TRENČÍN/LIETAVA. Hoci Matúša Čáka Trenčianskeho na Lietavskom hrade vôbec neobľubujú, v minulosti najmocnejší vládca terajšieho západného a stredného Slovenska by partiu okolo Ľubomíra Chobota určite vyzdvihol do nebies.
Združenie na záchranu Lietavského hradu pod jeho vedením sa už od augusta 1999 snaží zachrániť, zrekonštruovať a zakonzervovať Lietavský hrad do takej podoby, aby bolo možné ho aj naďalej využívať ako turistické lákadlo a obrovský zdroj poznania našej minulosti. Lietavský hrad je totiž opustený už od roku 1753.
Matúš Čák Trenčiansky bol uzurpátor
Lietavský hrad patrí aj v súčasnosti medzi najväčšie a najkrajšie zrúcaniny na Slovensku. Je rozložený na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná v nadmorskej výške 635 m n. m. Už začiatkom 14. storočia obsadil hrad Matúš Čák Trenčiansky. Vlastnil ho až do svojej smrti v roku 1321. Jeho meno však na hrade počujú veľmi neradi.

„Matúš Čák Trenčiansky nie je pre nás majiteľom hradu. Je to uzurpátor. Je to pre nás človek, ktorý pôvodným majiteľom hradu Balašovcom tento objekt zabral. V období Balašovcov slúžil ako strážny hrad,“ prízvukoval Ľubomír Chobot, výkonný riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu.
Na margo úspešného dobyvateľa, ktorý na vrchole svojej moci v rokoch 1311 – 1312 ovládal alebo kontroloval 14 žúp a vlastnil vyše 50 hradných panstiev, pripojil aj ďalšie myšlienky.
„Bol to uzurpátor, ktorý sa snažil pre seba vydobyť vlastné územie. Po smrti sa to rozpadlo ako domček z karát. Každopádne to bol ale silný veľmož, ktorý mal veľký vplyv v Uhorsku za kráľa Karola Róberta. Toho ale neposlúchal a neuznával,“ skonštatoval.
Najprv sa prepadli stropy a strechy
Vyše 400 rokov po smrti Matúša Čáka začala postupná skaza hradu. Najprv sa prepadli strechy a stropy vplyvom poveternostných podmienok, potom sa začalo rozpadávať murivo. Niektoré vnútorné múry sa aj zrútili.