TRENČÍN. Od júna do konca augusta premávali na cestách Trenčianskeho kraja dve autobusové linky, ktoré za sebou vozili špeciálny cyklovozík. Službu prepravy bicykla využilo počas troch mesiacov 251 ľudí, čo je oproti vlaňajšku nárast o takmer 70 percent.
Náklady na ich prevádzku odhadla trenčianska župa na 10-tisíc eur, šéfka komunálnych ekonómov Slovenska odporúča projekt prehodnotiť.
Cyklobusy propagovali na veľtrhoch i súťažou
Cyklovozíky zapojené za autobus premávali od 2. júna na dvoch trasách. Prvá linka premávala z Trenčína cez Dubodiel do Bánoviec nad Bebravou, druhá z Trenčína cez Dubnicu nad Váhom, Ilavu, Valaskú Belú do Nitrianskeho Rudna.
Cieľom bolo prepojiť regióny Považia a hornej Nitry a súčasne obyvateľom a návštevníkom kraja sprístupniť cyklisticky i turisticky atraktívne lokality.

Prevádzkovanie autobusov s vozíkmi s kapacitou 24 bicyklov využilo vlani na trasách Trenčín – Dubodiel a Trenčín – Nové Mesto nad Váhom 150 ľudí, tento rok na predĺženej a novej trase 251 ľudí, čo je nárast o takmer 70 percent.
Podľa Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktorý projekt cyklobusov financuje, je nárast dôkazom opodstatnenosti takejto formy podpory cykloturistiky.
„Takmer 70-percentný nárast počtu cyklistov, ktorí služby autobusu s cyklovozíkom využili, svedčí o tom, že cykloautobusy sa postupne dostávajú do povedomia širokej verejnosti a cestu si k nim nachádza čoraz väčší počet ľudí. Počas tohtoročnej sezóny sme dokázali obslúžiť v porovnaní s minulým rokom väčšie územie kraja a takisto sme ponúkli nové lokality, ktoré sú zároveň z pohľadu cykloturistiky atraktívne,“ povedala hovorkyňa TSK Veronika Rezáková.
Ako podotkla, cyklobusy propaguje župa na veľtrhoch, prostredníctvom príručných kartičiek s cestovným poriadkom i vďaka súťaži.
Dopravca vidí v cyklobusoch budúcnosť
Cyklobusy v Trenčianskom kraji prevádzkuje SAD Trenčín. Podľa jej hovorkyne Ivany Strelcovej dotknuté autobusy jazdili ako bežné linky aj s dobrou vyťaženosťou cestujúcimi bez bicyklov.