MYJAVA. Význam národnooslobodzovacieho boja našich predkov v 19. storočí pripomenie 19. septembra v Myjave spomienkové zhromaždenie a oslavy k 170. výročiu vzniku prvej Slovenskej národnej rady.
Podujatie pripomenie, že 1. Slovenská národná rada vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni ako symbol odporu slovenského národa proti maďarskej nadvláde a útlaku.
Zhromaždenie sa začne o 15:00 pred sídlom Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Slovenských národných rád v centre na Štúrovej ulici v Myjave.
„Nasledovať bude príchod historického sprievodu, ktorý priblíži atmosféru zo septembra 1848 v Myjave po príchode štúrovcov.
Návštevníci osláv uvidia aj rekonštrukciu vyhlásenia nezávislosti národa slovenského, ktorá sa uskutočnila po príchode štúrovcov do Myjavy,“ informovala v tlačovej správe Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM.

Národné múzeum podujatie organizuje v spolupráci s Národnou radou SR, mestom Myjava a Maticou slovenskou.
Prvá Slovenská národná rada (SNR) sa konštituovala 16. septembra 1848 na 200-člennom zhromaždení vo Viedni. Po prvý raz zasadala v Myjave 19. septembra 1848 v dome Anny Kolényiovej.
Prvým predsedom sa stal Jozef Miloslav Hurban, ďalšími členmi úzkeho vedenia boli Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža. Štúr 19. septembra na zhromaždení v Myjave vyhlásil v mene SNR nezávislosť Slovenska od uhorskej vlády, autonómiu.
Tento vrcholný politický orgán so sídlom v Myjave, ktorý zároveň nahrádzal aj vládu, stál v rokoch 1848 až 1849 na čele ozbrojených dobrovoľníckych výprav proti maďarskej dominancii a za národnopolitické požiadavky obsiahnuté v programovom dokumente Žiadosti národa slovenského.
V rokoch 1869 – 1918 zastupovali Slovákov v dolnej komore uhorského snemu volení slovenskí poslanci, pričom sa ustanovili aj prvé slovenské politické strany.

Ako ďalej pripomenula Zuzana Vášáryová zo SNM, Myjava bola v rokoch 1848 - 1849 centrom slovenského národného pohybu vtedajšieho Horného Uhorska.
Bol to jeden z dôvodov, prečo si vodcovia národného hnutia tento región vybrali ako centrum a základňu počas prvej dobrovoľníckej výpravy.
K výberu lokality prispelo aj pôsobenie Anny Kolényovej, vdovy po evanjelickom farárovi a národnom buditeľovi Samuelovi Kolénym. Ženy z rodiny šili kokardy a zástavy.
V ich dome už 26. na 27. apríla 1848 pripravili návrh Žiadostí slovenského národa v stolici Nitrianskej. Svoj dom dala plne k dispozícii vedúcim predstaviteľom SNR.
Od 19. až 28. septembra 1848 počas prvého ozbrojeného vystúpenia Slovákov v moderných dejinách – septembrového povstania, sa tu konali porady, ktorých spoločným cieľom bola nezávislosť slovenského národa.
V súčasnosti je dom Anny Kolényovej národnou kultúrnou pamiatkou a súčasťou SNM - Múzea Slovenských národných rád v Myjave s expozíciou o dejinných udalostiach meruôsmych rokov.
Múzeum Slovenských národných rád v Myjave sa zameriava na dokumentáciu histórie jednotlivých Slovenských národných rád.
Mapuje ich činnosti, predstaviteľov a ďalšie osobnosti slovenského národa až po súčasnú Národnú radu Slovenskej republiky. Popri tom dokumentuje aj dejiny podbradlansko-podjavorinského regiónu.
Múzeum organizuje aj krátkodobé výstavy a patrí pod neho aj Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách.