TRENČÍN. Na oddelení dokladov Policajného zboru v Trenčíne odovzdali dnes trojmiliónty občiansky preukaz s čipom.
Spolu s darčekmi od ministerstva a dodávateľa technológie ho prevzala Trenčianka Jana Košecová. Rodená Humenčanka sa do Trenčína presťahovala pred niekoľkými rokmi, o výmenu požiadala kvôli zmene priezviska po svadbe. Žiadosť o vydanie preukazu podala 23. augusta.

Do momentu, ako jej informáciu oznámilo ministerstvo vnútra, o rátaní počtu vydaných identifikačných kariet netušila. „Nevedela som, že sa to ráta, bolo to o náhode,“ povedala pri preberaní.
Na mieste si aktivovala bezpečnostný osobný kód, aby občiansky preukaz mohla využívať aj pri elektronických službách a komunikácií so štátnou správou.
S občianskym možno ušetriť
Ministerstvo vnútra vydáva elektronické občianske preukazy s čipom od decembra 2013. Už v auguste 2015 zaznamenali miliónteho držiteľa v Malackách, vo februári 2017 dvojmiliónteho v Galante.
Podľa riaditeľa odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru Rudolfa Hlavatého vydajú ročne až do 600-tisíc občianskych preukazov, v tomto roku ich ministerstvo vydalo už 440-tisíc.

Nájsť držiteľa štvormiliónteho preukazu predpokladá do dvoch rokov. Okrem moderných preukazov s čipom používajú dodnes desaťtisíce Slovákov občianske preukazy s doživotnou platnosťou.
„Ponechali sme možnosť, že kto má občiansky na dobu neobmedzenú, môže ho používať. Pristúpili sme k tomu preto, lebo sú to zväčša starší ľudia,“ povedal Hlavatý s tým, že sa jedná o občianske preukazy v zalievanom formáte, i v staršej podobe malých červených knižiek.
Elektronické občianske preukazy s čipom a elektronickým podpisom majú podľa neho zmysel najmä v oblasti bezpečnosti a komunikácie so štátom.
„Ministerstvo má 112 elektronických služieb, ktoré ľudia využívajú. V rámci celej štátnej správy sú to tisíce ľudia. Pre ľudí to má výhodu najmä v úspore času, správne poplatky sú polovičné, môžu usporiť maximálne 70 eur na jeden úkon,“ informoval Bachratý.

Ako doplnil, terajšiemu dodávateľovi končí zmluva koncom roka 2021, súťaž na nového dodávateľa občianskych preukazov s požiadavkou na nové a modernejšie prvky predpokladá vyhlásiť v roku 2020.
Podľa Milana Ďurana z dodávateľskej spoločnosti, ktorá ministerstvu dodáva technológie pre výrobu dokladov je nemožné terajšie občianske preukazy zneužiť bez znalosti ochranného bezpečnostného kódu.
„Zneužiť sa dá len v prípade, že preukazu by sa niekto zmocnil neprávom a vedel by k nemu ochranný bezpečnostný kód. Bez jeho znalosti sa k tomu nik nedostane,“ povedal Ďurana.
Občianske preukazy majú v súčasnosti desať ochranných prvkov, úroveň bezpečnosti slovenských dokladov hodnotí Ďurana ako vysokú.