan Miro Ďurža (1944 – 2006) a o osem rokov neskôr aj Piešťanec Vojto Haring (1942 – 2014). Napriek tomu nerozlučná štvorica žije spolu ďalej.
Dosvedčuje to aj ich spoločná výstava 4-2=4, ktorá od 14. septembra do 17. októbra ponúka v mestskom kultúrnom stredisku desiatky najlepších kreslených vtipov od štvorice nerozlučných kamarátov.
Pozdravy zo zeme do nebies
„Výstavy spolu organizovali celých dvadsať rokov. Ich prvá spoločná sa uskutočnila v roku 1993 v Hlohovci a posledná v tom istom meste v roku 2013. Žiaľ, dnes ostali z osvedčenej štvorice už iba dvaja.

Fero Bojničan a Vlado Pavlík sú naďalej plní energie a na spoločnú výstavu virtuálne pozvali svojich dvoch zosnulých kamarátov,“ povedala kurátorka výstavy Elena Porubänová.
Na výstave sa navzájom prepojili tri desiatky rokov staré karikatúry s najnovšími dielami Vlada Pavlíka a Fera Bojničana, ktorí svojich zosnulých kamarátov pozdravili do iného sveta.
Množstvo dôvodov na úsmev
Tehotná matrioška, psík slintajúci pri pohľade na kosti na pirátskej vlajke, očná ambulancia s volským okom, psík so štyrmi šteniatkami zdraviaci mamičku so štvorčatami či mocný svalovec s mozgom v bicepsoch, bocian na gynekológii, futbalista s výstavou žltých a červených kariet.
To je iba malá vzorka z obrovského množstva satirických nápadov, ktorými hýri aktuálna výstava 4-2=4.
„Aj keď je samotná výstava vytvorená pod veselou taktovkou, je prenikavým poznaním o dobe, v ktorej sme žili. A v konfrontácii s tým, ako žijeme dnes. V dobe, keď slovenský kreslený humor už takmer niet kde publikovať. S kresleným humorom i so životom to ide dole vodou,“ skonštatovala Porubänová.
A tak aspoň vo výstavnej sieni dostanú jej návštevníci množstvo dôvodov na úsmev. Očaria ich kreslené vtipy so športovou, spoločenskou, prírodnou, protivojnovou či rodinnou tematikou.
Dvaja kamaráti sa usmievali z neba
Miroslav Ďurža sa narodil 8. júna 1944 v Zemianskom Podhradí. Žil, pracoval a tvoril v Novom Meste nad Váhom. Svoj prvý kreslený vtip publikoval už v roku 1965.
„Jeho karikatúry sú briskné, šteklivo vtipné, majú osobitý kresliarsky rukopis. Stali sa synonymom osobnosti samotného autora, jeho dynamičnosti a neutíchajúcej energie a chuti do života,“ zaspomínala Porubänová na muža, ktorý svoj povestný humor nestratil ani pri statočnom boji s vážnou chorobou.
Miro Ďurža sa venoval aj maľbe, kresbe tušom, rudkou i pastelom. 13. augusta 2006 nás navždy opustil.

„Vojtech Haring bol nielen kresliarom, ale aj pútavým rozprávačom i literárnym humoristom. Do časopisov prispieval nielen kresbami, ale aj poviedkami, aforizmami či epigramami. V jeho kreslenom humore dominoval smutno – smiešny pohľad aj na seba samého, na svet okolo nás i na medziľudské vzťahy,“ pripomenula kurátorka.
Vojto Haring sa narodil 1. novembra 1942 v Piešťanoch, kde napokon aj 3. januára 2014 zomrel. Pôvodne pracoval ako klinický psychológ. Kreslený humor začal publikovať v roku 1975 v časopise Roháč.
Vystavuje aj slovenský rekordér
Novomešťan Vladimír Pavlík je už desaťročia ťahúňom karikaturistického diania nielen v Novom Meste nad Váhom. Námety často hľadá v spoločnosti ľudí a ich vzájomných vzťahoch, čerpá aj zo života personifikovanej živočíšnej ríše.

„Jeho humor je šibalský, vľúdny a veselý. Snúbi sa v ňom invencia s fantáziou a vynaliezavosťou. Kreslený humor začal publikovať už v roku 1970 a v jeho rukách vznikli tisícky prác,“ prezradila o víťazovi medzinárodných súťaží kurátorka.
Vlado Pavlík vydal aj niekoľko kalendárov a knižných publikácií ilustrovaných jeho kresleným humorom.
V roku 2007 vytvoril slovenský rekord v rýchlosti a v množstve nakreslených vtipov.
V roku 2011 sa do Slovenskej knihy rekordov zapísal po druhýkrát. Namaľoval najväčší kolorovaný vtip, ktorý dosahoval výšku niekoľkých metrov.
Štvrtým z vystavujúcich výtvarných mušketierov je František Bojničan z Hlohovca, ktorý sa popri kreslenom humore venuje aj fotografii.
Kreslený humor začal publikovať v roku 1976 a získal množstvo ocenení po celom svete.
„Patrí medzi popredných slovenských karikaturistov. Nezlomný optimista je autorom vtipom sršiacich postáv, ktoré akoby na seba prevzali podobu samotného autora. Jeho humor je veselý a láskavý,“ dodala kurátorka výstavy.