TRENČÍN. Siedmy ročník Bio jarmoku na Mierovom námestí v Trenčíne ponúkol množstvo bio a gazdovských potravín, výrobkov pre ekodomácnosť, osvetu v kompostovaní a prednášok. Novinkou jarmoku bola jeho organizácia v duchu zero waste.
Organizátori sa snažili, aby na námestí nevznikol žiaden zbytočný odpad. Predajcov preto vyzvali, aby jedlo predávali naservírované na kompostovateľných riadoch. Ľuďom sa nápad páčil.
Ľuďom radili do ktorého kontajneru vyhodiť odpad

Snahou Bio jarmoku bolo ponúknuť záujemcov čerstvé potraviny, výrobky a občerstvenie s vyprodukovaním nulového odpadu. Bežný plastový riad ako príbory, tácky a poháriky nahradili v piatok 26. septembra kompostovateľným riadom, ktorý spracuje odpadová spoločnosť vo vlastnej kompostárni.
Organizátori okrem toho vyškolili dobrovoľníkov, ktorí stáli pri triediacich hniezdach s farebnými kontajnermi.
Členovia takzvanej ‘waste hliadky‘ ľuďom radili do ktorého z kontajnerov nimi vyhadzovaný odpad patrí.
Podľa spoluorganizátorky Klaudie Medalovej sa ešte pred začiatkom jarmoku snažili cez sociálne siete informovať ľudí, aby si na jarmok so sebou vzali tašky, či vrecká na nákup.
„Upozornili sme zákazníkov, aby prišli dobre vybavení. Oslovili sem aj predajcov, či vedia nejako oceniť zákazníkov, ktorí budú mať všetko so sebou. Prekvapila nás predávajúca pekárka, ktorá ponúkla zákazníkovi odmenu v podobe 15 percentnej zľavy, ak si so sebou prinesie vrecúško na pečivo,“ povedala Medalová.
Ako upozornila, aj takýmto spôsobom je možné bojovať proti nadmernej spotrebe plastu, igelitových tašiek a sáčkov.
Jedným z dobrovoľníkov a členom ‘waste hliadky‘ bol študent Ján Štefánek.

„Máme tu všetky nádoby, tácky, misky a taniere z rozložiteľného materiálu, aby sme eliminovali spotrebu a nenapĺňali plastom žltý kontajner. Na jarmoku tak napĺňame hnedé kontajnery na bioodpad. Doň sa môžu hodiť a v komposte sa za niekoľko mesiacov rozložia,“ povedal.
Návštevníkom jarmoku spolu s ďalšími dobrovoľníkmi radil ako narábať a rozlišovať odpad.
Ako upozornil, mnoho ľudí chcelo použité poháre vyhodiť do plastového odpadu, nevšimli si pritom na nich nápis „completely compostable,“ teda úplne kompostovateľné.
„Nakoľko poháriky vyzerali ako s plastu, upozornili sme ich, že je to rozložiteľný materiál a že sa tiež rozloží v komposte,“ dodal Ján Štefánek.
„Celofán“ vyrábajú s celulózy alebo škrobu
V duchu vytvárania minimálneho množstva odpadov ponúkala zákazníkom na Bio jarmoku aj Tereza Viktorová z firmy, ktorá vyrába biočaje a biokorenie.
„Všetky naše obaly a prebaly sú kompostovateľné. Aj samotný celofán nie je celofán, ale je to materiál vyrobený buď z celulózy alebo kukuričného škrobu. U nás všetko, vrátane pohárikov, ktoré sú z papiera je rozložiteľné,“ uviedla.

Ľudia podľa Viktorovej čoraz viac vyhľadávajú produkty s nálepkou bio a k životnému prostrediu sa správajú s väčším rešpektom, ako v minulosti.
„Viac sa do povedomia dostáva aj ekologické hospodárstvo. Ľudia sú k životnému prostrediu trošku zodpovednejší.“
Návštevníci siedmeho ročníku Bio jarmoku si nápad pochvaľovali.
„Minimálne s pohármi to bol vynikajúci nápad. Chodíme často do kina a keď vidíme, koľko odpadu ľudia nahádžu do odpadkových košov po jednom filme, je to neuveriteľné. Takéto biorozložiteľné materiály by mohli byť dobrá náhradu plastov,“ myslí si Ivana. Jaromír prišiel na výlet do Trenčína spolu s rodinou.
S kompostovateľným riadom už má skúsenosti z trhov na Morave.
„Keby všetko vyhadzuje do komunálneho odpadu, plast nás zasype. A každý kto aspoň trochu premýšľa musí uznať, že toto je dobrý nápad. Navyše kompostovisko môže byť na záhrade každého domu, rodina tak môže ušetriť za vývoz odpadu, ak má viac kontajnerov,“ uviedol Jaromír.
Lisovali čerstvý jablčný mušt
Tohtoročný jarmok mal podtitul EKO festival. Jeho súčasťou boli praktické tipy a inšpirácie pre environmentálne zodpovedný životný štýl.
Podľa Medalovej sú neoddeliteľnou súčasťou trenčianskeho Bio jarmoku osvetové aktivity.
„Bol to stánok Fakulty ekológie a environmentalistiky zo Zvolena, kde predstavili projekt Mestské včely, ďalší projekt zas inšpiroval ľudí ako v domácnosti alebo v záhradke vybudovať kompost. Občianske združenie Genofond pripravilo výstavu jablčných sort a robili aj čerstvo vylisovaný mušt z jabĺk,“ ozrejmila spoluorganizátorka.
Priestor na Mierovom námestí dostali aj malé a rodinné farmy, výrobcovia darčekových predmetov a remeselníci