Už túto sobotu vystúpi v Trenčíne na konferencii TEDx celkovo 14 rečníkov, ktorí oslovia či už svojim životným príbehom, alebo silnými myšlienkami.
O tom, čo môžu čakať návštevníci tento rok od trenčianskej konferencie a aké sú novinky, porozprávala organizátorka podujatia Lucia Hausknechtová.
Témou 5. ročníka TEDx v Trenčíne je cyklus. Po predchádzajúcich akciách s názvami Z hlbín studne, V ríši divov, Rezonancie, Plus mínus, teraz Cyklus. Prečo práve cyklus?
– TEDx bude v Trenčíne už po piatykrát a je to nielen pre nás, ale aj pre našich návštevníkov dôležité výročie. Práve toto výročie bolo významným motívom pri výbere hlavnej témy. Príprava podujatia a jeho organizácia nám zaberá takmer celý rok. Po každom TEDx veľa diskutujeme, rozprávame, čo by bolo možné zlepšiť a zároveň uvažujeme o ďalšom ročníku. Je to taký cyklus.
Aká je tohtoročná skladba rečníkov?
– Ako každý rok, aj tent krát sme si dali záležať na rozmanitosti tém. Hovoriť sa bude o živote, komunikácii, prírode, ľudskom tele, umení. Každý z rečníkov prinesie zaujímavé posolstvo, nápady či myšlienky spojené s témou Cyklus.
Na Trenčianskom hrade vystúpia Gabina Weissová, abstinujúca anorektička a bulimička, zaoberajúca sa témou porúch príjmu potravy, český cestovateľ a bloger Matěj Balga, uznávaná lekárka Mária Karabová Kregerová, ktorá tento rok získala Mendelovu cenu za výnimočnosť v oblasti výskumu.
Vystúpi aj známy slovenský podnikateľ a bloger Dušan Plichta alebo Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko, ktorá porozpráva o tom, čo môže každý z nás začať robiť trochu inak, aby vývoj našej planéty nabral pozitívnejší smer.
Pri téme Cyklus sa nedá opomenúť ani ženská cyklickosť, ktorá je dodnes do istej miery tabu. Dana-Sofie Šlancarová vysvetlí, prečo je dôležité ako pre ženy, tak i pre mužov, poznať pravidlá ženských premien a akým spôsobom to môže veľmi pozitívne ovplyvniť partnerské vzťahy.
Kto bude z vášho pohľadu „headlinerom“ podujatia? Majú niečo spoločné?

– Osobnosti pokrývajú obrovské množstvo tém a zo štrnástich rečníkov si každý nájde toho svojho headlinera. Nie je to tak, že niekto je napísaný väčšími písmenami, všetci sú výnimočne zaujímaví. Ja sa najviac teším na Andreu Uherkovú, ktorá príde rozprávať o veľmi citlivej téme – prírodnom pohrebníctve.
Projekt Záhrada spomienok, na ktorom sa podieľa, ukazuje ekologickú cestu pochovávania v lone prírody. Zaujímavým hosťom tiež bude Martin Jelínek, špičkový školiteľ komunikácie, ktorý pracuje ako medzinárodný kouč prezentačných zručností po celej Európe. Do Trenčína príde porozprávať o tom, ako sa vyvíja náš rečový prejav a naučí nás, čo treba urobiť, aby sme svoj prejav a spôsob komunikácie dokázali dostať za hranice svojich aktuálnych zručností.
Organizujete už piaty ročník – koľko doteraz vystúpilo v TN rečníkov?
– Počas piatich rokov sa na pódiu TEDxTrenčín vystriedali desiatky rečníkov. Spomedzi 54 vystupujúcich spomeniem napríklad Vladimíra Ledeckého, starostu Spišského Hrhova, ktorý minulý rok zožal medzi návštevníkmi najväčší ohlas, alebo Michaela Jettmara, ktorý vyvrátil mýty o HIV, ktoré medzi ľuďmi pretrvávajú aj v 21. storočí.
Je na Slovensku stále dosť inšpiratívnych ľudí?
– Určite áno. Najmä v dnešnej dobe je potrebné stále viac o nich písať, hovoriť a upozorňovať na nich. Nie je samozrejmosťou, že ľudia nezištne pomáhajú iným, venujú svoj čas dobrovoľníctvu alebo sa snažia bojovať za pravdu. Hoci je Slovensko malá krajina, stále je tu mnoho ľudí, ktorí majú čím obohatiť iných, či už sú viac alebo menej mediálne známi. A práve úlohou platforiem, akou je aj TEDxTrenčín, je týchto ľudí objaviť a priniesť ich príbehy medzi ostatných.
Podujatie bude opäť na Trenčianskom hrade – čo všetko okrem rečníkov ponúkne pre návštevníkov?

– Vždy sa snažíme pre návštevníkov vytvoriť čo najpríjemnejšiu atmosféru a tak je to aj tento rok. Samotný hrad dodáva podujatiu výnimočnú atmosféru. Okrem štyroch blokov prednášok, v ktorých sa predstavia rečníci a dve umelecké vystúpenia, je počas prestávok pripravený aj pestrý sprievodný program, známy ako prestávkové aktivity.
Počas nich si môžu návštevníci vyskúšať výrobu ekologických vreciek zo starých záclon, zdolať neľahkú prekážkovú dráhu, objaviť zero waste vychytávky, o ktorých doteraz netušili alebo sa odfotiť pri tradičnej fotostene a odniesť si malý darček v podobe fotografie domov. Pre návštevníkov a knihomoľov je pripravený aj „knižný swap“, teda vzájomná výmena prinesených knižiek.
Špecialitou tohto ročníka bude určite Zero waste filozofia. Prečo ste sa rozhodli ísť touto cestou?
– Už predtým sme sa snažili poňať podujatie čo najviac ekologicky. Nechceme plávať v odpadoch, ale v zaujímavých myšlienkach. Tento rok sa budeme snažiť priblížiť nulovému odpadu, ako to len bude možné. Na podujatí sa bežne vyprodukuje veľké množstvo odpadu.
Navyše, veľa vecí, ako napríklad zašpinené plastové taniere, nemožno ani recyklovať. Okrem znižovania priamej produkcie odpadu môže byť TEDxTrenčín aj silným impulzom pre návštevníkov alebo iné podujatia. V rámci rôznych aktivít ukážeme priamo na konferencii, akým spôsobom je možné znížiť produkciu odpadu.
Je organizácia v tomto duchu náročnejšia? Čo bolo najkomplikovanejšie?
– V mnohom je určite jednoduchšie použiť jednorazový plastový riad a neskôr ho len vyhodiť. Zaobstarať stovky porcelánových tanierov, kovových príborov či textilných vreckoviek je logisticky náročnejšie, ale neostane po nich tak veľká ekologická stopa.
Na podujatí zavádzame systém vratných šálok, ktoré sme v spolupráci s partnerom zbierali mesiace dopredu. Spolu sme zorganizovali Hrnčekobranie, keď mohol každý odovzdať svoj nepoužívaný hrnček, ktorý na podujatí použijeme. Je to síce náročnejšie, ale je skvelé vidieť, že aj samotní ľudia sa aktivizujú a zbierka hrnčekov sa nám krásne rozrástla. Návštevníci dostanú aj sklenenú fľašu s logom TEDxTrenčín ako spomienku, ktorú môžu ďalej používať alebo recyklovať.
Aké sú plány TEDx Trenčín do budúcnosti?
– Tento rok začína náš TEDxTrenčín vo väčšom formáte a máme voči tomu veľký rešpekt. Je to záväzok voči všetkým zúčastneným. Hneď po skončení tohtoročného podujatia budeme uvažovať nad témou pre ďalší rok a spôsobmi, ako ho urobiť ešte lepším.
Plánujeme zapojiť viac zahraničných rečníkov, vymyslieť opäť zaujímavé témy, ktorými oslovíme účastníkov a, samozrejme, pokračovať a ešte viac sa približovať k zero waste filozofii. Pokračuje tým náš každoročný cyklus.