TRENČÍN. Po Tomášovi Surovom získal ako druhý cenu SIHPA pre najužitočnejšieho hokejistu Tipsport Ligy podľa hlasovania hráčov v sezóne 2017/2018 Branko Radivojevič.
Kapitán Dukly Trenčín si ju prebral v stredu krátko po tom, čo Slovenská asociácia hráčov ľadového hokeja podpísala Memorandum s maďarským a českým partnerom.
Táto dohoda by mala prispieť k väčšej ochrane hráčov, k dohliadaniu na plnenie zmluvných záväzkov a k porovnávaniu podmienok vo všetkých troch krajinách. SIHPA si za svoje hlavné ciele dala, aby mali hráči väčšie istoty a boli chránení.
Aby dostali všetky peniaze, na ktoré majú podľa zmluvy s klubmi nárok, aby s nimi nemohli kluby ukončiť spoluprácu zo dňa na deň alebo, aby dostávali peniaze aj počas zranenia.
Túto iniciatívu podporuje aj čerstvý držiteľ výročnej ceny.
"Je na čom pracovať a verím, že do budúcnosti budú hráči ešte viac chránení. Návrhy sú a verím, že keď si všetci kompetentní k tomu sadnú, tak budú všetky strany spokojné," uviedol.

V slovenskom hokeji, ale i ďalších kolektívnych športoch, je momentálne zásadná otázka, či majú byť hráči zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).
Podľa SIHPA a odborného posudku, ktorý si nechala vypracovať, je na to jasná odpoveď. Hokejisti musia byť podľa Zákona o športe od 1. januára 2016 zamestnanci klubov.
Napriek tomu to tak v praxi je iba v HC Košice. Ostatné tímy uzatvárajú s hráčmi stále zmluvy SZČO. Z pochopiteľných dôvodov, druhá možnosť by bola pre kluby oveľa nákladnejšia.
"Je mi to ťažko hodnotiť. Na jednej strane by boli hráči chránení, ale na druhej strane sa treba pozrieť aj na kluby. Ak budeme zamestnanci, kluby budú musieť získať dvakrát toľko peňazí a všetci vieme, ako to na Slovensku je," povedal Radivojevič.
Tridsaťsedemročný kapitán Dukly je od mája zároveň aj športový riaditeľ klubu a tak si vyskúšal, aké je zostavovať tím pred sezónou. Aj preto sa na otázku zamestnancov dokáže pozrieť z oboch strán.
"Peniaze sa tu zháňajú ťažko. Viem, aké je to momentálne aj v Trenčíne, napriek tomu, že sa klubová situácia zlepšila, ale ak by sme mali zohnať raz toľko financií, netuším, kde by sme ich zobrali... Iné je to v Košiciach, ktoré majú silného sponzora, ale ostatné kluby nie. Bol by to veľký problém a hrozilo by, že kluby skrachujú," uviedol.
V prípade štatútu zamestnanca by napríklad hráčom počas zranenia plynula PN-ka, pričom v súčasnosti nemusia mať v zmluvách s klubmi v takomto prípade garantovaný žiadny plat.
Ďalej by ich kluby nemohli pokutovať, čo podľa prezidenta SIHPA Olivera Pravdu v momentálnom stave občas robia až do výšky 80-90% z platu hráča, upravil by sa aj spôsob ukončenia zmluvy a ďalšie oblasti.
Radivojevič v uplynulom ročníku nazbieral v 62 dueloch TL rovnaký počet bodov (24+38) a Duklu priviedol až do finále play off, kde nakoniec podľahla v siedmom zápase Banskej Bystrici. Za svoje výkony si vyslúžil cenu SIHPA.
"Vážim si to. Chcem sa poďakovať svojim spoluhráčom, bez ktorých by som to nedokázal. Tá finálová prehra v siedmom zápase stále škrie, ale ideme ďalej a uvidíme, čo prinesie nová sezóna. Pozerám sa dopredu, za chvíľu nám to začne a v Trenčíne sa na to všetci tešíme," uviedol.