POBEDIM. Dobrovoľní hasiči pomáhajú ľuďom v núdzi aj v ďalekých krajinách mimo Európy.
Kolegovia z dvoch dobrovoľných hasičských zborov zo slovenského Pobedima (okres Nové Mesto nad Váhom) a z amerického mesta Milroy si na konci augusta vymieňali svoje dlhoročné skúsenosti z rôznych záchranných zákrokov.
Američania sa do Pobedima zatúlali prostredníctvom jedného z hasičov, ktorý pochádzal z neďalekého Podolia.
Dnes žije v USA a v minulosti bol hasičom vo výskumnom ústave VÚMA v Novom Meste nad Váhom.
Počas dovolenky ich okrem spoznávania slovenských turistických atrakcií prilákala aj práca kolegov - dobrovoľných hasičov.
V krčme objavili „svoje“ americké auto
Medzi kolegov z Pobedima zavítala na sklonku leta hasičská rodina pána Gilmora z americkej obce Milroy.

„Cody Gilmore je dobrovoľným hasičom už vyše štyridsať rokov. Jeho syn Denny do hasičských radov vstúpil pred pätnástimi rokmi. Pokračuje v hasičských šľapajach svojho skúseného otca. Denny je strojník,“ prezradil o návštevníkoch spoza oceána Martin Piškula, veliteľ dobrovoľných hasičov z Pobedima.
Prekvapujúco amerických hasičov z domácej pobedimskej hasičskej výzbroje a výstroje najviac zaujala najmä populárna Tatra 815 s klasickým manuálom radenia rýchlostí.
Američania sa zároveň najviac pobavili v miestnom pohostinstve, kam ich domáci hasiči zaviedli ochutnať slovenské pivo.
„V krčme máme v rámoch fotografie rôznych hasičských áut a hasičskej techniky z celého sveta. Paradoxne na jednej z fotografií objavili a spoznali aj americké auto, na ktorom jazdia na záchranné zákroky aj Gilmorovci,“ usmial sa Piškula.
Reťazové požiare drevených domov
Pobedimskí dobrovoľní hasiči previedli Gilmorovcov zbrojnicou a ukázali im slovenskú hasičskú techniku. V porovnaní techniky sú dobrovoľné hasičské zbory z USA stále o krok pred nami.
„Napriek tomu, že sa naše vybavenie v posledných rokoch výrazne zlepšilo, stále za Američanmi zaostávame. Ale blížime sa k nim,“ priznal Piškula.

Príslušníci oboch hasičských zborov porovnávali aj náročnosť psychotestov v navzájom vzdialených krajinách, či zdravotné prehliadky a kvalitu školení.
Navzájom si vymenili skúsenosti z teoretickej i praktickej činnosti, porovnali dokumentáciu. Tak, ako slovenskí dobrovoľní hasiči, aj ich americkí kolegovia spolupracujú pri zásahoch s profesionálmi.
Akcie v USA sú tiež koordinované cez operačné stredisko a SMS systém.
„Dobrovoľníci z obce Milroy zasahujú najmä pri množstve dopravných nehôd, prírodných lesných požiarov a živelných pohromách. Časté sú tu najmä reťazové požiare drevených domov, ktoré sú tu postavené tesne vedľa seba,“ informoval hostiteľ Američanov Martin Piškula.