BÁNOVCE. Z bytových domov na ulici K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou by sa mali odsťahovať bývalí nájomníci z ďalších bytov. Mestu to umožňuje právoplatné súdne rozhodnutie, ktoré je exekučným titulom na vysťahovanie obyvateľov.
"Štyri bytové jednotky z ôsmich sú už k dnešným dňom vyprázdnené a zapečatené. Pokračovať sa bude aj v nasledujúcich. Obyvatelia majú možnosť vyprázdniť byty samostatne alebo za asistencie súdneho exekútora, čo už pre nich predstavuje vyššie finančné zaťaženie," informoval ďalej hovorca mesta Miroslav Schlesinger.

Po aktívnej práci s touto komunitou sa podľa neho vedeniu mesta podarilo dosiahnuť viaceré pozitíva. "Mnohí z obyvateľov týchto domov si našli zamestnanie a postupne začali splácať svoje finančné dlhy voči mestu. Z pôvodných 406 obyvateľov je tam v súčasnosti 374, mesto však bolo nútené pristúpiť v záujme ich bezpečnosti k ich postupnému vysťahovaniu," doplnil. Od vzniknutej situácie lokalitu na ulici K nemocnici tiež pravidelne monitorujú hliadky mestskej i štátnej polície a súčasne terénni sociálni pracovníci.
K riešeniu prostredníctvom súdov pristúpila bánovská samospráva po tom, čo na jej výzvu na opustenie troch bytových domov v havarijnom stave na ulici K nemocnici ich obyvatelia nereagovali. Nájomný vzťah s nimi mesto ukončilo ešte k 31. októbru 2016 skončením platnosti zmlúv, ktoré mali uzatvorené na dobu určitú. "Dôvodom ukončenia nájomného vzťahu boli posudky a správy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a Úradu súdneho inžinierstva Žilina. Všetky posudky sa zhodli v tom, že bývanie v bytových domoch znamená ohrozenie života a zdravia jeho obyvateľov," pripomenul Schlesinger.
Samospráva preto obyvateľov upovedomila o tom, že v domoch bývajú na vlastné

riziko. Dlhodobo tiež tvrdí, že jej zo zákona nevyplýva povinnosť zabezpečiť bývalým nájomníkom náhradné bývanie. "Napriek všetkým uvedeným faktom vedeniu mesta nebol ľahostajný neľahký osud rodín s deťmi, teda s nájomníkmi, ktorí sa do tejto situácie dostali zavinením iných, neprispôsobivých nájomníkov. V spolupráci so všetkými zainteresovanými inštitúciami, ako aj Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, zabezpečilo pre rodiny maximum toho, čo bolo v jeho silách," skonštatoval hovorca.
Mesto podľa neho problém naďalej rieši zákonnou formou, pričom prihliada na objektívne problémy dotknutých obyvateľov. "Tými sú napríklad ťažšie nájdenie si prenájmu, získania hypotéky, a to aj napriek tomu, že sú riadne zamestnaní a plnia si finančné záväzky voči mestu," dodal Schlesinger. To, že si niektorí obyvatelia majú problém nájsť náhradné bývanie, a to pre predsudky ostatných, potvrdili dávnejšie i pre TASR. Viacerí z nich kritizovali samosprávu aj za obmedzený prístup k vode.