Má len 38 rokov a precestoval takmer všetky krajiny sveta. Vyštudovaný historik Martin Navrátil sa narodil v Ostrave, no už od šiestich rokov žije v Bratislave. 13 rokov pracoval ako profesionálny turistický sprievodca.
Počas kariéry organizoval prvoexpedície do viacerých málo navštevovaných krajín, ako sú Afganistan, Alžírsko či Komorské ostrovy. Ako upozorňuje, masový rozmach turizmu sa podpisuje pod čoraz drahšie cestovanie a dodnes nedotknuté miesta mení na nepoznanie.
Ľuďom odporúča zažiť na vlastnej koži krajiny strednej Ázie, africký Mozambik a Tichomorie, ktoré do niekoľkých rokov môže turizmus podstatne zmeniť. Pred svojou aktuálnou cestou do Japonska stihol so svojou cestovateľskou prezentáciou navštíviť Trenčín.
Navštívili ste už 167 krajín sveta, je to slovenský rekord?
– Asi som neprecestoval najviac. Hovorí sa, že Zoroslav Kollár ich má na konte všetky, ale nie je zapísaný. V podstate mi to je jedno, necestujem, aby som trhal rekordy, radšej sa viackrát vrátim do krajín, ktoré mám rád. Na to, aby som vycestoval, ma krajina musí niečím zaujať.

Nájde sa štát, ktorý vás cestovateľsky neláka?
– Som otvorený každej krajine. Donedávna som tvrdil, že nemám dôvody ísť do Švajčiarska, ale stačí sa začítať do mapy a nájsť si nejaký príbeh. Švajčiarsko ma začalo lákať a do dvoch rokov ho určite navštívim. Navyše, ani z krajín, ktoré som už videl, nie je taká, do ktorej by som sa nechcel vrátiť.
O čom sa ďalej dočítate?
- Aký najintenzívnejší cestovateľský zážitok zažil Martin za posledný rok?
- V ktorej krajine cítil naozajstné nebezpečenstvo?
- Ktoré krajiny predčia Slovensko v pohostinnosti?
- Z čoho si Martin platí nemalé výdavky na cestovanie?
a ďalšie...
Viac ako polovicu kariéry profesionálneho sprievodcu ste pôsobili vo východnej Ázii. Ako masový turizmus mení svet?
– Pomerne dosť, ak chcú ľudia navštíviť krajiny v ich pôvodnej podobe, odporúčam väčšinou tie, o ktorých si myslíme, že sú nebezpečné.
Kým pred piatimi rokmi som ľuďom hovoril, aby išli na Zanzibar kvôli krásnemu moru, tak všetci na mňa pozerali, že no to určite, k moslimom, do Afriky, veď sú tam choroby!